Smak lata...

aktualizacja: 2009-06-24 16:11:46     nr wiadomości: 9559     przeczytano: 8751     Ilość komentarzy komentarze: 1

Lubią je chyba wszyscy. Są zapowiedzią i smakiem lata. Kiedy tylko rozpoczyna się na nie sezon, najchętniej jedlibyśmy je pod każdą postacią.

Truskawki, bo o nich mowa, od kilku tygodni można kupić na sezonowych stoiskach. Aktualnie cena za jeden kilogram wynosi 3 zł. Oprócz smakowych, truskawki mają również walory zdrowe - zawierają dużo witamin i minerałów, pektynę, rozpuszczalny w wodzie błonnik, który obniża poziom cholesterolu i neutralizuje substancje toksyczne oraz  fitocyny (podobnie jak w czosnku), które mają działanie bakteriobójcze. Wśród świeżych owoców są jednym z najbogatszych źródeł żelaza.
Mają niewiele kalorii (100 g to ok. 30 kcal) i sprzyjają smukłej sylwetce, zapobiegają zaparciom oraz usuwają nadmiar wody z organizmu. Niestety sezon na te pyszne kuzynki poziomek prawdopodobnie już się kończy i przydrożne stragany z czerwonymi smakołykami prosto z plantacji już nie będą nas długo cieszyć.

Wkrótce przychodzi pora na zbiory darów lasu, właściwie to już zaczynają pojawiać się w ofercie zajmujących się ich zbieraniem, cena za 1 litr jagód zapewne spadnie, kiedy w lasach pojawi się więcej tych owoców, ale na razie wynosi 12 zł.
e-Grajewo.pl

pod biedronka 5zl za kobialke
Napisał: xxx dodano: 2009-06-27 17:29:24

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.