piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

  • 4 komentarzy
  • 8560 wyświetleń

Stop piratom drogowym

Niebawem wchodzi w życie kilka przepisów, które „wycelowane” są w najbardziej niebezpiecznych kierowców. Uchwalona w marcu br. ustawa ma na celu wprowadzenie nowych unormowań, które mają doprowadzić do surowszego i przede wszystkim bardziej skutecznego ścigania i karania kierowców łamiących uporczywie przepisy ruchu drogowego.
W 2016 r. na terenie powiatu grajewskiego funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji ujawnili 102 nietrzeźwych kierujących. Na zaistniałe 22 wypadki drogowe – 1 zdarzenie spowodowane było przez nietrzeźwego kierowcę zaś z 423 kolizji – 14 spowodowali kierujący pod wpływem alkoholu.
Nowy kodeks drogowy  przewiduje zaostrzenie kar dla kierowców, którzy spowodują wypadek pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego, a skutkiem będzie śmierć osoby albo jej ciężki uszczerbek na zdrowiu. Sprawca wypadku trafi bezwzględnie na minimum 2 lata do więzienia. Kara nie będzie mogła zostać zawieszona. Dziś dolna granica kary przy takim przestępstwie to 9 miesięcy pozbawienia wolności często w zawieszeniu.
W dużo gorszej sytuacji będą także kierowcy - recydywiści. Prowadzenie pojazdu, mimo odebranego decyzją administracyjną  prawa jazdy, będzie skutkowało nie tylko narażeniem się na karę pozbawienia wolności do lat dwóch, ale także orzeczeniem sądowego zakazu prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat. Za ponowne złamanie zakazu będzie groziła kara nawet 5 lat więzienia (obecnie do 3 lat).
Zupełnie inaczej będzie wyglądać też kwestia ucieczki przed policją. Kierowca, który nie zatrzyma się do kontroli drogowej popełni przestępstwo, a nie jak dotychczas wykroczenie. Świadoma ucieczka przed policją będzie zagrożona karą do 5 lat pozbawienia wolności. Skazując za to kierowcę, sąd będzie orzekał wobec niego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Do tej pory nawet najbardziej brawurowa ucieczka traktowana jest jak wykroczenie, za które grozi grzywna lub kara aresztu do 30 dni.
Kolejne, nie mniej istotne zmiany, dotyczą samego procesu karania kierowcy. Organy ścigania i sądy dostaną wystarczająco dużo czasu, by skutecznie wymierzyć sprawiedliwość sprawcy. Sprawy o wykroczenia drogowe, w których wszczęto postępowanie, będą się przedawniały po trzech, a nie jak dotychczas po dwóch latach od momentu popełnienia czynu. Oprócz tego sądy wydając wyroki w sprawach o przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym, będą musiały zostać poinformowane o wszystkich przestępstwach i wykroczeniach kierowców znajdujących się w centralnej ewidencji kierowców oraz w ewidencji kierowców naruszających przepisy drogowe. Pomoże to surowiej karać te osoby, które czują się bezkarne na polskich drogach.


Jak oceniacie Państwo wprowadzone zmiany?

Komentarze (4)

jestem za tylko żeby karać wszystkich równo a nie dawać komuś przywileje do łamania przepisów bez powodu jedyne usprawiedliwienie to narażenie zdrowia i życia człowieka

bądzmy szczerzy czy normalny człowiek zawinie to jest niedobrze a jeżeli pan minister mon uciekłz wypadku to jestok nie

i bardzo dobrze lapac wszystkich cpunow i pijakow

najpierw niech PIS zrobi porządek w Sądach bo straszne łapówkarstwo i wtedy prawo niech będzie dla wszystkich jednakowe

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.