Przegląd Teatrów Wiejskich i Obrzędowych Województwa Podlaskiego - Łomża 2010
W dniach 12-13 lutego 2010 roku odbył się Przegląd Teatrów Wiejskich i Obrzędowych Województwa Podlaskiego Łomża 2010 w którym uczestniczyły zespoły ze Szczuczyna.
Po obejrzeniu 31 zespołów teatralnych postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
Kategoria teatrów zgodnych z tradycją
- grupa zespołów dziecięcych:
I miejsce:
" Na tratwach" - Szkoła Podstawowa w Nowogrodzie
II miejsce
"Jurja na Bielszczynie" - Grupa "Żewżyki" z Bielska Podlaskiego
"Jasełka" - Gimnazjum w Nowogrodzie
" Kolędnicy z gwiazdą" - Zespół ze Zbójnej
III miejsce
"Herody" - Grupa teatralna " Ogniki" z Zambrowa
"Król Herod na Kurpiach" - Grupa "Herody" z Turośli
"Kolędnicy z gwiazdą" - Zespół "Mali Szczuczyniacy" ze Szczuczyna
"Herody" - Grupa "Herody" ze Zbójnej
Wyróżnienie
"Jak to było z narodzeniem Jezusa"- Zespół "Emanuel" Szkoła Podstawowa w Rygałówce
"Wojtusiowa izba" - Zespół "Bajdurki" z Krasnopola
"Najświętsza miłość nam się narodziła" - Grupa Jasełkowa z Siemiatycz
" Herody tradycyjne z pastorałką" - Zespół "Szerszenie" ze Szkoły Podstawowej w Szerszeniach
"Herody" - Zespół "Kolędnicy" z Nowych Piekut
"Kolędowanie z gwiazdą" - Grupa Kolędnicza z Lipska
- grupa dorosłych:
I miejsce
"Dożynki we dworze w Krasnogrodzie" - Zespół "Gimtine" z Puńska
"Rajby" - Zespoły Śpiewacze ze Zbójnej
"Odwietki" - Zespół "Malinki" z Malinnik
Kolędnicy ,,Z kozą" i "Herody" - Zespół "Podlasie" Wyszonki - Błoń
II miejsce
" Świąteczne kolędowanie" - Kolędnicy z Szopką z Wąsosza
,,Król Herod" - Zespół "Król Herod" ze Szczuczyna
III miejsce
"Kiszenie kapusty" - Koło Gospodyń Wiejskich z Mątwicy
wyróżnienia:
"Rajki" - Zespół "Płonkowianie" z Płonki Kościelnej
"Wesele" - Zespół "Pogodna Jesień" z Moniek
"Jasełka" - Zespół "Szczuczyniacy" ze Szczuczyna
Kategoria teatrów wykorzystujących elementy tradycji
- w grupa zespołów dziecięcych:
I miejsce
"Jak to dawniej na wsi bywało czyli rzecz o świętach Bożego Narodzenia" - Przedszkole Samorządowe nr 43 z Białegostoku
Wyróżnienia
" Chleb święta rzecz" - Zespół"Dzwonki" z Hajnowskiego Domu Kultury
" Kolędowanie z kozą" - Szkolne Koło Teatralne "Chochliki" ze Sławca
- w grupie wykonawców dorosłych
I miejsce
"Przedstawienie na Boże Narodzenie" - Teatr Sporadyczny z Białegostoku
II miejsce
"Jasełka" - Grupa Teatralna "Wagabunda" z Zespołu Szkół nr 16 w Białymstoku
"Z Nowym Rokiem" - Zespół obrzędowy "Grabowianie"
(za ROK w Łomży)
fot.B.Paszkowska
Jury w składzie:
Piotr Dahlig - prof. Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Katedry Etnomuzykologii
Józef Zyśk - Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku
Małgorzata Sawicka Kujawa - mgr polonista - logopeda, Łomża
piątek, 19 kwietnia 2024
czwartek, 18 kwietnia 2024
Brawo dla Kolędników z Wąsosza :)