piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

  • 2 komentarzy
  • 9747 wyświetleń

Praca policji w liczbach

Policja to umundurowana i uzbrojona formacja przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego. Mundurowi chronią zdrowie i życie, mienie przed bezprawnymi zamachami naruszającymi te dobra, wykrywają przestępstwa i ścigają ich sprawców, zapewniają spokój w miejscach publicznych, w środkach publicznego transportu i komunikacji publicznej, w ruchu drogowym, kontrolują przestrzeganie przepisów porządkowych i administracyjnych.

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Grajewie w 2015 r. realizowali zadania wynikające ze strategii działania Komendanta Głównego Policji na lata 2013 – 2015.

W ramach prowadzonych działań wszczęto 656 postępowań przygotowawczych oraz stwierdzono popełnienie 553 przestępstw w tym m.in.: 2 zabójstwa, 1 zgwałcenie, 71 kradzieży, 1 kradzież samochodu, 26 uszkodzeń rzeczy, 64 kradzieże z włamaniem, 6 rozboje,  8 bójek i pobić, 104 przestępstwa drogowe, 94 przypadki kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. 

Narkomania jest jednym, ze zjawisk patologicznych, dotykającym różne grupy społeczne, a w szczególności młodzież. W ubiegłym roku grajewscy policjanci stwierdzili popełnienie 29 przestępstw z "Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii" (w porównaniu do 2014 r. nastąpił spadek o 26 czynów) oraz zabezpieczyli 6 g amfetaminy, 2150 g marihuany, 520 szt. krzewów konopi oraz 17,5 g mefedronu. Liczby znajdujące się w oficjalnych statystykach nie pokazują pełnego obrazu nielegalnego rynku narkotyków. 

W 2015 r. na terenie działania jednostki stwierdzono 553 przestępstwa z czego 21 popełnionych przez nieletnich. Z analizy przeprowadzonych postępowań przygotowawczych wynika, że wymienionych czynów dopuściło się 19 nieletnich. Do najczęściej popełnianych przestępstw należą: przestępstwa rozbójnicze – 3 czyny, kradzież z włamaniem – 2, kradzież – 6, uszkodzenie mienia – 2, przestępstwa narkotykowe – 1 oraz przestępstwa gospodarcze – 1. Ponadto nieletni popełnili 15 wykroczeń. W porównaniu do 2014 r. zmniejszyła się ogólna liczba przestępstw stwierdzonych (o 49) oraz zmniejszyła liczba czynów karalnych (o 9) popełnionych przez nieletnich.

W minionym roku odnotowano 34 wypadki drogowe i  387 kolizji. W wyniku wypadków drogowych zginęło 6 osób a 36 zostało rannych. Większość zdarzeń drogowych miała miejsce na drogach nr 61 i 65 oraz na terenie miasta Grajewo. Mandatami, za wykroczenia drogowe zostało ukaranych 8094 osoby na łączną kwotę 1 004 330 zł.

W 2015 r. na terenie powiatu grajewskiego policjanci ujawnili 12644 wykroczeń, za które ukarali mandatami karnymi 9225 osób, skierowali 555 wniosków o ukaranie do Sądu oraz pouczyli 2532 sprawców.

Jednym z priorytetów było doskonalenie obsługi obywatela poprzez szybką i skuteczną reakcję Policji na zdarzenie. Czas reakcji na zdarzenie to czas liczony od momentu przyjęcia zgłoszenia przez służbę dyżurną do momentu podjęcia pierwszych czynności przez policjantów na miejscu zdarzenia bądź interwencji. Zakładanym progiem czasu reakcji na zdarzenie w terenie miejskim w 2015 r. dla policjantów województwa podlaskiego był czas prawie 7 i pół minuty, natomiast w terenie wiejskim - niecałe 15 minut. Policja w Grajewie osiągnęła zakładany miernik. W 5188 interwencjach, w których liczony był czas reakcji na zdarzenie, średni czas reakcji w terenie miejskim wyniósł 5.41 min a w terenie wiejskim 13.46.

Nowe cele i zadania stoją przed Policją w 2016 roku. Zwiększenie efektywności działań na rzecz wzmacniania współpracy ze społeczeństwem, podniesienie skuteczności działań w identyfikacji i zwalczaniu największych współczesnych zagrożeń w tym cyberprzestępczości, wzrost skuteczności działań w zwalczaniu przestępczości najbardziej uciążliwej społecznie. Działania ukierunkowane na poprawę (również w ruchu drogowym), to główne priorytety, by mieszkańcy mieli poczucie bezpieczeństwa i czuli się pewnie tu gdzie mieszkają, prowadzą swoje dzieci do szkół, w miejscach użyteczniości publicznej czy w pracy.

 

e-Grajewo.pl

 

Komentarze (2)

Ściema jak wiadomości na jedynce!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.