Projekt #KNIEJA2020 - pierwsza taka koncepcja w Polsce!

aktualizacja: 2019-12-13 09:15:46     nr wiadomości: 41018     przeczytano: 2332     Ilość komentarzy komentarze: 0

Czy istnieje miejsce, które łączy wypoczynek na łonie przyrody, aktywność fizyczną, terapię i rehabilitację osób z szeroko pojętymi niepełnosprawnościami – miejsce, które umożliwia włączenie społeczne i integrację międzypokoleniową? Już niebawem Ośrodek Knieja w Rajgrodzie stanie się innowacyjnym na skalę Polski miejscem, przyjaznym dosłownie każdemu odwiedzającemu.

Bajkowych miejsc na wypoczynek poszukuje dziś wiele osób. Taką przestrzeń tworzy z pewnością Centrum Szkoleniowo-Rekreacyjne "Knieja" – ośrodek położony w malowniczej okolicy na styku Mazur, Podlasia i Suwalszczyzny. Już niedługo jego oferta stanie się o wiele bogatsza – w takim stopniu, jak w prawie żadnej innej placówce tego typu w Polsce. Jaka rewolucja społeczna wydarzy się w Rajgrodzie i czym jest projekt #KNIEJA2020?

Fundusze unijne i rozwój Polski Wschodniej

Rajgrodzki ośrodek pozyskał dofinansowanie na realizację projektu w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Dzięki otrzymanym funduszom, miejsce które wiele osób już od lat doskonale zna i ceni, przejdzie metamorfozę i poszerzy spektrum swojego działania.

Do tej pory specjalizowało się w tradycyjnych pobytach wypoczynkowych – w niedalekiej przyszłości sprosta niestandardowym oczekiwaniom na spędzanie wolnego czasu.

Kluczowym dla działalności ośrodka będzie powstanie Centrum Diagnozy i Terapii dla dzieci i młodzieży z całościowymi zaburzeniami rozwoju.

Diagnoza i terapia

Największą zmianą będzie z pewnością połączenie ośrodka wypoczynkowego z profesjonalnym zapleczem terapeutycznym. Umożliwi to diagnozowanie całościowych zaburzeń rozwoju w najbardziej naturalnych dla dzieci i młodzieży warunkach – przy czynnościach dnia codziennego. Oszczędzi to pacjentom dodatkowego stresu, a samą diagnozę uczyni dużo bardziej rzetelną i miarodajną.

Ośrodek, który wkrótce powstanie, będzie działał na rzecz integracji międzypokoleniowej oraz włączania społecznego – to właśnie w tym miejscu osoby z zaburzeniami będą mogły spędzać czas z osobami w pełni sprawnymi.

Wspólne pobyty przyniosą obopólne korzyści – nauczą empatii, tolerancji i wrażliwości na drugiego człowieka – mówi Katarzyna Kabzińska – prezes zarządu Ośrodka Knieja w Rajgrodzie.
Dodatkowo, opiekunowie osób wymagających wsparcia będą tu korzystać z tzw. "opieki wytchnieniowej". Odzyskany czas wolny wykorzystają np. na zadbanie o własne zdrowie lub po prostu chwilę wypoczynku. Dorośli i młodzież z zaburzeniami skorzystają również z treningu samodzielności poszerzonego o edukację finansową – dodaje pani Katarzyna.

Rekreacja, sport i odnowa biologiczna

Dzięki zaplanowanej na 3 lata inwestycji o wartości ponad 12,7 mln złotych, region zyska kolejny, atrakcyjny punkt na swojej turystycznej mapie.

Odwiedzający ośrodek goście będą mogli korzystać z wyremontowanych, nowoczesnych budynków, placów zabaw i animacji dla dzieci oraz odnowionego nadbrzeża jeziora.

Nowe życie otrzyma także hala sportowa, a profesjonalne Centrum Sportu w nowopowstałym budynku oraz siłownia plenerowa będą przyciągać amatorów wszelkiego wysiłku fizycznego. 

Naszą innowacyjną placówkę zaprojektowaliśmy w ten sposób, aby poprzez swój charakter zapobiegała wszelkim rodzajom wykluczenia społecznego – mówi Katarzyna Kabzińska.

Samowykluczenie w sporcie jest dziś powszechne. Ludzie unikają uprawiania sportu z różnych powodów. Osoby starsze boją się często o swoje zdrowie i siły podczas aktywności fizycznej, dzieci i młodzież wstydzą się porażek, dla niepełnosprawnych brakuje zajęć dostosowanych do ich możliwości. W naszym centrum każdy będzie mógł zadbać o swoją aktywność i zdrowy tryb życia, każdy odnajdzie coś dla siebie, dzięki różnorodnym możliwościom – podkreśla K. Kabzińska.

W ramach projektu powstanie także Centrum Fizjoterapii i Odnowy Biologicznej, z którego będzie można korzystać w formie turnusów leczniczych, pobytów rekreacyjnych z pakietem zabiegów, czy jako dodatku do standardowego pobytu w ośrodku.

Połączenie sportowej i terapeutycznej oferty ośrodka zachwyca swoją nowoczesnością i znaczeniem społecznym. Inwestycja jest ogromną szansą na promocję regionu oraz przyciągnięcie turystów. To także znakomita okazja do wspierania działań szeroko pojętej integracji i promowania zdrowego trybu życia.

 
Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.