czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 2 komentarzy
  • 7553 wyświetleń

Program „Ochrona Zabytków”

2 marca br. zostały ogłoszone wyniki pierwszego naboru w Programie „Ochrona Zabytków”. Dofinansowanie na łączną kwotę ponad 104 mln zł otrzymało 375 projektów. 

- Możemy być dumni z naszego dziedzictwa, które jest tak bogate. Systematycznie opiekujemy się zarówno dostojnymi katedrami, jak i niewielkimi, ale bardzo urokliwymi drewnianymi kościołami. Dbamy o zamki, klasztory czy zabytkowe dworce kolejowe z początku XIX wieku. Zabytki to część dziedzictwa, które buduje naszą tożsamość, dlatego ich ochrona jest jednym z naszych priorytetów –mówił Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Miło nam poinformować, że dofinansowanie w kwocie 150 tys. zł otrzyma Kościół pw. Św. Barbary w Kramarzewie na kontynuację prac konserwatorskich i budowlanych przy szalunku i stolarce obiektu.

Kościół pw. Św. Barbary w Kramarzewie to eden z najcenniejszych zabytków drewnianej architektury sakralnej Podlasia, należący do grupy drewnianych barokowych świątyń powstałych około połowy XVIII w. na pograniczu mazowiecko-podlaskim. Reprezentuje typ kościoła bezwieżowego, w którym korpus nawowy, węższe prezbiterium i ryzalit frontowy nakryte są wspólnym dachem z sygnaturką w kalenicy. Wzmianki o drewnianym kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, śś Barbary, Jakuba Apostoła i Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Radziłowie pochodzą z XV wieku. W 1739 r. staraniem proboszcza Jakuba Tafiłowskiego wybudowano obecną świątynię. Remontowana w latach: 1760, 1811, 1820, 1867-79 (wymieniono m.in. sygnaturkę na dachu), 1962. Podczas ostatniego remontu wykonano polichromie wg projektu Stanisława Długozimy. W latach 80. XX w. wybudowano w jej sąsiedztwie nowy murowany kościół, a stary przeniesiono do Kramarzewa. Obiekt usytuowany w południowo-zachodniej części wsi, na ogrodzonym wielobocznym cmentarzu przykościelnym. Orientowany. Barokowy. Drewniany, na podmurówce z kamienia polnego i cegły, konstrukcji zrębowej, szalowany. Wnętrze pseudobazylikowe, trójnawowe, o nawach bocznych oddzielonych dwiema parami słupów połączonych arkadami o łuku odcinkowym. Wnętrze pokryte polichromią ornamentalną(na podst. zabytek.pl)

 

zobacz:
http://e-grajewo.pl/wiadomosc,Dotacja_na_prace_w_Kramarzewie,39058.html

 

Komentarze (2)

Podobny trochę do kościoła w miejscowości Ostrykół

Kosciul to zabytek, a Dworzec kolejowy 147 letni to juz NIE, Boze Widzisz i Nie Grzmisz

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.