czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 9 komentarzy
  • 10191 wyświetleń

Rewitalizacja centrum miasta

W odpowiedzi na konkurs „Modelowa Rewitalizacja Miast”, współfinansowany ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020, do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju wpłynęło 240 fiszek projektowych z całej Polski. Fiszka złożona przez Miasto Grajewo, stanowiąca propozycję projektu pn. „Rewitalizacja centrum Grajewa”, zajęła 31 miejsce i została zakwalifikowana (jako jedyna z województwa podlaskiego) do II etapu konkursu. Dzięki temu pracownicy Urzędu Miasta Grajewo otrzymali wsparcie merytoryczne w postaci szkoleń, konferencji oraz indywidualnego doradztwa eksperckiego w celu przygotowania kompletnego wniosku o przyznanie dotacji na realizację projektu, którego zarys został opisany w fiszce.

Wniosek o przyznanie dotacji został złożony przez Miasto Grajewo w Ministerstwie Rozwoju 1 lutego 2016 r. Obecnie trwa ocena formalna i merytoryczna 57 złożonych wniosków. Dofinansowanie otrzyma jedynie 20 najlepiej ocenionych projektów, w których należycie zaplanowano kompleksowe działania rewitalizacyjne.

Konkurs służy przygotowaniu lub aktualizacji programu rewitalizacji oraz opracowaniu kompletnej dokumentacji (od diagnoz i analiz poprzez dokumenty planistyczne, studia wykonalności, dokumentację techniczną dla planowanych inwestycji) w celu profesjonalnego i dogłębnego zbadania problemów obszaru rewitalizacji oraz określenia możliwości i sposobu ich rozwiązania. W ramach konkursu nie ma możliwości otrzymania dofinansowania na działania inwestycyjne. Wyjątek stanowią działania aktywizujące mieszkańców. Kwotę w wysokości do 50 tys. zł, można przeznaczyć na niewielkie inwestycje realizowane przez mieszkańców lub z ich udziałem.

 

Projekt pn. „Rewitalizacja centrum Grajewa” zakłada wyprowadzenie obszaru rewitalizacji położonego wzdłuż ulic Popiełuszki, Kilińskiego, Traugutta, Piłsudskiego, Nowickiego, Pl. Niepodległości z sytuacji kryzysowej poprzez wypracowanie rozwiązań reagujących na główne problemy obszaru: degradację zabudowy oraz wykluczenie społeczne i gospodarcze.

Planowane działania pilotażowe to m.in.: opracowanie Gminnego Programu Rewitalizacji, działania z zakresu mieszkalnictwa (ekspertyza stanu technicznego budynków komunalnych oraz ocena możliwości technicznych ich doposażenia w brakującą infrastrukturę, opracowanie dla budynków komunalnych projektów budowlanych remontów, termomodernizacji, sieci kanalizacji, sieci c.o., opracowanie projektu budowlanego zagospodarowania Placu Niepodległości i nowych przestrzeni publicznych w oparciu o miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego itp.), opracowanie programów aktywizacji gospodarczej (np. programu przyciągnięcia inwestorów na obszar rewitalizacji), opracowanie programów aktywizacji społecznej (programów skierowanych do dzieci i młodzieży, wypracowanie narzędzi komunikacji z mieszkańcami, opracowanie i wdrożenie modelu Inicjatyw Lokalnych, realizacja z mieszkańcami niewielkich inwestycji itp.), działania edukacyjne i promocyjne.

 

Siłą dobrych projektów rewitalizacyjnych jest wymiana doświadczeń, zarówno między lokalnymi partnerami, jak i czerpanie wiedzy od partnerów z innych miast, w których rewitalizacja przyniosła zakładane efekty. Wniosek złożony przez Miasto Grajewo zakłada włączenie społeczności lokalnej na każdym etapie procesu rewitalizacji, a wypracowane w trakcie prowadzonych działań rewitalizacyjnych wzorcowe dokumenty, rozwiązania, rekomendacje, techniki oraz dobre praktyki w zakresie odnowy obszaru rewitalizowanego będą udostępniane wszystkim zainteresowanym podmiotom planującym i realizującym własne projekty rewitalizacyjne.

http://www.grajewo.pl/

 

 

Komentarze (9)

Bardzo dobra wiadomość. Super. Nasze miasto potrzebuj tzw starego rynku. Gdy dojdzie do skutku również rrewitalizacja parku central tak jak w planach z okresu urzędu Adama Kielczewskiego to nasze miasto może konkurować z innymi. Plaża miejska była by również super atrakcją. :) wspieram taki plan z całą rodziną.

Rewitalizacja ma polegać na reanimacji zmurszałych budynków komunalnych w centrum miasta. Proszę pojechać do Olecka i zobaczyć jak powinno wyglądać centrum miasta. Park, plac parkingi bez ograniczeń, ławki do siedzenia, skwer i dużo zieleni. Jeżeli mamy reanimować te stare pozbawione jakiegokolwiek stylu budynki poprzez doposażanie ich w instalacje wodociągowe i kanalizacyjne to lepiej poczekać aż się same rozlecą. Powiększenie placu niepodległości o jeden kwartał obecnie komunalnych domów da efekt poprawy wyglądu centrum miasta i uczyni go atrakcyjniejszym. Władze miasta pozwoliły kiedyś rozjechać drogą nr 65 obecny plac niepodległości robiąc z niego pokraczne skrzyżowanie.

I niech mi ktoś powie, że Burmistrz nic nie robi. Trzymam kciuki.

Pierdu, pierdu. Bajeczki !

Liczą się efekty nie plany burmistrza

trzeba pognac tylko pijakow z parku bo tylko siedza i w reklamowkach maja rojal i pija cale dnie

Jesli pomalowalibysmy wszystkie glowne budynki na bialo lub krem ,nad witrynami sklepow pozawieszalibysmy sliczne koszowe markizy w jednakowych jasnych odcieniach i zamiast kolorowych tandetnych szyldow pozawieszalibysmy piekne rustykalne wszystkie rowniez w tym samym obcieniu nasze miasto wygladalo by jak Beverly Hills -SERIO ! Tak nie wiele wkladu a nasze miasteczko w calej Polsce mogloby konkurowac jako najsliczniejsze. Dotego piekne duze dolnice z drzewkami przy kazdym sklepie cos pieknego . Natomiastna dolnej trzeba by bylo na stale zrobic karuzele (park dla dzieci ) i bary ,pizzerie parsole z napojami zimnymi. Pozdrawiam

dziwie sie ze jeszcze ktos nie wpadl na ten pomysl ,to jest tanio ,na bialo przemalowac wszystkie glowne budynki ,do tego dodatkowy koszt moskitery ,szyldy wiszace eleganckie i dolnice pod sklepami ozdobne oczywiscie wszystkie w jednej jasnej tonacji i miasto wyglada przepieknie!!!!!!!!!!!!

jesli zaprezentujemy sie jako takie sliczne estetyczne miasteczko inne niz wszystkie na pewno inwestorzy rowniez u nas zaczna inwestowac otwiernic firmy ,fabryki itp .Bo dzis wszystko musi byc ,,dla oka ,, !

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.