czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

Numery z numeracją

     Pisanie o numerach czy liczbach to bardzo stare, a nawet starożytne zajęcie. Dowodem na to jest choćby fakt, że w Starym Testamencie znajduje się Księga Liczb (po łacinie Numeri), dla protestantów Czwarta Księga Mojżeszowa. Tę informację podaję na wszelki wypadek, gdyby moje felietony czytali nie tylko katolicy…
     Tytuł felietonu jest, jaki jest i przystępuję do jego rozwinięcia. Chodzi mi o numerację ulic, bloków, mieszkań itd., która to numeracja, jak powszechnie wiadomo, służy jednemu celowi: żeby łatwo można było trafić tam, gdzie chcemy albo potrzebujemy. Nawet wówczas, kiedy lokatorzy nas nie chcą i nie potrzebują…
     Problem, jak wszyscy wiemy, nie dotyczy wyłącznie Grajewa, ale kwiatki z naszej, miejskiej, rodzimej niwy będą ozdobą mojego felietonu. Zacznijmy od sytuacji ekstremalnej: Otrzymałem adres pewnego mieszkańca Grajewa, a muszę tegoż mieszkańca nawiedzić, więc wędruję. I co? Ulicę znalazłem, ale numeru już nie. Miał być nieparzysty, A tutaj nieparzysty niższy o cztery jest, a potem wyższy o dwa. Ale w końcu znalazłem, choć nie bez utrudnień.
     Numerów z numeracją ciąg dalszy. Idę na Osiedle Południe, także w poszukiwaniu pewnego adresu. I jak dobrze, że w paru miejscach są rozmieszczone plany osiedla! Bo inaczej trudno by było odszukać wskazany adres, kiedy obok bloku nr 12 znajduje się blok nr 45, zaś za blokiem nr 18 stoi wprawdzie blok nr 19, ale za dziewiętnastką nie ma dwudziestki. Jest obok, ale nie za… Wiem, budowane bloki miały numery inwestycyjne, a ponieważ inwestycje realizowano trochę chaotycznie, stąd taki rozrzut numeracji.
    Spółdzielnia Mieszkaniowa chciała uniknąć tej niedogodności przy budowie osiedla Centrum. No i rzeczywiście, numeracja bloków nie jest już taka zakręcona, ale…. brakuje za to paru numerów. Bo na tym osiedlu nie znajdziecie bloku nr 1, 2 i 4. Miały być, a jakże, lecz w tak zwanym międzyczasie zmieniono trochę plany inwestycyjne i na miejscu planowanych bloków spółdzielczych powstały budynki prywatne. Trudno, niech tak zostanie. Z góry zaznaczam, że jestem przeciwny ujednolicaniu numeracji, bo to się wiąże z kosztami, podobnie jak zmiana nazwy ulicy.

     O, właśnie, dajmy sobie spokój z osiedlami, wyjdźmy teraz na ulice… Jak wiadomo, ktoś niegdyś wpadł na prosty, ale mądry pomysł, aby budynki na jednej stronie ulicy nosiły numery nieparzyste, po drugiej – parzyste. Tak jest także na większości z ponad setki grajewskich ulic i uliczek. Ale nie na wszystkich. Bo na przykład ulica Szkolna na jednej stronie ma numery parzyste i nieparzyste. Ale to dla nas wszystkich zrozumiałe, gdyż od strony torów kolejowych stoi tylko jeden budynek, więc podziału na stronę parzystą  i nieparzystą w takim wypadku być nie może. Lecz ja w swoich wędrówkach po Grajewie natrafiłem na rzecz dziwniejszą, a na pewno nieułatwiającą życia.
     Otóż pewna firma funkcjonująca w Grajewie zmieniła ostatnio swój adres, a ja akurat musiałem w niej załatwić jedna sprawę… Znalazłem adres: Wojska Polskiego 72/17. Idę sobie parzystą stroną ulicy, albowiem w całym cywilizowanym świecie każdy by tak postąpił. Znalazłem numer 72, pod którym mieści się salon meblowy, ale potrzebnej mi firmy nie ma! Szukam w głębi podwórka - też nie ma! . Idę dalej, a numery parzyste się zwiększają. Cóż mam robić, pytam ludzi… I okazuje się, że poszukiwany przeze mnie adres jest po stronie… nieparzystej. Najpierw numer 72/16, a potem ten, którego szukałem. Żeby było ciekawiej, to przed numerem 72/16 jest numer 85…
     Rozumiem fakt, że Grajewo rozrasta się w kierunku południowym (o tym rozroście postaram się jeszcze napisać), ale czy nie można było przestrzegać tej prostej zasady podziału na stronę parzystą i nieparzystą ulic? Czy naprawdę takie cudaczne fakty muszą mieć miejsce w naszym mieście? Najwidoczniej muszą! No, bo o czym ja bym wtedy pisał?...


Adam Stodolny

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.