Wiadomości

  • 12 komentarzy
  • 12754 wyświetleń

Prawosławni chcą majątku

Ekwiwalentnej nieruchomości zamiennej od miasta Grajewo za przeniesienie i utratę własności nieruchomości  Kościoła Prawosławnego żąda Parafia św. app. Piotra i Pawła w Ełku. Władze Grajewa przed oficjalnym ustosunkowaniem się do roszczeń chcą dokładnie sprawdzić zasadność wniosku oraz jego uregulowanie prawne.

Na wniosek proboszcza ełckiej parafii postępowanie w tej sprawie wszczęła Komisja Regulacyjna Do Spraw Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w Warszawie.

Powołując się na art. 47 ust. 1 pkt 1 i 5 ustawy o stosunku Państwa do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w Rzeczypospolitej Polskiej parafia domaga się od miasta Grajewo zadośćuczynienia za utratę nieruchomości będących na przełomie XIX i XX w.  własnością Kościoła Parafialnego.  

Chodzi m.in. o parki przy ul. Wojska Polskiego i za Urzędem Miasta, a także o Cerkwie Prawosławną wybudowaną w 1878 r. oraz cmentarz z 1893 r. Zdaniem parafii ełckiej nieruchomości zostały przymusowo przejęte przez państwo dekretem z dnia 16 grudnia 1918 r., a następnie w ramach ustawy z 17 grudnia 1920 r. przeszły na własność państwa. We wniosku do UM w Grajewie czytamy, również że część majątku Kościoła Prawosławnego przekazano Kościołowi Rzymsko-Katolickiemu, bądź go rozparcelowano.  

Jakie szanse na zadośćuczynienie od miasta za rzekomą utartę majątku ma Pariafia Prawosławna w Ełku ?

Zdaniem jednego z radnych Grajewa – „roszczenia Parafii są bezzasadne, a Kościół Rzymsko-Katolicki, również niejednokrotnie ucierpiał w wyniku zawirowań historyczno-politycznych”. O rozwagę i rzetelne wyjaśnienie sprawy apeluje natomiast burmistrz Grajewa.   

- Na początek parafia musi udowodnić co rzeczywiście było w jej posiadaniu. Aktualnie jesteśmy na etapie zbierania argumentów, aby móc merytorycznie rozmawiać. Rzetelne wyjaśnienie tej sprawy to wspólny interes zarówno Grajewa, jak i Wojewody Podlaskiego  - powiedział burmistrz miasta

Adam Mazurek, e-Grajewo.pl  

Komentarze (12)

oddać im te majątki!! a dodatkowo całe miasto oddać obywatelom Izraela bo im się należy (historia potwierdzi własność).... a reszta grajewiaków na obrzeża miasta... :/

Gwoli scisłości, to chyba nie chodzi o część parku Central, a raczej o część byłego Parku Kościuszki za obecnym Urzędem Miasta, gdzie stałą cerkiew.

Trzeba dodac-prawoslawni Ukraincy. Czyj majatek zajmuja teraz w Elku?

A kto odda majatki zabierane Polakom przez cara za udzial w Powstaniu Styczniowym?

II fotografia to były cmentarz prawosławny, III fotografia przedstawia nieckę po stawie na końcu którego stała prawosławna cerkiew tak jak na I fotografii. Dla zainteresowanych dodam, że na terenie byłych koszar wojskowych w okolicy małej wieży ciśnień również była cerkiew co zresztą widać na starych fotografiach.

Moja rodzina posiadała włości ziemskie na terenach obecnej ukrainy, byli oni dość wielkimi ziemianami, lecz po Powstaniu Styczniowym Car i jego dekrety pozbawiły moich PRZODKÓW tej ziemi i zostali oni wygnani więc może Kościół Prawosławny chociaż pomoże mojej rodzinie odzyskać rekompensatę pieniężną??
Z wyrazami szacunku do każdej wiary

Pamietacie co było powodem wojny w dawnej Jugosławi? Wiara i religia!!! GRAJEWO jak SARAJEWO, o BOŻE !!!

Nieprawda, nie na obrzeża - przed II wojną cała ulica Konopska była polska

coś tu mi nie pasuje. to ja proponowałbym cofnąć się jeszcze dalej w przeszłoś i zapytać jakim sposobem i w jakich okolicznościach prawosławni weszli w posiadanie tych nieruchomości. Zapewne dostali od cara, a car zabrał je państwu polskiemu.w 18 r Polska odebrała o swoje i koło się zamknęło. To może twierdzę Osowiec też oddamy rosji w końcu to oni ją zbudowali

Jakim sposobem i w jakich okolicznościach prawosławni weszli w posiadanie tych nieruchomości.... Właściciel dóbr grajewskich Osip Jagielski wydzielił w 1892 r. działkę o powierzchni 1,5 dziesięciny na urządzenie cmentarza prawosławnego. Źródło - Cholmsko-Varsavskye Eparchial'nyj Vestnik, Varsava 1892 r. str. 206.
Nadmieniam, że ukazem carskim z 27 kwietnia 1875 r. byli unici przymusowo zostali przyłączeni do prawosławia. Po wydaniu w 1905 r. edyktu tolerancyjnego unici mieszkający na północ od Biebrzy przeszli do Kościoła katolickiego. W Grajewie na katolicyzm przeszło 15 osób. Pozostali prawosławni byli to żołnierze stacjonujący w Grajewie oraz urzędnicy carscy i pracownicy kolei, którzy w trakcie I wojny światowej opuścili Grajewo. Według spisu powszechnego z 1921 r. w Grajewie było 52 osoby wyznania prawosławnego

no dobrze ale od kogo otrzymał te dobra grajewskie, na pewno nie od polskich władz.

ŻYDZI SWOJE ,RUSCY SWOJE A NAN ŁOPATA A WYPIERD... ICH WSZYSTKICH Z POLSKI

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.