piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

  • 13 komentarzy
  • 9758 wyświetleń

Oszczędzajmy ciepło

 Sezon grzewczy w pełni. By dostarczyć ciepło do naszych mieszkań, grajewska ciepłownia pracuje na zwiększonych obrotach. Kilka tygodni wstecz miasto obiegła informacja o podwyżce za ciepło. O wyjaśnienie kwestii poprosiliśmy Radosława Zolnika, Prezesa Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Grajewie.

- Decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, zatwierdzona 6 września br. taryfa dla ciepła dla Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Grajewie przewiduje obniżkę o 0,34% cen i stawek opłat za ciepło w skali przedsiębiorstwa. W grupie W1 (odbiorcy zasilani w ciepło bezpośrednio z sieci ciepłowniczej) nastąpiła obniżka o 2,26%, natomiast w grupie W2 (odbiorcy zasilani w ciepło z eksploatowanych i będących własnością dostawcy – PEC węzłów cieplnych obsługujących jeden obiekt) nastąpił wzrost o 0,66%. Na wytwarzaniu w skali przedsiębiorstwa nastąpiła obniżka o 0,15% natomiast na przesyle obniżka o 0,9%. Cena wskaźnikowa dla poprzedniej taryfy wynosiła 58,33 zł/GJ za ciepło, natomiast dla nowej taryfy wynosi 58,13 zł/GJ (wartości netto). Jak więc widać nastąpił spadek cen i stawek opłat – wytłumaczył nam Radosław Zolnik.

 Koszty ogrzewania stanowią istotną pozycję w eksploatacji większości mieszkań. To zdecydowanie jedne z większych wydatków, które ponosimy kiedy tylko zaczynają spadać wskaźniki na termometrach.  Warto efektywnie gospodarować ciepłem, by nie stanowiła zbyt dużego obciążenia  domowwgo budżetu - wykorzystywać je racjonalnie, a tym samym obniżyć wydatki na ogrzewanie.

 
O czym powinniśmy pamiętać, by nie dopłacać dużo za zużycie ciepła?
Specjaliści radzą, żeby kontrolować temperaturę w całym mieszkaniu. Zalecana temperatura dla pokojów dziennych to 20 stopni Celsjusza, dla sypialni, podczas, gdy śpimy 18°C, dla łazienki 24°C. Warto też zainwestować w termostatyczne zawory grzejnikowe, dzięki nim możemy ustawić temperaturę na odpowiednim poziomie i ograniczyć pobór ciepła. Meble ustawmy tak, by grzejniki były odsłonięte. Wietrząc mieszkanie trzeba pamietać, że najlepiej jest robić to krótko, ale intensywnie – otwierając szeroko okna. Zanim jednak otworzymy okno zakręcamy zawór grzejnika znajdującego się w pomieszczeniu. Dobrym pomysłem jest również zamontowanie ekranów zagrzejnikowych z materiału izolacyjnego. Odbijają one strumień ciepła,
 dzięki czemu jest kierowany do wewnątrz. Pamiętajmy także o zamykaniu drzwi i okien na klatkach schodowych.
 

Szczegółowe wyjaśnienia dotyczące  zmiany pozycji taryfowych
Ceny i stawki opłat stosowane przez przedsiębiorstwo ciepłownicze określane są w Taryfie dla ciepła, opracowywanej zgodnie z postanowieniami ustawy Prawo energetyczne i przepisami wykonawczymi. Szczegółowe zasady kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło regulują przepisy prawa -  Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 17 września 2010 r. 

Ciepłownia stosuje dwa systemy rozliczeń. Jednym z nich jest tzw. taryfa dwuczłonowa obejmująca stawki opłat związane z wytwarzaniem ciepła jak i jego przesyłem i dystrybucją z podziałem na opłaty stałe (wynikające z mocy zamówionej w MW) i opłaty zmienne (wynikające z pobranej energii cieplnej w GJ). Na wytwarzaniu cena za zamówioną moc cieplną została obniżona o 6,65%, natomiast cena za ciepło wzrosła o 3,13%. Stawka opłaty stałej na przesyle w grupie W1 została obniżona o 15,41 %, w grupie W2 obniżona o 5,24%. Stawki opłaty zmiennej za usługi przesyłowe zmieniły się odpowiednio w grupach odbiorców: W1 obniżka o 5,94% i w W2 wzrost o 5,75%.

Sposobem rozliczeń za dostawę ciepła jest też opłata jednoczłonowa - uproszczony sposób rozliczenia za dostawę ciepła, gdzie: przedsiębiorstwo energetyczne, na wniosek odbiorcy, określa w zawartej z nim umowie średnią cenę ciepła, wyrażoną w złotych za GJ (zamiast ustalonej w taryfie ceny za zamówioną moc cieplną i ceny ciepła lub stawki opłaty miesięcznej i stawki opłaty za ciepło) oraz średnią stawkę opłaty za usługi przesyłowe, wyrażoną w złotych za GJ, (zamiast ustalonej w taryfie stawki opłaty stałej za usługi przesyłowe i stawki opłaty zmiennej za usługi przesyłowe). Podane wskaźniki (średnią cenę ciepła i średnią stawkę opłaty za usługi przesyłowe) oblicza się według wzorów wskazanych ww. rozporządzeniu.
Po zastosowaniu wzorów do wyliczenia opłat jednoczłonowych otrzymujemy w grupach W1 i W2 odpowiednio następujące zmiany: W1 – wzrost ceny o 0,59 zł/GJ i W2 – wzrost ceny o 2,18 zł/GJ (wartości netto).

Nasuwa się pytanie: dlaczego jeżeli jest obniżka cen i stawek opłat w taryfie zatwierdzonej przez Prezesa URE w opłatach dwuczłonowych, to przy taryfie jednoczłonowej następuje wzrost cen? 

Wynika to z faktu, że przy obliczeniach zastosowane są inne wartości mocy zamówionych i planowanej wielkości sprzedaży ciepła dla poprzedniej taryfy dla ciepła, a inne dla nowej taryfy. Wartości te są obliczane i przyjmowane przy wyliczeniach na etapie opracowywania taryfy dla ciepła i następnie przy wyliczaniu opłat jednoczłonowych muszą być stosowane zgodnie z rozporządzeniem  – odpowiedział p. Radosław Zolnik.


Mimo, że zimy jeszcze nie widać już możemy "pracować" na niższe rachunki za ogrzewanie. Ogrzanie nawet małej kawalerki w zimie to spory koszt. Kilka miesięcy sezonu grzewczego i mamy niezłą sumę. Im większe mieszkania i domy – tym większe wydatki. Eksperci twierdzą, że kwotę za ogrzewanie można jednak zbić o kilka lub nawet kilkanaście procent (stosując się np. do  podanych wyżej wskazówek :). Osoby mające zainstalowane  podzielniki ciepła na kaloryferach mogą obserwować efekty swoich działań na bieżąco.


Czy Państwo oszczędzacie ciepło? 

e-Grajewo.pl wróci do tematu...
 

Komentarze (13)

Te URE to jedną wielkie nieporozumienie ,a pan Prezes to może by upublicznił wnioski z ostatnich 5 lat złożone do tego URE./

docieplić bloki to będą oszczędności

Płacić za ciepło...... dobrze ze jeszcze za tlen nie trzeba.

"Po zastosowaniu wzorów do wyliczenia opłat jednoczłonowych otrzymujemy w grupach W1 i W2 odpowiednio następujące zmiany: W1 – wzrost ceny o 0,59 zł/GJ i W2 – wzrost ceny o 2,18 zł/GJ (wartości netto)." Blokowiska to W2 - a więc wzrost ceny o 2,18% NETTO + % BRUTTO -O TYLE zapłacimy więcej CZY SIĘ MYLĘ ?

jak zagmatwane - bedziemy placic ok. 3 zl wiecej za GJ

Nie ściemniajcie o URE,ponieważ bez waszego wniosku nie byłoby ani podwyżek ,ani obniżek.URE tylko przychyla się przeważnie do waszej prośby.Tymi waszymi wyliczeniami które wysyłacie do odbiorców to tylko robicie odbiorcom wodę z mózgu bo to żeby zrozumieć trzeba być nie lada ekonomistą żeby w tym się połapać.Piszecie o niby o obniżkach a suma summarum uzyskujecie podwyżki na wasze premie itp.

Czemu Pan nie powie że tylko czekacie na wzrost taryf URE aby mieć pretekst do podwyżek. Jeśli PEC ustali cenę 50zł to żaden urząd nie będzie miał z tym problemu. Zwalacie winę na innych. Chcecie kosić kasę i tyle.

Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Grajewie przewiduje obniżkę o 0,34% cen i stawek opłat za ciepło w skali przedsiębiorstwa. ----------
Po zastosowaniu wzorów do wyliczenia opłat jednoczłonowych otrzymujemy w grupach W1 i W2 odpowiednio następujące zmiany: W1 – wzrost ceny o 0,59 zł/GJ i W2 – wzrost ceny o 2,18 zł/GJ (wartości netto).------------- to jaka to obniżka??? płaczą i płacą w W2 mieszkańcy sp.mieszkaniowej

Oszczędzaj serce póki czas bo tylko jedno serce masz!

rocznie za ogrzanie 46m2 płace tyle,co za opalenie piętrowego domu.Różnica jest taka ,że ja chodzę w swetrze aw takim domu gorąco bucha. I jeszcze płacimy za odczyty , może to zrobić pracownik
administracji w ramach poborów,

Ceny by spadły jeżeli byłaby konkurencja w postaci drugiej ciepłowni np zakładowej Pfleiderera i możliwość zakupu GJ za niższą cenę.

99% społeczeństwa nie ma pojęcia jak w tani sposób można ogrzać dom do temperatury 23/24 stopni prawie bez kosztowo. Nadmieni że idealna temperatura to 21 stopni do spania i do 23 w domu.
pierwszy najważniejszy to dla mieszkańców którzy mieszkają w bloku i sa lokatorami np. SMLW jest patent . Korzystam z niego od 4 lat i mam zwrot średnio około 1100 pln. Nie będę zbytnio się chwalił bo jak się zrobi powszechny to przestanie być „darmowy”. Drugi to montaż wentylatora kaloryfera, ciepłe powietrze o wiele szybciej rozchodzi się po domu u mnie daje jak farelka. I trzecie cos dla ładnej atmosferę to EGLOO można łatwo zrobić samemu z glinianych doniczek i efekt ten sam

Każdy kto korzysta z energii PEC może rozpocząć produkcje ciepła ekologicznego i PEC ma obowiązek zakupu nadwyżki może redakcja by na ten temat napisała artykuł i zachęciła mieszkańców do produkcji zielonej energii .

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.