Przezroczyste urny wyborcze

aktualizacja: 2016-05-20 14:35:38     nr wiadomości: 28471     przeczytano: 4936     Ilość komentarzy komentarze: 5

W całym kraju podczas kolejnych wyborów pojawią się przezroczyste urny wyborcze, projekt pochłonie 30 mln zł. Przyjęta w ubiegłym roku nowelizacja kodeksu wyborczego wprowadza istotne zmiany, dotyczące m.in. wideorejestracji prac komisji, kadencyjności Państwowej Komisji Wyborczej, ale przede wszystkim stosowania przezroczystych urn.

Nowe urny mają być gotowe od lipca tego roku, ale zgodnie z ogólnopolskim kalendarzem wyborczym, zostaną wykorzystane podczas wyborów samorządowych, jesienią 2018 r. Karty do głosowania będziemy wrzucać do nowych, w niczym nie przypominających dawnych, biało-czerwonych skrzynek, opatrzonych polskim godłem. Dla zapewnienia tajności głosowania komisja będzie udostępniać koperty.

Pod koniec marca br. Państwowa Komisja Wyborcza ustaliła wzory urn z uwzględnieniem rodzaju i wielkości obwodów do głosowania. Całe zabezpieczenie procesu wyborczego regulować mają samorządy i "zorganizować" urny. Przestrzegając znowelizowane przepisy, grajewski magistrat wystąpił już o wykonanie i dostawę 15 urn wyborczych z poliwęglanu litego. Konieczne jest, by wykonawca sporządził prototyp urny, zawierający konkretne rozwiązania techniczne - m.in. rodzaj uchwytów i ich montaż do ścian urny, liczba nitów i sposobu łączenia ścian, wybranych mechanizmów zamykania i blokowania wieka urny. 

- Moim zdaniem nie ma to większego znaczenia czy urna jest przezroczysta, czy też nie. Na zakup nowych urn otrzymaliśmy pieniądze z Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Łomży. Zgodnie z wymogami i zaleceniami wypełniamy obowiązek, który na nas ciąży – skomentował Ryszard Wolwark, sekretarz Urzędu Miasta Grajewo.

Dzięki przezroczystym urnom wszystko ma być jasne. Każdy głosujący będzie mógł zobaczyć, jak jego karta wyborcza ląduje w zaplombowanej skrzyni. Spekulacjom nie ma końca - dostosowanie się do norm i standardów europejskich, przerost formy nad treścią, czy brak podważania wyników wyborów. Pojawiają się różne opinie, lecz jedno jest pewne, wymiana wszystkich urn wyborczych będzie sporo kosztować.


e-Grajewo.pl

 

Głupota...
Napisał: Andrzej dodano: 2016-05-21 20:04:15

Co za głupota, a ile komisje będą miały roboty przy liczeniu,żeby wyjąć każdą kartę z koperty.
Napisał: ef-ka dodano: 2016-05-21 20:57:27

Nie mają co robić z pieniędzmi!!! Widać, że tłumaczenia władz, że na coś nie ma funduszy jest kłamstwem! Na głupie cele zawsze znajdują się środki finansowe.
Napisał: Ada dodano: 2016-05-22 09:42:02

bardzo dobrze ! czas ukrócić proceder fałszowania ! z patologią w komisjach trzeba walczyć.
Napisał: K. dodano: 2016-05-22 15:45:59

Bardzo dobry pomysł. Koniec z fałszerstwami i znikającymi głosami. Pomijam już fakt, że często za urny wyborcze robiły śmietniki...
Napisał: Rafał dodano: 2016-05-25 13:29:06

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.