czwartek, 28 marca 2024

Kultura i rozrywka

  • 4 komentarzy
  • 18332 wyświetleń

Pielgrzymka do Wąsosza

We środę 16 lipca br. z okolicznych parafii do Wąsosza wyruszyli pielgrzymi. Z samego Grajewa kilka godzin maszerowało około 200 osób. Inne grupy pątników docierały do celu np. ze Szczuczyna, Ławska i po raz pierwszy z Niedźwiadnej (ponad 70 osób).

Mszę św. celebrował jak zawsze JE Ks. Bp. Tadeusz Bronakowski, który od lat pielgrzymuje do sanktuarium Matki Bożej Wąsoskiej. Gościli tu również księża z pobliskich parafii, na szczególną uwagę zasługuje osoba ks. prałata – emeryta Mieczysława Olszewskiego (byłego dziekana parafii Szczuczyn), który już 32 raz przybywa tu na uroczystości MB Szkaplerznej jako pielgrzym.

Z dekanatu grajewskiego par. MBNP wędrujących poprowadził dyr. Radia Nadzieja w Łomży ks. dr Tomasz Olszewski. Do pielgrzymów odpoczywających w Kędziorowie, korzystających z posiłku i gościnności tutejszych mieszkańców przybył też ks. dziekan prałat Stanisław Łatwajtys (proboszcz parafii MBNP).

 

GALERIA ZDJĘĆ




Komentarze (4)

Zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania z Parafią Niedźwiadna. Wspólny wymarsz o godz. 8.00 spod kościoła. Trasa: Niedźwiadna > Brzeźno > Kownacin > Obrytki > Wąsosz; szczegóły na niedzwiadna.pl :)

A, co w tym Wąsoszu jest, żeby tam pielgrzymować. Proszę o rzeczową odpowiedź, bo z treści tego ogłoszenie nic nie wynika. Obraz, relikwie, czy jeszcze coś innego ?

Do:boleś:W Wąsoszu jest sanktuarium maryjne,w którym znajduje się obraz Matki Bożej z Góry Karmel.I właśnie 16 lipca jest święto MB z Góry Karmel.Dawno temu w wąsoskim klasztorku zdarzył się cud za wstawiennictwem Matki Bożej.Poczytaj i dowiedz sie więcej na ten temat.

Kult Matki Bożej Wąsoskiej sięga początków XVII w. W 1636 r. Aleksander Grajewski podarował karmelitom obraz Matki Bożej, który w krótkim czasie zasłynął licznymi łaskami ściągając do Wąsosza rzesze pielgrzymów pragnących polecić swe troski Przenajświętszej Panience. Wielu wiernych modlący się przed wizerunkiem Wąsoskiej Pani doznawało uzdrowień. Kronika klasztorna wspomina między innymi o dokonanym przed obliczem Matki Bożej przywróceniu do życia syna państwa Danilewskich. Chłopca wyłowiono z wody po trzech godzinach i nie dającego oznak życia złożono przed cudownym wizerunkiem prosząc o łaskę uzdrowienia. Matka Boża usłuchała próśb zrozpaczonych rodziców i chłopiec powrócił do życia. Świadectwem szczególnej hojności Wąsoskiej Pani, która nie szczędziła łask swym wyznawcom są liczne wota dziękczynne. Kult Maryjny szerzyło również, działające przy kościele do początku XX w., Bractwo Świętego Szkaplerza. Kult Matki Bożej Wąsoskiej jest równie silny dzisiaj. Odprawiane w sanktuarium nabożeństwa maryjne odbywają się z licznym udziałem wiernych. Uroczystości odpustowe, które mają miejsce 16 lipca kiedy to przypada święto Matki Bożej Szkaplerznej ściągają do Wąsosza tłumy pielgrzymów pragnących oddać cześć Przenajświętszej Panience czczone w wąsockim obrazie.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.