czwartek, 28 marca 2024

Warto przeczytać

Program Edukacyjny "Pokaż język"

Pokaż język! Weź stypendium!

I. Program "Pokaż Język"

"Pokaż język" to program edukacyjny, który poprzez zaangażowanie nauczycieli i motywowanie uczniów do nauki języków obcych, ma za zadanie zwiększenie szans życiowych grajewskiej młodzieży. Celem akcji nie jest tylko zachęcenie uczniów do intensywnej i samodzielnej nauki. Inicjatorom programu zależy również na współtworzeniu standardów dydaktycznych w regionie. Intencją organizatorów jest to, by w program edukacyjny zaangażowali się nie tylko uczniowie ale również nauczyciele, dyrektorzy szkół oraz przedstawiciele samorządu terytorialnego, a także dziennikarze Powiatu Grajewo i województwa podlaskiego.

II. Fundacja

Na potrzeby programu edukacyjnego "Pokaż język" została powołana fundacja, której zadaniem jest koordynowanie projektu oraz gromadzenie środków umożliwiających finansowanie akcji. Jednym z głównych zadań fundacji, powstałej z inicjatywy spółki Pfleiderer Grajewo S.A., będzie aktywne oddziaływanie na młodzież ponadgimnazjalną i środowisko pedagogów powiatu grajewskiego w celu pełnego uczestnictwa w Programie "Pokaż Język". Poprzez profesjonalne przygotowanie testów egzaminacyjnych, stypendia dla najbardziej zaangażowanych w naukę, ciekawe spotkania ze specjalnymi gośćmi Fundacja będzie tworzyła atmosferę sprzyjającą rozwojowi zarówno uczniów jaki i nauczycieli.

III. Kto może zostać uczestnikiem programu

Udział w programie jest dobrowolny, jego uczestnikiem może zostać każdy uczeń w wieku ponadgimnazjalnym (16-18 lat). Jedynym warunkiem uczestnictwa są dobre chęci i wysoka motywacja do nauki języka angielskiego lub niemieckiego.
W roku szkolnym 2006/2007 akcja skierowana będzie do wszystkich pierwszoklasistów szkół ponadgimnazjalnych w Powiecie Grajewo - prawie 900 osób.
Uczniowie zainteresowani programem już we wrześniu tego roku będą mogli przystąpić na terenie swojej szkoły do egzaminu językowego, który stanie się przepustką do wzięcia udziału w programie "Pokaż język".

IV. Zasady programu

Inicjatorzy programu "Pokaż język" będą premiować wyróżniających się zaangażowaniem, otwartością na wiedzę i silną motywacją uczniów, jak również nagradzać nauczycieli, którzy dzięki aktywnej i rzetelnej realizacji programu dydaktycznego przyczynią się do jego sukcesu. Na podstawie egzaminu przeprowadzonego we wrześniu uczniowie z najlepszymi wynikami otrzymają stypendia. Premią dla pozostałych uczniów, którzy uzyskali wysokie noty w egzaminie językowym będą koszulki z logo Programu i inne drobne upominki. Nauczyciele o najlepszych osiągnięciach dydaktycznych otrzymają wartościowe nagrodyi wyróżnienia.
Lekcje z języka angielskiego i niemieckiego nadal pozostają podstawą nauczania młodzieży. Zajęcia prowadzone będą przez nauczycieli zatrudnionych w szkołach w ramach programów zajęć planowanych przez każdą ze szkół w roku szkolnym. Program "Pokaż Język" nie przewiduje dodatkowych zajęć pozaszkolnych.
Uczestnicy programu będą mieli możliwość korzystania ze specjalnie utworzonej w tym celu strony internetowej www.pokazjezyk.pl ze wszystkimi informacjami i ciekawostkami dotyczącymi akcji.
Na stronie zostaną udostępnione informacje dotyczące regulaminu programu, jego przebiegu, wyników egzaminów oraz charakterystyki wybranych uczestników programu - zarówno uczniów jak i nauczycieli. Na stronie internetowej znajdą się także przykładowe testy językowe umożliwiające samodzielną weryfikację wiedzy.

V. Plany na przyszłość

Wraz z rozpoczęciem następnego roku szkolnego 2007/2008 planowana jest nowa edycja "Pokaż Język", podczas której zostaną zorganizowane egzaminy dla pierwszoklasistów ibardziej złożone egzaminy dla wszystkich chętnych drugoklasistów. Zasięg programu będzie stopniowo zwiększany i w ciągu następnych lat obejmie wszystkie klasy szkół ponadgimnazjalnych, niezależnie od profilu i specyfiki realizowanego programu nauczania.
Organizatorzy programu liczą na otwartość i zaangażowanie nauczycieli, dyrekcji szkół, samorządu i dziennikarzy całego regionu w propagowanie idei programu "Pokaż Język":
Nie bądź obcy w Europie! Ucz się języków!

VI. Warto wspierać edukację młodzieży!

Fundacja finansowana jest przez Pfleiderer Grajewo S.A., jednak każde wsparcie finansowe będzie mile widziane. Fundacja jako organizacja pożytku publicznego zarejestrowana jest w Krajowym Rejestrze Sądowym. Zgodnie z Ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie każdy może zadecydować o przekazaniu 1% swojego podatku dochodowego na wsparcie fundacji. Zachęcamy indywidualnych darczyńców do wspierania Fundacji i Programu "Pokaż Język". Wpłat można dokonywać na konto: 27 1240 1532 1111 0010 0962 6114.


Dalszych informacji na temat Programu "Pokaż Język" udziela:
Maciej Grunt-Mejer, kierujący Programem z ramienia Pfleiderer Grajewo S.A. - tel. 086 27 29 527.

Pfleiderer Grajewo S.A. jest jednym z największych i najnowocześniejszych producentów materiałów drewnopochodnych dla meblarstwa w Polsce. Spółka powstała w 1974 roku, a jej akcje notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1997 roku. W 1999 roku większościowy pakiet akcji nabył europejski lider branży produktów drewnopochodnych spółka Pfleiderer AG z Niemiec. Pfleiderer Grajewo S.A. jest właścicielem 56,7 % akcji Pfleiderer Prospan S.A. W ofercie handlowej obu spółek znajdują się płyty wiórowe, laminowane, oklejane, blaty robocze, filmy, folie i obrzeża. Posiadając ugruntowaną pozycję w kraju, Pfleiderer znaczną część swojej produkcji eksportuje, głównie na rynki wschodnie. Zdolności produkcyjne polskich spółek Pfleiderera wynoszą blisko 1,2 mln m3 płyt meblowych rocznie. Najnowszą inwestycją Pfleiderer Grajewo S.A. jest uruchamiana w tym roku w Novgorodzie (Rosja) fabryka płyt meblowych. W 2007 roku obok istniejącej fabryki w Grajewie produkcję rozpocznie drugi zakład wyspecjalizowany w produkcji cienkich płyt MDF.

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.