piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

Praca Prokuratury w 2011 r.

28 marca, na sesji Rady Powiatu informację o wynikach pracy  za 2011 r. przedstawiał Prokurator Rejonowy w Grajewie Tadeusz Januszek.


  W 2011 r. Prokuratura Rejonowa w Grajewie pracowała w niezmienionej obsadzie kadrowej, tj. 5 prokuratorów, 3  urzędników i 2 pracowników obsługi, wspomagana w sposób znaczący przez stażystów kierowanych przez Powiatowy Urząd  Pracy w Grajewie na staże absolwentów - bezrobotnych. Obejmowała swoim zasięgiem powiat grajewski oraz dwie gminy powiatu monieckiego, a mianowicie Goniądza i Trzciannego. Hierarchicznie podlegała Prokuraturze Okręgowej w Łomży i Prokuraturze Apelacyjnej w Białymstoku.

W zakresie spraw karnych, które tutejsza Prokuratura prowadziła, bądź nadzorowała prowadzone w większości przez KPP w Grajewie i Mońkach zarejestrowano łącznie: 1820 spraw (w 2010 r. – 1990 spraw). Taki spadek nie oznacza, że stan przestrzegania prawa poprawił się znacząco, albowiem nastąpił w zakresie spraw zakończonych odmową wszczęcia postępowania karnego,  których w 2012 r. odnotowano 742 (w 2010 r. – 935 spraw).

W ocenie Prokuratora wysokość przestępczości kształtuje się na poziomie 2010 roku, kiedy efektywnie tj. aktem oskarżenia i wnioskiem o warunkowe umorzenie postępowania zakończono 579 spraw (w 2011 r. zaś 573 sprawy).  Przy wpływie spraw w roku 2011 – 1820, załatwiono 1801 spraw, co spodowodowało pozostałość 96 spraw na koniec tegoż roku, co stanowi zaległość w wysokości 63,3 %, w tym tylko jedna sprawa trwająca powyżej 3 miesięcy.

Stosując tymczasowe aresztowanie jako środek zapobiegawczy o najsurowszym rygorze Sąd, na wniosek Prokuratury zastosował go wobec 7 podejrzanych, zaś Prokurator wobec 45 podejrzanych zastosował inny środek, w postaci poręczenia majątkowego wobec 188 podejrzanych. Prokuratorzy zastosowali zabezpieczenie majątkowe - pieniężne na ogólną kwotę 184 851 zł na poczet kar grzywny, środków karnych czy naprawienia szkody.
 
 W pewnych kategoriach spraw, czy też na rzecz pokrzywdzonych, nieporadnych Prokuratorzy tutejszej jednostki wytoczyli w 2011 roku 11 powództw, domagając się zasądzenia przez Sąd odpowiednich kwot, w toku sprawy karnej z tytułu zadośćuczynienia  za doznaną krzywdę.

O skuteczności pracy Prokuratora decydują przede wszystkim sposoby zakończenia spraw karnych, a następnie rozstrzygnięcia w Sądzie. Na ogólną liczbę osądzonych 683 oskarżonych w 2011 roku Sądy uniewinniły  jedynie 5 oskarżonych, zaś tylko jedną sprawę zwróciły Prokuratorowi do uzupełniania materiału dowodowego. Rozpoznając zaś zażalenia na postanowienia prokuratorskie Sądy, na 20 zażaleń na umorzenie postępowania karnego, uwzględniły 9, zaś na 31 zażaleń na odmowy wszczęcia postępowania karnego - uwzględniły 3.
 
Oceniając wyroki sądowe i kwestionując rozstrzygnięcia jako niewłaściwe Prokuratorzy w 2011 roku wywiedli 23 apelacje od wyroków oraz złożyli 18 sprzeciwów od wyroków nakazowych.

Sąd odwoławczy uwzględnił apelacje i sprzeciwy Prokuratora, które rozpoznawał  w 100% spraw. Działalność pozakarna Prokuratorów tutejszej Prokuratury to 251 spraw z zakresu postępowania administracyjnego, w większości w stosunku do sprawców przestępstw popełnionych w stanie nietrzeźwości, 58 spraw z zakresu postępowania cywilnego, w tym w sprawach zastrzeżonych tylko i wyłącznie do inicjatywy Prokuratora oraz 17 spraw o czyny karalne z udziałem nieletnich.

Poza działalnością Prokuratury pozostają czyny karalne popełnione przez nieletnich, wykroczenia a także większość przestępstw i wykroczeń skarbowo - celnych.


Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.