Prace na Rail Baltica

aktualizacja: 2020-09-21 12:31:15     nr wiadomości: 43458     przeczytano: 2042     Ilość komentarzy komentarze: 1

Rozpoczęła się modernizacja odcinka Czyżew - Białystok, międzynarodowej trasy Rail Baltica. Inwestycja realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. warta jest ponad 3,3 mld zł.

– Budowa trasy Rail Baltica to jeden z najważniejszych projektów europejskich, który lepiej skomunikuje Polskę z Litwą, Łotwą i Estonią. Za kilka lat linia ta stanie się główną osią transportową, która pozwoli sprawnie korzystać z podróży krajowych oraz międzynarodowych. Będzie zarazem symbolem nowoczesnego transportu w tej części Europy - powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Podczas prac za pomocą specjalistycznych maszyn zdejmowana będzie sieć trakcyjna. Następnie roboty skupią się na demontażu starych szyn i podkładów. Po zabezpieczeniu terenu zaczną się prace na peronach. Opracowana została logistyka sprawnego wywozu starych elementów i dowożenia nowych. Wykonawca zgromadził na placu budowy szyny i tłuczeń. Równocześnie będzie przygotowywał odwodnienie oraz nowe ułożenie sieci telekomunikacyjnej i energetycznej. W związku z pracami ruch pociągów prowadzony będzie po jednym torze. W październiku rozpoczną się prace na odcinku Czyżew - Łapy.

Modernizowany odcinek linii z Warszawy do stolicy Podlasia, na międzynarodowej trasie kolejowej Rail Baltica, to jedna z najważniejszych inwestycji na polskich torach o znaczeniu krajowym i międzynarodowym. Pociągi pasażerskie zwiększą prędkość do 200 km, a stacje i przystanki będą dostępne dla wszystkich podróżnych. Podróż najszybszym pociągiem z Białegostoku do Warszawy wyniesie poniżej 90 min. Wyższy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym zapewnią bezkolizyjne skrzyżowania. Wzrośnie także przepustowość linii, co umożliwi uruchomienie większej liczby połączeń. Prace będą prowadzone w latach 2020 – 2023 w ramach projektu pn.: „Prace na linii E75 na odcinku Czyżew - Białystok”.  Wartość zamówienia to ponad 3,3 mld zł netto, dofinansowane ze środków Funduszu „Łącząc Europę” - (Connecting Europe Facility - CEF). Wykonawcą prac jest konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor Sp. z o.o., Stecol Corporation oraz Sinohydro Corporation Limited.

PLK przygotowują się do prac na odcinku Białystok - Ełk. W pierwszej kolejności prowadzone będą roboty budowlane na stacji Ełk. Linia kolejowa z Białegostoku do Ełku ma być modernizowana w latach 2022-2024. W sierpniu ogłoszono przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dla odcinka z Ełku do Suwałk i Trakiszek (granica państwa). Na tym odcinku roboty budowlane planuje się na lata 2023 - 2027.

 
  - fot. PKP PLK   - fot. PKP PLK   - fot. PKP PLK   - fot. PKP PLK

Gdyby jeszcze bilety były tańsze to ludzie częściej korzystali by z koleii
Napisał: Krzysiek dodano: 2020-09-21 22:21:12

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.