OC dla młodych - dlaczego takie drogie?

aktualizacja: 2019-03-01 18:41:36     nr wiadomości: 38552     przeczytano: 2887     Ilość komentarzy komentarze: 0

Nie jest tajemnicą, że najwięcej za obowiązkowe dla kierowców ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej płacą młodzi ludzie. Nie każdy wie jednak, z czego wynikają tak wysokie składki dla kierowców w wieku poniżej 30 lat. Informacje na ten temat znajdują się w poniższym artykule, w którym przy okazji podpowiadamy, jak młodzi ludzie mogą obniżyć cenę OC.

Młody wiek, wysokie ryzyko

Jak wiadomo, składka ubezpieczeniowa jest wyliczana indywidualnie, z osobna dla każdego kierowcy i jego auta. Jeśli nie obliczy się jej w danym towarzystwie lub w wielu towarzystwach przy użyciu kalkulatora, takiego jak np. najtaniejuagenta.pl, można się tylko domyślać, jak wysoka będzie. Cena OC zależy od wielu różnych czynników, spośród których jednym z najważniejszych jest wiek kierowcy. W praktyce więc to, ile ma się lat, w dużym stopniu decyduje o wysokości składki ubezpieczeniowej. I niestety dla młodych kierowców dzieje się tak, że jeśli nie skończyło się 27-30. roku życia (każda firma ustala własny limit), jest się objętym podwyżkami wyłącznie z racji wieku.

Ale dlaczego fakt, że nie osiągnęło się danego pułapu wieku, sprawia, że towarzystwa patrzą na kierowcę tak nieprzychylnym okiem, narzucając mu horrendalnie wysokie składki? Przyczyna tkwi w potencjalnym ryzyku ubezpieczeniowym, z jakim wiąże się udzielenie OC danemu kierowcy. Statystyki wskazują bowiem, że to właśnie w grupie najmłodszych kierowców w wieku do 27. roku życia znajduje się największy odsetek sprawców stłuczek, kolizji i wypadków drogowych.

Kiedy algorytm wyliczający składkę ubezpieczeniową na podstawie wprowadzonych informacji wykryje, że kierowca nie ukończył minimalnego pułapu wieku, automatycznie nakłada na niego podwyżki. Nie interesuje go to, że dany kierowca nie spowodował wcześniej żadnego zdarzenia drogowego ani czy w ogóle kiedykolwiek prowadził auto – liczy się wyłącznie wiek, który działa na jego niekorzyść. I niestety nie da się tego w żaden sposób zmienić – można jedynie załagodzić podwyżki, stosując kilka porad, które przedstawiamy poniżej i które umożliwiają obniżenie składki ubezpieczeniowej.

Jak obniżyć składkę

Dodaj drugiego właściciela

Jeśli ze względu na młody wiek Twoja składka ubezpieczeniowa jest bardzo wysoka, możesz ją obniżyć poprzez dodanie w dowodzie rejestracyjnym drugiego kierowcy. Aby obniżka była możliwie wysoka, drugi kierowca powinien wnieść duże zniżki, które udało mu się uzyskać w wyniku wieloletniej, bezszkodowej jazdy. Dodanie drugiego właściciela w dowodzie rejestracyjnym jest bardzo efektywną metodą na zbicie ceny OC, ale trzeba mieć na uwadze, że jeśli jeden właściciel spowoduje szkodę, zniżki traci również drugi.

Znajdź najtańszą polisę

Powszechnie wiadomo, że towarzystwa różnie traktują klientów – jedne są bardziej korzystne dla starszych i doświadczonych kierowców, podczas gdy inne patrzą przychylniejszym okiem na młodych. Twoim zadaniem jest zatem znalezienie najatrakcyjniejszej, czyli de facto najtańszej oferty, w czym niezastąpioną pomoc zapewnia kalkulator OC na najtaniejuagenta.pl. Przy jego użyciu z łatwością można sprawdzić, w którym towarzystwie czeka najlepsza oferta.

Opłać składkę na raz

Jeśli tylko finanse Ci na to pozwalają, opłać składkę za jednym zamiast rozkładać ją na raty. Finalnie koszt dwóch lub więcej rat zawsze okazuje się wyższy cena niż ubezpieczenia opłacanego na raz i nierozłożonego na raty. To dodatkowy, niepotrzebny koszt, który naliczają sobie towarzystwa ubezpieczeniowe, więc jeśli da się z niego zrezygnować, warto to zrobić.

 

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.