Wiadomości

  • 1 komentarzy
  • 9483 wyświetleń

Nowe zawody w Niećkowie

Zespół Szkół w Niećkowie w ofercie szkolnictwa na rok 2016/2017 wprowadza dwa nowe zawody: Jeździec oraz Technik Mechanizacji Rolnictwa i Agrotroniki.

Nowoczesne rolnictwo, dzisiaj, tak jak inne dziedziny gospodarki musi opierać się na fachowej wiedzy i wdrażać nowe technologie pozwalające na opłacalność produkcji w gospodarstwie z jednoczesnym spełnieniem wymogów ochrony środowiska i zachowania bezpieczeństwa żywności.

Nieodłącznym elementem naszego życia stała się komputeryzacja, która wkroczyła również w dziedzinę rolnictwa, coraz więcej maszyn sterowana jest komputerami i wykorzystuje dane satelitarne do uprawy tworząc tzw rolnictwo precyzyjne.

Uczeń kształcący się w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki pozna zasady prowadzenia rolnictwa precyzyjnego, możliwości zastosowania systemów elektronicznych i nawigacji satelitarnej w rolnictwie, korzyści wynikające z prowadzenia rolnictwa precyzyjnego, urządzenia wspomagające automatyczną pracę pojazdów, maszyn i urządzeń stosowanych w rolnictwie, systemy elektroniczne oraz urządzenia wspomagające automatyzację prac w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Ponadto nauczy się obsługi paneli komputerowych w pojazdach, maszynach i urządzeniach rolniczych oraz satelitarnych systemów nawigacji pojazdów i maszyn rolniczych.

W opinii ministra właściwego dla tego zawodu absolwenci szkół kształcących w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki będą przygotowani m.in. do kompleksowego posługiwania się nowoczesnym sprzętem rolniczym, również w branży zajmującej się obrotem pojazdami, maszynami i urządzeniami rolniczymi, a co za tym idzie będą posiadać wiedzę i umiejętności wymagane na współczesnym rynku pracy.

 

Zawód Jeździec wprowadzono na wniosek ministra właściwego do spraw kultury fizycznej. W opinii ministra kształcenie młodych ludzi w tym zawodzie przygotuje fundament do odbudowania polskich sportów konnych. Szkoła zawodowa pozwoli stworzyć bazę dla rozwoju jeździectwa oraz umożliwi młodym ludziom, których pasjonują konie i jeździectwo, zdobycie wiedzy praktycznej i merytorycznej otwierającej ścieżki kariery na rynkach polskich i zagranicznych. Pochodzące z 2009r. szacunki przewidują, że w Polsce w ciągu najbliższych kilkunastu lat:

  • jeździectwo stanie się w Polsce sportem masowym, formą rekreacji, obejmującą 600-800 tys. osób,

  • nastąpi wzrost popytu na konie wierzchowe i zaprzęgowe rzędu 150-200 tys. sztuk, które zostaną wyhodowane w Polsce albo będą sprowadzone z zagranicy,

  • rozwój jeździectwa i hodowli może zapewnić w Polsce 50-75 tys. miejsc pracy.


Na terenie kraju działa około 1 500 podmiotów gospodarczych zajmujących się sportem, rekreacją i turystyką konną (kluby i ośrodki jeździeckie, agroturystyki, prywatne ośrodki). Od dnia 1 stycznia 2007 r. Polski Związek Jeździecki przyjął model szkolenia jeźdźców i trenerów wraz z systemem Odznak Jeździeckich i certyfikowania Ośrodków Jeździeckich. System ten oprócz funkcji szkolenia ludzi koncentruje się na właściwym przygotowaniu konia, na którym jeździec (zawodnik) ma się przygotować do udziału w rywalizacji sportowej. Bez profesjonalnych jeźdźców hodowla, profesjonalna organizacja zawodów jeździeckich jak i prowadzenie treningu nie są możliwe. Kształcenie uczniów w zawodzie Jeździec zwiększy szanse pozytywnych zmian w sektorze jeździeckim w Polsce, a młodym ludziom umożliwi realizowanie pasji i kariery w Polsce i na arenie międzynarodowej.

 

 

Oferta edukacyjna (*.pdf)

 

 

wtorek, 23 kwietnia 2024

Ostatnie posiedzenie podlaskiego sejmiku

poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Ełk. Kierowca potrącił pieszych na chodniku

Komentarze (1)

dobra zmiana dla rolników, rolnictwo precyzyjne to przyszłość

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.