Opiekujesz się dzieckiem, ubiegaj się o zasiłek

aktualizacja: 2020-03-12 11:33:22     nr wiadomości: 41776     przeczytano: 934     Ilość komentarzy komentarze: 0

Od dzisiaj (12.03) placówki edukacyjne nie prowadzą już zajęć dydaktyczno – wychowawczych. Zajęcia w szkołach zostają zawieszone na okres dwóch tygodni. Rodzice, którzy nie mają z kim zostawić swoich pociech, mogą wziąć wolne i ubiegać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy, ale uwaga - tylko dla dzieci do lat 8.

W oparciu o specustawę uruchomiono specjalny zasiłek opiekuńczy, przysługujący osobom, opiekującym się dzieckiem poniżej 8. roku życia i objętych ubezpieczeniem chorobowym. Ze świadczenia można korzystać do dnia poprzedzającego ósme urodziny naszej pociechy. 

Zasiłek przysługuje na równi matce i ojcu dziecka, lecz w tym samym momencie może korzystać tylko jeden z rodziców. Świadczenie wypłacane jest za każdy dzień sprawowania opieki, nie jest wymagane zwolnienie lekarskie. Aby je uzyskać należy wypełnić specjalne oświadczenie i dostarczyć je do pracodawcy - pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność pozarolniczą – bezpośrednio ZUS.

Zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Podstawą do naliczania jest przeciętna pensja z ostatnich 12 miesięcy. Wzór oświadczenia znajdziemy na stronie internetowej ZUS-u. Okresu wypłaty powyższego zasiłku (14 dni) nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni, które przysługują na opiekę nad chorym dzieckiem do lat 14.

 

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.