Smycz dla psa - kryteria wyboru i 2 podstawowe rodzaje

aktualizacja: 2019-03-27 11:00:30     nr wiadomości: 38828     przeczytano: 6052     Ilość komentarzy komentarze: 0
Rynek gadżetów dla psów oferuje tysiące rodzajów smyczy, dlatego przeciętny właściciel czworonoga może mieć trudności z wybraniem tej odpowiedniej dla swojego pupila. Jest to ważna decyzja, ponieważ od niej zależy wygoda psa i prowadzącego go człowieka. Smycz dla psa jest narzędziem kontroli, pozwala zarówno ujarzmić czworonoga, jak i zapewnić mu bezpieczeństwo, dlatego zakup warto poprzedzić intensywnymi poszukiwaniami dopasowanego modelu.

Wszędzie tam, gdzie człowiek porusza się z psem, powinna im towarzyszyć także smycz. Jest niezbędna podczas spacerów, treningów, wizyty u weterynarza lub psiego fryzjera, a także w przypadku chęci pozostawienia czworonoga w hotelu dla psów. Ważne jest zatem, aby wyboru dokonać odpowiedzialnie i świadomie.

Jak wybrać smycz dla psa?

Smycz dla psa powinna być praktyczna, funkcjonalna i wygodna. Ważne jest solidne wykonanie, na które składa się wytrzymałość tworzywa, karabinka i okuć, a także rodzaj łączeń - szwy lub nity. Smycz trzeba też dobrać do wagi psa i jego siły, np. duży i masywny pies nie może mieć zbyt cienkiej smyczy, ponieważ grozi to zerwaniem się jej przy pierwszym, mocniejszym szarpnięciu. Przed wyborem warto rozważyć też do czego będzie używana smycz - podczas spacerów przyda się długi model, który pozwoli psu na eksplorację terenu, a podczas wspólnych ćwiczeń lepiej sprawdzi się smycz krótka i elastyczna, dająca nad psem więcej kontroli.

Rodzaje smyczy dla psa

 Smycze można podzielić na te klasyczne i niestandardowe. Do modeli klasycznych należą:

·         smycz klasyczna, podstawowa, której można używać dla wszystkich psów podczas spacerów. Jej długość zwykle nie przekracza 150 cm i nie jest regulowana. Smycze klasyczne to produkty jednoczęściowe, wykonane z metalowego łańcuszka, skóry lub materiałów syntetycznych, z jednej strony zakończone rączką, a z drugiej karabińczykiem, służącym do przypięcia smyczy do obroży.

·         smycz regulowana - podobnie jak smycz klasyczna przeznaczona jest dla wszystkich psów i do codziennych spacerów. Jej niekwestionowaną zaletą jest możliwość regulacji - do tego służą dodatkowe karabińczyki, zlokalizowane na całej długości smyczy. Taka smycz ułatwia przypięcie psa, np. do słupa, kiedy właściciel chce wejść do sklepu na małe zakupy. Wykonuje się ją ze skóry lub materiałów syntetycznych.

·         smycz automatyczna - to najdroższa z tych trzech opcji, ale jednocześnie dająca psu najwięcej swobody. Jej długość osiąga od 3 do 8 metrów. Właściciel może kontrolować długość smyczy za pomocą przycisku na rączce, który pozwala na rozwijanie się linki lub blokuje ją. Smycz automatyczna będzie odpowiednia dla psów zdyscyplinowanych.

Szeroki wybór smyczy klasycznych dostępny jest na https://zooart.com.pl/pol_m_Psy_Na-spacer_Szelki-smycze-obroze_Smycze-zwykle-2039.html.

 Do smyczy niestandardowych należą modele specjalnego przeznaczenia. Używają ich właściciele aktywni, którzy zabierają swoje czworonogi na codzienne treningi, np. jazdę na rowerze lub jogging. Smycze sportowe wyposażone są w elastyczne elementy, które pozwalają na jednoczesne poruszanie się psa w bezpiecznej odległości od właściciela i kontrolowanie czworonoga. Wyjątkowym rodzajem smyczy jest smycz treningowa, która osiąga od 10 do 15 metrów. Wykonuje się ją z cienkiej, ale wytrzymałej na zerwanie, nylonowej linki. Do smyczy niestandardowych należy także ringówka, czyli smycz przeznaczona dla psów wystawowych. Z obu stron zakończona jest pętlą - jedną z nich zakłada się w pobliżu uszu psa. Ważne aby ringówka miała kolor zbliżony do umaszczenia czworonoga, ponieważ nie powinna być widoczna.

 

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.