Skup złomu łączy dbanie o środowisko z biznesem

aktualizacja: 2019-03-13 18:46:54     nr wiadomości: 38683     przeczytano: 3578     Ilość komentarzy komentarze: 0

Skup metali zwykle kojarzy się nam z ogromnymi złomowiskami starych aut i maszyn. Okazuje się jednak, że metale nietypowe, w tym metale szlachetne, takie jak, platyna czy metale szeroko używane w elektronice i w przetwórstwie chemicznym, przede wszystkim wolfram i pallad, także są często skupowane i odzyskiwane. Zajmują się tym wyspecjalizowane firmy posiadające właściwy sprzęt do oceny ilości metali nietypowych w złomie i znajomość procesu ich odzysku.

Istotą gospodarki jest dostęp do metali

W chwili obecnej na świecie, wskutek nadmiernej eksploatacji złóż, dostępne jest coraz mniej metali szlachetnych i metali powszechnie używanych w przemyśle w procesach katalitycznych i w przetwórstwie stali i, co bardziej oczywiste, w złotnictwie. Stąd tak istotna wydaje się być działalność punktów skupów metali takich jak zlomskup.eu. Metale szlachetne czyli platynowce (ruten, rod, pallad, osm, iryd, platyna), srebro i złoto, prawie nie reagują z innymi pierwiastkami, przez co odporne są na korozję i dlatego są powszechnie stosowane w przetwórstwie, wszędzie tam, gdzie pożądana jest wysoka odporność chemiczna. Metale rzadkie, z kolei, znalazły wykorzystanie w przemyśle ciężkim i elektronicznym, ze względu na ich właściwości chemiczne, w tym wysokie przewodnictwo termiczne i elektryczne, łatwość łączenia się z innymi metalami w stopy, co z kolei daje możliwość poprawy własności mechanicznych wytworzonych przedmiotów.

Metale szlachetne obecne niemal w całym przemyśle

Bez wolframu czy palladu nie można sobie współcześnie wyobrazić przedmiotów codziennego użytku w tym stopów twardej stali, żarników żarówek, szeregu lamp samochodowych. Ponadto wolfram jest bardzo odporny na działanie silnych i żrących odczynników chemicznych co znacznie poszerza opcje jego zastosowania.

Podobnie jest w przypadku platyny, która jako pierwiastek szlachetny w przyrodzie występuje dużo rzadziej niż złoto. Jej zastosowanie nie kończy się na dobrze znanym nam jubilerstwie i oprawie brylantów. Twardości i chemiczna trwałość platyny wykorzystywana jest przede wszystkim w przemyśle samochodowym, do produkcji katalizatorów, w laboratoriach chemicznych oraz w w przemyśle elektrotechnicznym. Recykling platyny z wszelkiego rodzaju sprzętów laboratoryjnych, termopar, katalizatorów pozwala na częściowy zwrot inwestycji poczynionej w ich zakup, już po okresie ich eksploatacji.

Oprócz dobrze nam znanych metali szlachetnych, recyklingowi można poddać także tytan, który w związku ze swoją dobrą wytrzymałość mechaniczną i małą wagę, znalazł implementację w przemyśle samochodowym i lotniczym. Dlatego też najbardziej popularnym źródłem złomu tytanu są części samochodowe, takie jak tłumiki lub części lotnicze np. turbiny. Źródłem tytanu mogą być także elementy stosowane w medycynie, przemyśle zbrojeniowym i oczywiście biżuteria.

Nie tylko względy zysku przemawiają za recyklingiem metali szlachetnych i rzadkich. Dużą rolę pełni tu ekologia i ochrona środowiska naturalnego. Złomowanie części zawierających wcześniej opisane metale jest czystym marnotrawstwem, za to ich recykling umożliwia powrót metali do obrotu i powtórne wykorzystanie, bez utraty ich właściwości.

 

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.