piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

  • 1 komentarzy
  • 13378 wyświetleń

Piesi bez odblasków!

Policjanci otrzymali kolejne zgłoszenie o pieszym poruszającym się bez odblasków na drodze krajowej. Okazało się, że 60-letni pieszy ubrany w czarną kurtkę i czarne spodnie zignorował podstawowe zasady bezpieczeństwa i naruszył przepisy ruchu drogowego. Mężczyznę policjanci doprowadzili do domu. Za popełnione wykroczenia odpowie przed sądem.

Po zmierzchu, ubrani w ciemną odzież piesi stają się praktycznie niewidoczni dla kierowców. W takiej sytuacji może dojść do tragedii. Ważne, aby reagować, gdy jesteśmy świadkami takich przypadków, na przykład dzwoniąc pod numer alarmowy. W ten sposób postąpił kierowca, który wczoraj (17.09.2020r.) około godziny 20:00 zawiadomił o ledwo widocznym pieszym poruszającym się po drodze krajowej nr 65 w gminie Prostki. Ten pieszy kompletnie zignorował zasady bezpieczeństwa. Nie miał na sobie żadnych elementów odblaskowych, a odcinek drogi był nieoświetlony. Stwarzał w ten sposób realne zagrożenie dla swojego życia i zdrowia, a także dla innych użytkowników dróg. Policjanci doprowadzili 60-latka do domu.

Mężczyzna odpowie za wykroczenia popełnione na drodze.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami piesi poruszający się po zmroku poza obszarem zabudowanym muszą posiadać element odblaskowy widoczny dla innych uczestników ruchu. Odblaski mogą uratować życie. Posiadanie elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze do około 150 - 200 metrów. Kierowca ma wtedy więcej czasu na odpowiednią do warunków reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie. Zachęcamy także do noszenia elementów odblaskowych także w terenie zabudowanym. Ten niewielki element naprawdę poprawia bezpieczeństwo.

 

Komentarze (1)

w miastach też by się przydały odblaski dla pieszych i trochę wyobraźni.
Dni się robią coraz krótsze, a po zmroku (i co gorsza w czasie mżawki) słabo widać ludzi.
Problemem są:
1. piesi pchający się pod samochód wchodząc zaraz po przejeżdżającym samochodzie na drugim pasie.
2. Piesi, którzy idąc chodnikiem nagle robią zwrot i wchodzą na przejście ( powinna być wprowadzona procedura, że każdy pieszy jak chce przejść na początku musi się zatrzymać 1 m przed przejściem, (zrobić tzw STOP) sprawdzić czy nic nie jedzie i dopiero wtedy iść dalej
3. młodzież i dzieci przejeżdżają przez przejścia rowerami lub na hulajnogach. W nocy też to samo bez oświetlenia na przejściach no i jeżdżenie na hulajnogach po drogach (czasem samym środkiem, albo skrótem po ukosie drogi przed samochodem). Jest to nagminne i tylko teraz pytanie, kto powinien je tego uczyć?

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.