piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

  • 12 komentarzy
  • 7766 wyświetleń

Obchody Dnia Zwycięstwa

8 maja br. Mszą  Św. w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Grajewie rozpoczęły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Zwycięstwa.

Po zakończonym nabożeństwie delegacje przemaszerowały pod Pomnik Niepodległości, gdzie nastąpiła prezentacja flagi państwowej i wciągnięcie flagi na maszt oraz  odśpiewanie hymnu przez kompanię honorową 14 Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po odczytaniu Apelu Pamięci i salwie honorowej, delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

Uczestnicy uroczystości podkreślali, że obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa są niezwykle ważne dla upamiętnienia ofiary, jaką Polska i Polacy ponieśli w czasie II wojny światowej, dla uczczenia pamięci milionów Polaków, którzy stracili życie w czasie tego największego w dziejach konfliktu.

Dzień Zwycięstwa, w Polsce od 1945 do 2015 Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności – święto państwowe obchodzone 9 maja w byłym bloku wschodnim oraz 8 maja m.in. w Czechach, Francji i Polsce upamiętniające zakończenie II wojny światowej w Europie. W Polsce Ludowej święto obchodzone było uroczyście w latach 1946–1989, a w okresie 1945–1950 był to dzień wolny od pracy. Został zniesiony z wykazu dni wolnych ustawą z 15 stycznia 1951 r.

Obecnie nie ma już oficjalnych uroczystości organizowanych przez najwyższe władze państwowe, jednak w wielu miastach jednostki wojskowe wspólnie z samorządami organizują własne obchody święta, często połączone z defiladami Wojska Polskiego.

24 kwietnia 2015 r. Sejm RP przyjął ustawę o Narodowym Dniu Zwycięstwa obchodzonym 8 maja, jednocześnie znosząc Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności obchodzone 9 maja. Początkowo planowano dla święta 8 maja nazwę Narodowe Święto Zwycięstwa albo nawet całkowite zniesienie tego święta, tj. bez ustanawiania innego święta związanego z zakończeniem II wojny światowej. Później planowano, by nazwa święta 8 maja brzmiała Dzień Zwycięstwa, tj. bez przymiotnika narodowy (wikipedia.pl).

 

Komentarze (12)

Dzień Zwycięstwa, czcimy zwycięstwo okupanta Polski (komunistów) nad Niemcami. Bo przecież to nie Polska zwyciężyła tylko sowieci. Bardziej adekwatna nazwa to możę Święto Zakończenia Wojny.

Kazek ... Najpierw policz (jeśli potrafisz) ile państw walczyło po stronie aliantów podczas II wojny i nie wypisuj głupot ...

Kazek- gdby nie sowieci- to niemieccy hitlerowcy przepuscili by twoich przodkow przez komin z dymem- nie nie wypisywalbys bzdur na forum !
Chwala zolnierzom Armii Czerwonej !

Obecnie najwiecej swiat ustawowych stanowia swieta katolskie- trzeba je obchodzic obowiuazkowa bez wzgledu na to czy sie jest wierzacym -czy nie !

Olo: cóż to za zwycięstwo jak po tym "zwycięstwie" trafiliśmy pod okupację sowiecką na ponad 40 lat i nie jest istotne, że po stronie zwycięzców byli też Alianci.

Masz rację Kazek. Ten tzw. Dzień Zwycięstwa to było przejście spod buta jednego okupanta pod but drugiego. Zresztą Polska cały czas jest pod specjalnym nadzorem.

Tomaszek i Kazek - to jest dziań zwycięstwa na hitlerowskim faszyzmem ... Nic dodać nic ująć.

Świętują komuniści, na cześć morderców, prześladowców Armii Krajowej, NSZtu....

Olo, dzień zwycięstwa przez Aliantów i sowietów nad hitleryzmem i jednocześnie dzień utraty niepodległości przez Polskę.

Baba nie pisz bzdur, Katyń zawdzięczamy sowietom i ponad milion Polaków zesłano na sybir. gdzie z głodu i mrozu wielu zmarło Do 1989 roku byliśmy pod okupacją sowiecką.Nie znasz historii.

W Moskwie jest 9 maja w Europie 8 maja jedna I druga data to poczatek okupacji sowieckiej

kazek ma racje to święto komunistyczne , ale GRAJEWO może świętować bo major Bruzda wraz z bandytami zwalczającymi komunizm w tym dniu wyzwolił nasze miasto na kilka godzin .

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.