czwartek, 28 marca 2024

Warto przeczytać

Rodzaje umywalek – na co zwrócić uwagę?

Chcąc zaaranżować wygodną w użytku strefę codziennej pielęgnacji w łazience, należy wyposażyć ją przede wszystkim w dostosowaną do naszych potrzeb oraz metrażu wnętrza umywalkę. Występują one w wielu modelach, różniących się od siebie kształtem, wielkością i sposobem montażu. Może ona być jednym z elementów większej zabudowy z blatem i szafkami, jak również w wersji wolnostojącej z postumentem. Umywalka powinna być nie tylko praktyczna, ale też wizualnie pasująca do wystroju wnętrza.

Metraż Twojej łazienki i analiza kluczowych potrzeb

Łazienka nie należy do największych pomieszczeń w mieszkaniu, często mamy ograniczoną przestrzeń aranżacyjną, co może skutkować koniecznością kompromisów. Wielkość, kształt i miejsce występowania umywalki planujemy już na etapie projektowania. Dzięki temu unikniemy podczas zakupu błędów, które sprawiają, że umywalka nie mieści się w wybranym przez nas miejscu. Umywalki mają wielkość od 40 cm do 120 cm. Większe modele są polecane do dużych łazienek, na kilku metrach kwadratowych zdecydowanie lepiej sprawdzają się umywalki węższe i krótsze. Szczególnie w drugim przypadku warto jest zdecydować się na modele głębsze, co pozwoli nam uniknąć niepotrzebnego rozchlapywania wody.

Planując rozmieszczenie poszczególnych sprzętów sanitarnych, uwzględnij też przestrzeń do przechowywania. W przypadku umywalki możesz zdecydować się na połączenie tych dwóch elementów, a więc na umywalkę z szafką. Na małym metrażu bardzo dobrze sprawdzają się wielofunkcyjne rozwiązania. Przed umywalką powinno być wystarczająco dużo przestrzeni, abyś mógł się swobodnie poruszać, to przynajmniej 60 cm. To z kolei jest kluczowym aspektem w wąskich łazienkach.

Nablatowa, wolnostojąca, a może wpuszczona w blat?

Wśród obecnie często wybieranych rozwiązań są umywalki wpuszczone w blat. Duża ich powierzchnia jest ukryta pod blatem i zamaskowana frontem szafki, co przekłada się na walory estetyczne. Taka umywalka cechuje się nowoczesnym wyglądem, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że instalacja pod blatem pozbawia nas częściowo miejsca do przechowywania. Jeżeli zależy Ci na większej powierzchni szafek, to możesz zdecydować się na umywalkę nablatową, którą mocujemy na blacie. To jedno z modniejszych obecnie rozwiązań. Wśród trendów łazienkowych są okrągłe umywalki nablatowe, występujące nie tylko w klasycznym białym kolorze, ale też w czerni, mocnej czerwieni i zieleni oraz delikatnych pastelach. Blat jest dodatkową dekoracją zestawu. Zamiast tradycyjnego rozwiązania można wykonać blat z kafelek łazienkowych, np. w postaci mozaiki. W eleganckich łazienkach często pojawiają się również płytki jak beton z których wykonane są blaty.

Tradycyjnym modelem jest umywalka wolnostojąca z postumentem. Nie są one przystosowane do uzupełnienia o dodatkowe szafki, przez co tracą nieco na swojej funkcjonalności. Mają jednak zwolenników wśród właścicieli dużych łazienek, gdzie jest też wystarczająco dużo miejsca na szafki i półki do przechowywania. Wyposażone w zdobioną, złotą armaturę pasują do wnętrz w stylu retro oraz nawiązujących do angielskiej i francuskiej elegancji.

Umywalki wykonuje się ponadto z różnych materiałów. Najpopularniejsze są łatwe w utrzymaniu w czystości umywalki ceramiczne. Dużym zainteresowaniem cieszą się też umywalki z akrylu, dekoracyjnego szkła i syntetycznego marmuru.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.