piątek, 29 marca 2024

Kultura i rozrywka

Parafialna Pielgrzymka

Parafialna Pielgrzymka autokarowa do Sanktuariów Maryjnych w Roku Wiary w dniach 27-28 sierpnia 2013 r.


 W dniach 27–28 sierpnia 2013r. odbyła się Parafialna Pielgrzymka autokarowa do Sanktuariów Maryjnych: w Licheniu, Oborach, Niepokalanowie i innych świętych miejscach. Posługę duchowego opiekuna i przewodnika pełnił Ksiądz Proboszcz Roman Łempicki.

 Umocnieni Bożym Błogosławieństwem wyruszyliśmy w drogę w późnych  godzinach wieczornych.

 Pierwszym, a zarazem głównym miejscem naszego pielgrzymowania było Sanktuarium Maryjne w Licheniu. Jest to miejsce szczególne, miejsce spotkania z Chrystusem i Jego Matką, miejsce gdzie wielu ludzi odradza się duchowo, odnajduje sens  życia. Miejsce, gdzie Bóg przemawia w czasie liturgii a także poprzez piękno przyrody, ciszę. W południe  uczestniczyliśmy we Mszy Świętej w Bazylice Licheńskiej przed cudownym obrazem Matki Bożej wespół-koncelebrowanej z Księdzem Proboszczem Romanem. W Grocie przy sanktuarium  odprawiliśmy Drogę Krzyżową. Jakże to była odmienna Droga Krzyżowa – w ciszy, w zamyśleniu. Myślę, że każdy z nas przeżył ją szczególnie głęboko jednocząc się z cierpiącym Chrystusem.     Sanktuarium licheńskie to miejsce ważne dla wielu z nas. Odnaleźliśmy tu nadzieję i moc płynącą z krzyża Chrystusa, siłę do dalszego godnego życia. Mogliśmy, choć przez chwilę przytulić się do Maryi.

 W godzinach popołudniowych w drodze do Obór zwiedziliśmy Las Grąbliński.  Właśnie tutaj w pierwszej połowie XIX w., Tomasz Kłosowski (żołnierz napoleoński) zawiesił na drzewie wizerunek Maryi. Kilka lat później w tym samym miejscu pasterzowi Mikołajowi Sikatce ukazała się Matka Boża – Bolesna Królowa Polski. Nawoływała do nawrócenia i modlitwy. Przepowiedziała też czasy zarazy. Przed Jej oblicze podczas epidemii cholery, przybywali wierni po nadzieję i ratunek. Wielu doznało tu uzdrowień. Wszystko to sprawiło, że maleńki obrazek Matki Bożej, uznano za cudowny. W godzinach wieczornych dojechaliśmy do Obór – gdzie mieliśmy nocleg. 

 Następnego dnia o godzinie 8.00 uczestniczyliśmy we Mszy Świętej u Matki Bożej Bolesnej na Górze Karmel w Oborach, po której Brat zakonny opowiedział, o tym  Świętym miejscu, a następnie udzielił nam błogosławieństwa. Przy Sanktuarium Maryjny w Oborach znajdują się piękne stacje Drogi Krzyżowej, przy których mogliśmy się modlić zawierzając swoje intencje.                                                                                        

  Następnym etapem naszej pielgrzymki było Sanktuarium w Niepokalanowie. Wstąpiliśmy tam, by choć przez chwilę pokłonić się Matce Najświętszej Niepokalanej. Obejrzeliśmy Muzeum Św. Maksymiliana Marii Kolbego w którym Brat Rafał pięknie opowiedział historię życia Świętego Maksymiliana. Po krótkim pobycie wyruszyliśmy w dalszą drogę.  

  Kolejnym i ostatnim punktem naszego pielgrzymowania była Parafia Św. Idziego w Wyszkowie, w której obecnie pracuje nasz ziomek ks. Mateusz Dobrzycki, Bóg tak chciał że również nasz Proboszcz Ksiądz Roman pracował w tejże parafii przed przybyciem do naszej wspólnoty. Ksiądz Mateusz opowiedział historię Wyszkowskiej parafii.

 W czasie jazdy autokarem mieliśmy okazję wysłuchania świadectw uczestników pielgrzymki oraz pięknego śpiewu Księdza Romana, dzięki któremu miło upływał czas  podczas jazdy autokarem.

 Myślę, że ta pielgrzymka dla każdego z nas była wielkim przeżyciem. Jesteśmy wdzięczni Księdzu Romanowi Łempickiemu, że był z nami, że się z nami modlił, za to że swoją postawą dawał nieustanne świadectwo swojej żywej wiary i radości człowieka, którego Bóg powołał do swojej służby. Dziękujemy Panu Ireneuszowi Frąckiewiczowi, że z takim poświęceniem organizuje pielgrzymki a my możemy pielgrzymować do miejsc Świętych i umacniać naszą wiarę oraz nabierać sił do dalszego życia.

CHWAŁA PANU! /Dariusz B./


foto:     http://niedzwiadna.pl/2013/08/pielgrzymka-do-licheniaobor-i-niepokalanowa/

 


Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.