Pilotażowy program w szpitalu

aktualizacja: 2018-04-25 18:43:00     nr wiadomości: 35046     przeczytano: 6675     Ilość komentarzy komentarze: 3

Oddział psychiatryczny Szpitala Ogólnego im. dr W. Ginela w Grajewie jest jedną z 43 placówek z całej Polski, który zakwalifikował się do „Programu pilotażowego psychiatrii środowiskowej w ramach Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego”, zaplanowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Pilotażowy program obejmujący Centra Zdrowia Psychicznego, powinien ruszyć 1 lipca i potrwać trzy lata.

Głównym celem Programu jest zapewnienie dorosłemu choremu kompleksowej opieki psychiatrycznej. Pacjent w kryzysie psychicznym nie może się błąkać i szukać poradni, w której jest wolna wizyta u specjalisty. Powinien zgłosić do centrum zdrowia psychicznego w swoim regionie i tam otrzymać pomoc. Zadaniem podmiotów leczniczych odpowiedzialnych za funkcjonowanie centrów będzie zapewnienie kompleksowej opieki psychiatrycznej (doraźnej, ambulatoryjnej, środowiskowej, dziennej i całodobowej) dorosłej ludności. Placówki będą przyjmować chorych w poradniach i oddziałach dziennych, zapewniać wizyty domowe, a w razie zaostrzenia objawów hospitalizację.

W grajewskim Centrum Zdrowia Psychicznego znajdą się komórki organizacyjne funkcjonujące w innych zakładach leczniczych, tj. Izba Przyjęć, Poradnia Zdrowia Psychicznego oraz Oddział Psychiatryczny Dzienny wraz z Zespołem Leczenia Środowiskowego. Szeroki wachlarz opieki zagwarantują różne formy sprawowania pieczy nad chorym – od najwcześniejszej interwencji psychiatrycznej poprzez zapewnienie ciągłości opieki nad pacjentem oraz tzw. „trójprzymierze terapeutyczne” czyli relacje lekarz – chory - rodzina.

Eksperci od lat wskazują, że opieka psychiatryczna w Polsce wymaga reformy. Potrzeby są olbrzymie, a nierozwiązane problemy powodują poważne skutki zarówno dla konkretnych osób, ich bliskich, jak również dla budżetu państwa. Pilotaż środowiskowego modelu opieki psychiatrycznej, oparty na tzw. centrach zdrowia psychicznego, to rewolucja w polskiej opiece psychiatrycznej.  

 
/e/
 
 

Super! W Grajewskim szpitalu w poradni są świetni specjaliści i miły personel. Może w końcu problemy emocjonalne i nie tylko zaczną być postrzegane w odmienny od dotychczasowego sposób.
Napisał: Obserwator dodano: 2018-04-26 06:40:20

Bardzo miły personel na wysokim poziomie,pozdrawiam panie pielęgniarki i życzę dalszej cierpliwości i wyrozumiałości do nas - pacjentów.
Napisał: xty dodano: 2018-04-26 20:03:10

Ciekawe skąd lekarze bo narazie to lekarze z zakaźnego oddziału bawią się w psychiatrów
Napisał: Grzes dodano: 2018-05-02 17:56:07

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.