Wiadomości

  • 20 komentarzy
  • 14185 wyświetleń

"Stary Park" - przed zimą

    Jest jesień, drzewa w parku w Szczuczynie układają się do zimowego snu. W ciemnościach długich nocy przyzwyczajają się do bezlistnej szaty, do zarośli bez świergotu ptaków i trzasku chrustu na porzuconej masie liści, pod stopami zbłąkanego przechodnia. Park osłania zimna i wczesna czerń, w której zanika plątanina sekretnych słów i gestów, bezładnych myśli i uczuć, biesiadujących w parkowej przestrzeni. Tu, jak na puszystym dywanie, w osłonie letniego ciepła, siadaliśmy na ławkach. Opadły już barwne kasztany, z których dzieci wykonały miłe zwierzątka. Pisząc o parku nową kronikę, można będzie stosować najcieplejsze słowa, mierzone wiarą, pracą i troską. Choć czasem wbrew naszej woli, oglądać będziemy za oknem, wyniki adekwatne do zachowań współczesnego człowieka.
    Położenie szczuczyńskiego „Starego Parku”, dalekie od zgiełku miasta, otulone niezmąconym płaszczem przytulności, powinno stać się miejscem wypoczynku, natchnieniem i inspiracją do twórczej pracy dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Potem w sennych dniach lub długich nocach, gubiąc się w labiryntach naszego trwania, doświadczać natchnienia w przytulnych miejscach domowego azylu. Takim przedsmakiem już dziś możemy pieścić nasze marzenia o przyszłości estetycznej naszego parku.
 
    Mimo niezbyt przyjaznej pogody dla prac wykonywanych pod gołym niebem, trwają one nieustannie nad gruntowną przemianą parku. Spoglądając na kalendarz zauważamy, że przewidziany termin zakończenia prac na dzień 30 września 2009 roku, został przekroczony prawie o miesiąc. Na niedotrzymanie terminu, człowiek nie ma zdecydowanego wpływu. W tym czasie były dni deszczowe, a oprócz nich, park zdążył już przećwiczyć tegoroczną, jesienną zimę. Jednak latarnie podjęły już stały dyżur, a nie oszczędzając luksów (lx), rozświetlają głęboką czerń równomiernym strumieniem. W przedziale zabawowym, sezonują się już place z miękkim podłożem i uśmiechają się do dzieci urządzenia jordanowskie. W tej chwili, nawet podczas małego deszczu, trwają intensywne prace zmierzające do zakończenia budowy podmurówki pod przęsła. Z obawy przed możliwością wystąpienia przymrozków, do zaprawy dodawane są domieszki, w celu poprawy trwałości i mrozoodporności betonu. Od zachodniej strony parku, rozpoczęto montaż przęseł. Na montaż oczekują też tablice informacyjne, a o zabiegi kosmetyczne upomina się niwelacja terenu. Drzewa i parking mogą być uzupełnione wiosną. 
      Prace dobiegłyby końca wcześniej, gdyby nie wandale, którzy nie licząc się z niczym, wyrwali podczas nocy 25.09.2009 r. kilka słupków ogrodzeniowych. Sprawców zauważył, czuły na zło, niemundurowy mieszkaniec miasta, który z poczucia obowiązku, natychmiast powiadomił policję.
    Czy wprowadzona w zakres realizacji inwestycji firma ogrodnicza może mieć więcej akcji sabotażowych, trudno przewidzieć. Nie można jednak wykluczyć, że bez względu na potrzebę społeczną, zmian dokonanych w parku i mieście, oraz kosztów inwestycji, podobne epizody zdarzać się będą podczas okresów używalności nie tylko tych urządzeń. Entuzjazmu zuchwalców nie podzielają wszyscy.


       Jeżeli reaktywizacja policji nie wchodzi w rachubę, to należałoby powołać straż miejską dla pełnienia koniecznych funkcji, których policja nie jest w stanie wypełniać. Choć powinny istnieć patrole policyjne i straży miejskiej, to jednak bez stosowania dualizmu władzy i spychania obowiązków na innych. Nie może zdarzać się tak, że mieszkańca dzwoniącego o reakcję na sytuację, policja odsyła do straży, a straż na policję i vice versa, a w tym czasie obywatel bezradnie załamuje ręce. Straż miejska zajęłaby się tym, co policja traktuje po macoszemu, jak: parkowanie na trawnikach, oblepianie słupów, drzew i budynków plakatami, psie odchody, śmieci różne, dewastacje mienia etc. Powołanie np. dwóch strażników, pociąga za sobą koszta, są to jednak wydatki opłacalne. Zresztą, skuteczność straży miejskiej i innych organów jest widoczna i łatwa do oceny przez Radę Miejską.


   Więcej o parku w Szczuczynie, patrz: (tu)
    Zobacz też: (tu)  

     Tekst i foto: Stanisław Orłowski

Komentarze (20)

myślę , że w szczuczynie straż miejska by sie bardzo przydała, napewno mieliby pełne ręce roboty a na swoje wynagrodzenia bez problemu zarobiliby nałożonymi mandatami, a chyba lepiej powolać taka instytucję niż potem topić pieniądze w remonty, bo niestety ale debili, którym wszystko co nowe przeszkadza jest dosć sporo, a tak jakby zapłacił kilkaset złotych, to i by zmądrzał sam albo rodzice by w tym mu pomogli. tak więc pan burmistrz mógłby sięzastanowićnad powolaniem straży miejskiej, bo monitoring to ogromny wydatek, a o policjanta gotowego do podjęcia interwencji w szczuczynie trudno się doczekać.

Plac zabaw dla dzieci są piekne ale czy wy nie zdajecie sobie sprawy na czym dzieci będą skakać. Prosze zwrócić uwage na zdjęciu jest slizgawka a tu widzę asfalt a nie piasek czy ziemia, przecież małe dzieci mogą pokaleczyć kolano czy nogę połamać..... Brak słów

nie rozumiem tych wyrostkow, ktorzy niszcza park, remontowany takze dla nich. ja bardzo sie ciesze, ze moje dziecko bedzie miało gdzie spędzac czas. trzeba byc i bezmozgiem i miec podobnych rodzicow, ktorzy nie potrafia wychowac dzieci, zeby robic takie rzeczy.

a czy w Grajewie w parku prz ul. Strażackiej nie można byłoby zrobić takiej rewitalizacji?

Do autora tekstu, słupki wyrwane były w biały dzień, a nie w nocy.

o proszę.w Szczuczynie robią piękny stary park.a w Grajewie co??? kiedy??

ad - kobieta. Jeżeli na końcu tekstu klikniesz: -Więcej o parku w Szczuczynie, patrz: (tu) -, to dowiesz się, że : -Place zabaw, ze względu na możliwość upadku dziecka, będą miały powierzchnię syntetyczną, która będzie amortyzować upadki, a przez to zmniejszać jego skutki. (Na dzień dzisiejszy widać, że podłoże to jest już wykonane. Chodzi o tę czarną, miękką powierzchnię).

DO kobiety jeśli nie wiesz co jest obok zjeżdżalni to idż tam i zobacz a nie piszesz głupoty.Czarne to nie zawsze asfalt.

po co w szczuczynie straz miejska? Wystarczy zmotywowac miejscową policje do tego żeby częściej patrolowała niektóre części miasta,a nie jak do tej pory trase szczuczyn-skaje-rakowo!!!

Nie ma to jak spokojna i nienacechowana agresją odpowiedź... Co nie piskorz?

Trasa Szczuczyn -SKAJE- RakowO? A kto za to płaci i komu? Co to za wymyślna trasa, komu ona służy! Tą drogą jedynie szkolny autobus odwozi zmęczone dzieciaczki na zasłużony obiadek. No i jeździ 80 letnia kobieta rowerem.

kobieta tam niema asfaltu tylko specjalna guma!!!!

Szanowny p. Stanisławie. Przed wojną w Szczuczynie było 2(dwóch) "stójkowych" i jeden rower na wyposażeniu. Dali radę. Teraz za dużo policmajstrów mamy, jeden na drugiego się ogląda. Strach pomyśleć co będzie jak jeszcze straż utworzą.

Pragnę zwrócić uwagę włodarza miasta, że nie przewiduje nieszczęścia jakie może pojawić się w przyszłości, a mam na myśli ciąg ogrodzeniowy. Proszę sobie wyobrazić jakieś zagrożenia, które zmusi będącą na jakiejś imprezie publiczność do natychmiastowego opuszczenia parku. Ewidentny błąd w planowaniu wejść-wyjść może okazać się nieobliczalny w skutkach. Stanowczo za mało, bo ogrodzono jak prywatną posesję, a nie jak miejsce publiczne. Czy ktoś weźmie na siebie tą odpowiedzialność?

Pani Nieufna trasa Szczuczyn-Skaje-Rakowo jeździ nie tylko autokar szkolny i babcia na rowerze ale również i przedewszystkim mieszkańcy tych miejscowości jak również młodzież na swych zrywnych skuterach i w swych autach z przerdzewiałymi tłumikami ze Szczuczyna. Może i pani pociecha też. Niepowiedziałbym również aby ta trasa była w jakiś szczególny sposób patrolowana przez policję szczególnie w letnie dni gdy jeżdża nią okoliczni głupole łąmiąc nagninnie zakazy ograniczenia prędkości. Całe szczęście, że jak dotychczas jest tylko jeden przydrożny krzyżyk upamiętniający tragedię.

fajnie ze robią plac zabaw!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ad.oserwator, cieszy mnie, że w taki sposób myślisz.

aby pogoda była, to w środe dowidzenia !!!

Pięknieje mi Szczuczyn.Pozdrowienia z Bydgoszczy
Elżbieta urodzona w SZCZUCZYNIE

Panie Orlowski to piękne niegdyś nietuzinkowe miejsce,zmieniło się na nie korzyść. Otulone niezmąconym płaszczem przytulności,ładnie napisane. Niestety miejski architekt się nie popisał,słabo to wszystko wpisuje się w klimat i architekturę parku.Ktoś wyszedł z założenia że dobro maluchów jest najważniejsze,ale te kolorowe''cosie''to przesada.Pozdrawiam wrażliwego Autora tekstu.Życzę Szczuczynowi wiele trafnych inwestycji, żeby nam piękniał.Była mieszkanka.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.