Podatek od nadmiaru cukru

aktualizacja: 2020-02-13 10:00:59     nr wiadomości: 41473     przeczytano: 3278     Ilość komentarzy komentarze: 12

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów. Zakłada ona wprowadzenie opłat od słodzonych napojów i alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml.

Według przepisów, wysokość opodatkowania zależeć będzie od ilości substancji słodzących użytej w produkcie i jego objętości. Podatek składa się z dwóch części: stałej i zmiennej. Pierwsza wyniesie 50 groszy za litr dosładzanego cukrem lub słodzikiem napoju, druga - jeśli ilość cukru przekroczy 5 gramów na 100 mililitrów, wówczas podatek będzie podniesiony o 5 groszy za każdy dodatkowy gram. Ponadto 10 groszy wynieść ma opłata za dodanie do napoju pobudzających substancji aktywnych: kofeiny, tauryny, guarany.

- Raczej nie kupuję słodzonych napojów. Staram się wybierać wodę lub stuprocentowe soki owocowe i tego też uczę swoje dzieci - mówi Monika Rogowska, klientka sklepu Gama w Grajewie.

Z opłaty cukrowej całkowicie zwolnione będą napoje będące wyrobami medycznymi, zarejestrowanymi suplementami diety, żywnością specjalnego przeznaczenia medycznego, preparatami do początkowego żywienia niemowląt, wyrobami akcyzowymi. Z opłaty stałej zwolnione są także napoje zawierające co najmniej 20% soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego oraz będące izotonikami.

Zmiany objęły także część projektu, która dotyczy napojów alkoholowych w opakowaniach o małej objętości tzw. małpek. Zgodnie z projektem opłata wynosić będzie 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml. Oznacza to dodatkowo: 1 zł od 100 ml "małpki" wódki 40%, 2 zł od 200 ml "małpki" wódki 40% i 88 groszy od 250 ml "małpki" wina 14% .

Znaczący wzrost podaży cukrów prostych w diecie mieszkańców krajów wysokorozwiniętych związany jest ze stale rosnącą konsumpcją słodkich napojów. Wiele publikacji naukowych potwierdza relację pomiędzy spożyciem napojów słodzonych cukrem i zwiększonym poborem kalorii, jak również wskazuje istotne statystycznie zmiany otyłości w reakcji na zmiany w spożyciu napojów słodzonych. Konsumpcja słodkich napojów jest wymieniana jako czynnik wpływający na wzrost epidemii otyłości. Wprowadzanie instrumentów fiskalnych jako narzędzi walki z nadmiernym spożyciem produktów słodzonych wynika z rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), a także ekspertów krajowych, którzy zapisali ich wdrożenie jako część Narodowej Strategii Onkologicznej.

Zmiany w zakresie cen żywności sukcesywnie wprowadzają także inne państwa Unii Europejskiej. W 2011 r. Dania wprowadziła podatek na tłuszcze nasycone w żywności, reformy zostały przeprowadzone m.in. przez Węgry (dot. żywności o niskiej gęstości odżywczej), Francję (dot. napojów słodzonych) oraz Portugalię (podatek "fastfoodowy").

W Polsce nowe przepisy mają obowiązywać już od kwietnia tego roku i szacunkowo przynieść około 3 mld zł wpływów do budżetu, z czego spora część ma trafić do Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

I znowu wprowadza się jakiś podatek ,żeby mieć na swoje obietnice, a ludzie i tak muszą zapłacić.Można byłoby wprowadzić podatek od np rozmiaru buta i znowu byłyby dodatkowe wpływy , aby zapełnić dziurę budżetową
Napisał: ale cyrk dodano: 2020-02-13 11:54:42

No tak. Budżet się nie spina i trzeba szukać pieniędzy. A kto dostanie po kieszeni? Po pierwsze konsument a po drugie małe sklepy... "... z czego spora część ma trafić do Narodowego Funduszu Zdrowia." ----> Spora część ... Buuuuuhahaha. Już to widzę. Nagle Państwo polskie dba o obywatela. Jak to powiedział polityk obecnej władzy: Jak ktoś przy grillu pija alkohol, pali papierosy i pije słodkie napoje - niech płaci...
Napisał: olo dodano: 2020-02-13 12:12:51

Co za nieudacznik to wymyślił gratuluję nieudanego pomysłu
Napisał: Grzegorz dodano: 2020-02-13 15:03:50

Od czego jeszcze urzędasy ze związku unijnego dowalą nam podatek, bo mamy już od odpadów, żywności, ciepła, od wszelkich aspektów życia, pozostało już chyba tylko od przywileju samych narodzin i przedwczesnej śmierci.
Napisał: obserwator dodano: 2020-02-13 15:38:24

a pozniej jak juz nie beda mogli co wymyslec to wprowadza dodatkowy podatek od czystej wody i zdrowej zywnosci!!!
Napisał: faraanek dodano: 2020-02-13 17:31:49

Na 500+ i Konkordat zabraklo !!
Napisał: Baba dodano: 2020-02-13 21:52:48

faraanek- a mowili ,ze Bareja smieszne filmy robil o komunie...ciekwe co by powiedzia(gdyby zyl)l na te koscielno-pisowskie udziwienia i absurdy- tutaj nie musialby nic osmieszac , poniewaz w originalnej rzeczywistosci jak nam serwuja- jest juz wszystko wielka kato-pislamska komedia.
Napisał: Choop dodano: 2020-02-14 01:09:26

to nie jedyny wymysł, UE chce podatku od mięsa, by nas chronić i środowisko, tu to dopiero planują stawki.
Napisał: Jana dodano: 2020-02-14 08:26:10

Akurat to nie jest podatek UE tylko czysto Polski. Brakuje na 500+ więc zabierzemy obywatelom w podatku od cukru, aby potem im te pieniądze dać z powrotem. A ze lud ciemny, to nie połapie się, że sam finansuje rządowe rozdawnictwo i dalej eldorado. Matko, kiedy ta partia przestanie istnieć.
Napisał: Krzych dodano: 2020-02-14 09:47:38

Jana w TV-Trwam takie wiadomosci podaja ?
Napisał: Choop dodano: 2020-02-14 12:19:26

"3 mld wplywow do budzetu,z tego spora czesc na sluzbe zdrowia" kpina... ostatnio przekazano z tego 2mld na tvp zamiast na sluzbe zdrowia.. to co ten rzad robi z krajem to paranoja.Cieszy mnie jedna rzecz mianowicie komentarze,bo widac ze ludzie w koncu zaczynaja rozumiec skad sie bierze 500+,13 emerytura etc. DALEJ GLOSUJCIE NA PIS tfu.
Napisał: Niezadowolony obywatel dodano: 2020-02-14 22:46:54

Niezadowolony obywatel dodaj że PIS, PO to jedno dno tak naprawde to nie ma nakogo glosować, glosowałem na Konfederacje ale okazalo się ostatnio że to też przystawka pisowska bo glosowali nad wykopaliskami naszej Polski o koncesjach dla zlodziei z zagranicy i Konfederacja glosowała tak jak PIS wieć już nie na kogo oddac głos, biedna ta nasze Polska.
Napisał: Jan dodano: 2020-02-16 07:25:31

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.