piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

  • 16 komentarzy
  • 12894 wyświetleń

Rozmowa o Rajgrodzie

Z Ireneuszem Glinieckim, burmistrzem Rajgrodu rozmawia Ewa Święcińska


Gratuluję wygranej w wyborach na stanowisko burmistrza Rajgrodu. Jak Pan myśli co przyczyniło się do odniesionego sukcesu?

Zdecydowali o tym mieszkańcy miasta i gminy Rajgród, to oni się do tego przyczynili. Gdyby ktoś pokusił się o przeprowadzenie sondażu moglibyśmy otrzymać odpowiedź na to pytanie. Z całą pewnością istotny był bezpośredni kontakt z mieszkańcami, na czym mi bardzo zależało. Był to dla mnie priorytet w kampanii wyborczej i będzie w trakcie sprawowania urzędu.

W swoim liście do wyborców zaznaczył Pan, że Urząd Miejski  z  unijnych dotacji będzie ubiegać się o modernizacje istniejących dróg. W jakich miejscowościach mają być udoskonalane jezdnie i w jakim terminie?

Odpowiedź jest prosta. Drogi będziemy modernizować tam gdzie jest taka potrzeba, a potrzeb jest bardzo dużo. Obecnie w projektach są drogi w Woźnejwsi, Turczynie, Rybczyźnie, Danowie, Wólce Piotrowskiej, Kosiłach, Mieczach oraz w Rajgrodzie. Istotne jest pozyskanie środków zewnętrznych.

Fundusze sołeckie są ogromną szansą dla wsi. W gminie Rajgród, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi taki Fundusz Sołecki będzie mógł powstać dopiero w 2016 roku. Czy można już wstępnie mówić  o wysokości środków, które będą do wykorzystania przez dane sołectwo? Czy każda wieś będzie mogła się starać o przyznanie funduszy?   
           
Istotnie poprzez fundusz sołecki mieszkańcy będą mogli współdecydować o sposobie  zagospodarowania środków funduszu w rejonie sołectw. Wszystkie sołectwa będą mogły ubiegać się o przyznanie środków, a ich wysokość będzie uzależniona od liczby mieszkańców.

Zagwarantował Pan przekazanie 20% swoich zarobków na wspierania uzdolnionej młodzieży z gminy Rajgród. Jakie będą kryteria wybierania uczniów, aby uzyskać taką pomoc?
Obecnie przygotowujemy formułę dysponowana tymi środkami. Chciałbym również dodać, że radni zobowiązali się do przekazania części diet na cele społeczne. Zatem w szerszym gronie zdecydujemy o formie i celach dysponowania tymi środkami.

Wspomniał Pan również o mieszkańcach wsi. Jakie ma Pan plany względem tych osób? Czy będzie Pan dostępny tylko w swoim gabinecie, a może przewiduje się organizowanie spotkań na wsiach? 

Jak już wspomniałem wcześniej, bardzo sobie cenię bezpośredni kontakt z mieszkańcami gminy. Odnoszę wrażenie, iż mieszkańcy gminy również oczekują, aby burmistrz więcej czasu spędzał w terenie, był dostępny nie tylko w urzędzie. Z całą pewnością będę uczestniczył w bardziej ogólnych spotkaniach z mieszkańcami, ale również będę spotykał się, aby pomóc w ich sprawach bardziej indywidualnych.

Rajgród jest miasteczkiem turystycznym, jednak z nie do końca wykorzystanym potencjałem. Jak zamierza Pan wspomagać rozwój turystyki i możliwości Pojezierza Rajgrodzkiego?

 Promocja turystyki w rejonie Rajgrodu, promocja Pojezierza Rajgrodzkiego to proces wymagający wiele pracy, dużo pieniędzy i zaangażowania wielu ludzi i podmiotów          gospodarczych. Obecnie nie jesteśmy w tym miejscu, w jakim powinniśmy być, biorąc pod uwagę walory tego miejsca. Praktycznie w każdym elemencie jest wiele do         zrobienia. Wydaje się być koniecznością stworzenie centrum kulturalno- turystycznego,  w tym punkt informacji turystycznej. W tym celu konieczna jest siedziba. Należy podjąć bliższą współpracę z ośrodkami wypoczynkowym w zakresie wspólnych inicjatyw.  
        Naturalnym partnerem powinien być Biebrzański Park Narodowy. Istotny jest rozwój i promocja tak zwanej turystki wiejskiej, lokalnych produktów, poszukiwanie pomysłów  w kierunku pojawienia się wsi tematycznych. Konieczne jest poszerzenie interesującej oferty turystycznej, chociażby w postaci wypracowania imprez cyklicznych. Chcąc zachęcić turystów, aby nas odwiedzali musimy zadbać również o czystość w gminie. Powtórzę raz jeszcze, potrzebne jest ciężka systematyczna praca, a efekty muszą być.

Życzę sobie, mieszkance gminy Rajgród jak i innym obywatelom naszej małej Ojczyzny, aby za Pana kadencji Rajgród i okoliczne wsie stały się ciekawym punktem na mapie turystycznej Podlasia. Dziękuję za udzielony wywiad. 

Ewa Święcińska

www.e-Grajewo.pl

 

 

wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.e-Grajewo.pl

czwartek, 28 marca 2024

Kronika policyjna

Komentarze (16)

gratulacje wspanialy pomysl moze wlodaze grajewa wzieli by z pana I pana ludzi przyklad a nie tylko garna do siebie gratulacje!!!!

anna chciałaś zabłysnąć a nawet nie zaiskrzyłaś!

władze Rajgrodu spały przez 20 lat doprowadzając te miasteczko do poziomu zapadłej dziury - zobaczymy co zdziała Pan Glinecki

anna nie zabłyśnie, nie zaiskrzy. Ciemnota tak już ma.

Dajmy szansę nowemu Burmistrzowi. Zaczął, według mnie, dobrze. Już pokazał poprzednikowi, że wiele rzeczy można było zrobić- wystarczyło chcieć.

Ja głęboko wierzę w Pana Glinieckiego i trzymam mocno kciuki. Wiem, że chce dużo zrobić dla mieszkańców gminy. Jest to człowiek czynu, który od razu wziął się do pracy. Cieszy mnie, że Rajgród doczekał się takiego gospodarza. Może wreszcie coś zacznie dziać się w Rajgrodzie, jak i w całej gminie.

Ludzie nic nie będzie rozumiecie nic! Taka sama ściema co kilka lat!

mam nadzieję że latem jak przyjadę do Rajgrodu to będzie dyskoteki imprezy..itd

Nowy burmistrz działa i to widać. Dobry wybór mieszkańcy Gminy podjęli. W końcu Rajgrodzianin rządzi.

Mam nadzieję, że pan burmistrz zrobi w końcu porządek z rajgrodzkim domem kultury, w którym już od 20 lat nic się nie dzieje, a pracownicy tej instytucji pracują tam w godzinach od 8 rano do 15 kiedy dzieci są w szkole. Kiedy byłem dzieckiem pamiętam, że w piątki było otwarte do 20, sobota i niedziela zamknięte. Mało tego, pan W. przez lata w godzinach swojej ciężkiej i niezwykle trudnej "pracy" w budrzetówce udzielał dzieciom prywatnych lekcji gry na instrumentach za prywatne pieniądze. Takie rzeczy robi się po pracy na swój rachunek. To sytuacje z przed lat, nie wiem jak jest teraz, po za tym, że dom kultury jest w domu katolickim Barka. Poprzednie władze nic z tym nie zrobiły, mam nadzieję, że pan Ireneusz coś z tym zrobi. Pozdrawiam serdecznie.

dziękuje za szczery komentarz dla Nieczęsty gość na tym forum!!! to jest fakt na ten temat można jeszcze duuuuużo pisać ale również jestem takiej myśli że p.Burmistrz zajmię się tym i w końcu będzie SPRAWIEDLIWOŚĆ!!!!

Aby zadbać o czystość w gminie potrzebna jest również budowa kanalizacji (woda już jest i chwała za to poprzednim władzom), dlatego wszyscy działkowicze, i nie tylko działkowicze, bardzo PANU podziękują (a czas jest tak nieubłagany,że już dziś należy myśleć o następnych wyborach) za realizację takiego zadania, jeszcze jedno, spacerując po mieście..., gminie..., szuka się często "ludzkiego" z naciskiem na czystość, WC, to jest bolączka wielu naszych gmin, żyjemy w 21 wieku, zmieniają się gospodarze miast i gmin, a w tej dziedzinie nic się nie zmienia, jeśli chcemy mieć turystów, to właśnie jest podstawa.Jak turysta u nas wypoczywa, jada, pije... również musi wy.....ać, nie da rady inaczej, pozdrawiam i życzę sukcesów

Ewa czekam na następny wywiad.

tak zachwalacie nowego Burmistrza ze tyle już zrobił i tak działa. To może ktoś mnie uświadomi ??

M, dziękuję za miłe słowa :) na pewno będą :) Pozdrawiam, Ewa

Chcąc mieć więcej mieszkańców w gminie i tym samym więcej subwencji,trzeba dbać o właścicieli domów letniskowych i tworzyć im warunki do zamieszkania na stałe w tych domach.Szczególnie wylanie asfaltem istniejących dróg dojazdowych do ich posesji,oświetlenia ulic(-dotyczy Rybczyzny.) pomocy w zaopatrzeniu w wodę z wodociągu gminnego lub jego refinansowaniu, więcej wrażliwości na postulaty i petycje mieszkańców domów letniskowych -całorocznych.Samo mówienie o współpracy nie wystarcza,a współpraca ta ze strony gminy polega na tym ,że gmina pilnuje swoich spraw a nie mieszkańców.Jest wielu chętnych do przemeldowania się na teren gminy i zamieszkania,lecz jak powiedział Pan Burmistrz coś za coś,Mieszkańcy ,właściciele domów z ulicy Podleśnej i ulic Ościennych składali petycje o wyasfaltowaniu dojazdu do ulicy Podleśnej lecz do chwili obecnej zostało to bez żadnego odzewu. Kiedy może być to robione jak nie teraz kiedy jest możliwość uzyskania środków z różnych żródeł.Trzeba zmobilizować urzędników do większego zaangażowania to i gmina zacznie się szybciej rozwijać.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.