czwartek, 28 marca 2024

Szczuczyn

  • 1 komentarzy
  • 7002 wyświetleń

Szczuczyn bilansuje i planuje

Szczuczyn stał się dla mnie czymś znacznie ważniejszym niż miejsce zamieszkania czy pracy. To miasteczko jest dla mnie sposobem na pokazanie innym, że jeśli pasja i oddanie towarzyszą wierze w sukces, to razem z zespołem odpowiednio dobranych ludzi, można naprawdę dużo osiągnąć. Postaram się podsumować miniony 2017 r. oraz wskazać kilka najistotniejszych moim zdaniem zadań do realizacji w 2018 r. - pisze Burmistrz Szczuczyna Artur Kuczyński.

Przede wszystkim rozpocznę od podziękowań, od wyrażenia swojej wdzięczności i uznania wielu osobom, z którymi praca i los zetknęły mnie w minionym roku, a które swoim doświadczeniem i zaangażowaniem wsparły mnie w podejmowanych zadaniach. Nieustannie twierdzę, że przyszłość naszemu Szczuczynowi może zapewnić wyłącznie działanie zespołowe.​

Muszę przyznać, że słowem - kluczem do całego 2017 roku było jedno hasło: DROGA. Odmienialiśmy je przez wszystkie przypadki, ponieważ opracowany w Urzędzie Miejskim program Asfaltowa Gmina wszedł w najważniejszą fazę realizacji. Dzięki pozyskanym środkom nowe nawierzchnie asfaltowe pojawiły się w: Zofijówce, Danowie, Milewie, Brzeźniu, Czarnowie, Mazewie, Załuskach, Sokołach oraz na os. Pawełki w Szczuczynie (ul. Wagi, Pioli, Wołodyjowskiego, Słoneczna i Zaciszna).

Równie istotne prace prowadziliśmy jako kontynuację termomodernizacji w budynkach Publicznego Gimnazjum w Szczuczynie, Hali Sportowej przy ul. Grunwaldzkiej. Dzisiaj śmiało mogę powiedzieć, że były to dobrze zainwestowane pieniądze. W budynkach jest ciepło, a koszty ich utrzymania obniżyły się znacznie. Miniony rok to również wiele może mniejszych, ale równie istotnych dla mieszkańców działań: kontynuacja budowy świetlic wiejskich w Czarnowie i Brzeźniu, remont kolejnych pomieszczeń w świetlicy w Jambrzykach, wymiana poszycia dachowego na budynku OSP w Szczuczynie, wykonanie zupełnie nowego przejścia z ul. Łąkowej do ul. Nadstawnej.

Zdaję sobie sprawę z tego, że inwestycje to jest to, co mieszkańcy lubią najbardziej, muszę jednak wspomnieć o olbrzymiej aktywności podległych mi pracowników Urzędu Miejskiego w Szczuczynie oraz Ośrodka Pomocy Społecznej, którzy przez kolejnych dwanaście miesięcy byli do Państwa dyspozycji i robili wszystko, by wszelkie sprawy były załatwiane rzeczowo i w możliwie najkrótszym terminie. Cieszą mnie pozytywne opinie mieszkańców o pracy naszego Urzędu i zapewniam, że robimy wiele, byśmy z każdą kolejną załatwioną sprawą działali jeszcze sprawniej.

Istotną część naszej szczuczyńskiej rzeczywistości stanowi Biblioteka Centrum Kultury, która to jest najmłodszą naszą jednostką, opiera się ona jednak na sprawdzonych wzorcach i oferuje wszystkim Państwu niezwykle różnorodną ofertę kulturalną. Zachęcam do korzystania z proponowanych zajęć, wystaw, spotkań i wydarzeń. Mamy to wszystko tak blisko, a czasami mam jednak wrażenie, że dla wielu to i pod samym domem byłoby za daleko.

Warto również wspomnieć o tym, że 2017 rok był pierwszym z cyklu otwierających proces likwidacji Gimnazjum i powrotu do szkoły ośmioklasowej. Nie zamierzam rozwodzić się nad tym, czy taka zmiana to dobra, czy zła reforma. Decyzja została podjęta, więc naszym zadaniem jest zapewnić jak najbezpieczniejszy proces transformacji systemu. Cieszy mnie to, że wypracowane w porozumieniu z nauczycielami i dyrektorami rozwiązania są wprowadzane w życie. Oczywiście nie jest tak, że wszystko idzie łatwo, miło i przyjemnie. Staramy się jednak, by kolejne zmiany nie wywierały złego wpływu na sam proces nauki i wychowania odbywający się w szkołach i jestem przekonany,  że to działanie idzie nam zupełnie nieźle.

Samorządową codziennością jest to, że dzisiaj myśli się o tym, co będziemy robili nie tylko jutro, ale również za dwa, trzy i dziesięć lat. Plan oczywiście może i będzie się zmieniał, jednak musi on być. W minionym roku napisaliśmy i złożyliśmy wiele kolejnych wniosków i projektów, których ocena trwa, bądź już się zakończyła. Wiem na pewno, że 2018 rok upłynie pod znakiem wielu kolejnych inwestycji, wśród nich wspomnę kilka tych najważniejszych:

  • Budowa Transgranicznego Centrum Dialogu Kultur – jest to olbrzymie działanie realizowane dzięki środkom pozyskanym z programu Polska – Białoruś – Ukraina polegające na budowie nowoczesnego obiektu multifunkcjonalnego (stadionu) oraz wykonaniu zbiornika wodnego z funkcją rekreacyjną (plaża miejska, teren spacerowy).

  • Budowa sieci kanalizacji miejskiej z odbudową dróg – chcemy dokończyć budowę kanalizacji sanitarnej w naszym mieście, a po ułożeniu rur przykryć je nową nawierzchnią asfaltową. Prace obejmą ulice: Łomżyńską, Kilińskiego, Graniczną, Grunwaldzką, Szczuki, Sportową, Sienkiewicza, Łąkową oraz kilka innych miejsc. Przebudowa i modernizacja stacji ujęcia wody dla Szczuczyna – to zadanie niezbędne ponieważ nasza hydrofornia musi zostać przebudowana. Plastikowe, popękane i wielokrotnie naprawiane rury oraz zbiorniki muszą zostać wymienione.

  • Rewitalizacja terenu przystanku komunikacji autobusowej – miejsce u zbiegu ulic Sobieskiego i Wąsoskiej jest wszystkim doskonale znane. Z jednej strony autobusy, z drugiej sklep i na to wszystko nakładająca się sala bankietowa, a wokół dziury, brak miejsc parkingowych, ciemno i bałagan. Chcemy z tym skończyć! Stąd projekt, starania o pozyskanie wsparcia finansowego i zamiar dostosowania tego miejsca do współczesnych potrzeb i oczekiwań mieszkańców. Będzie ładnie, bezpiecznie i nowocześnie.

  • Rekultywacja zamkniętego składowiska odpadów przy starodrożu DK 61 – już od ponad trzech lat wszelkie odpady z terenu miasta i gminy są wywożone do składowiska w Czartorii, jednak dopiero teraz pojawiła się szansa na pozyskanie wsparcia na rekultywację terenu po składowisku, które służyło nam przez wiele lat.

  • Budowa Targowiska produktów lokalnych – to kolejna inwestycja, która uzyskała milionowe wsparcie ze środków UE. Przy skrzyżowaniu ulic Kościelnej i Szpitalnej powstanie niezwykle stylowy i funkcjonalny obiekt. Prace ruszą już wiosną i mam nadzieję, że do końca roku zostaną praktycznie ukończone. Zagospodarujemy dotąd surowe i szpecące, wyjątkowe dla Szczuczyna miejsca. Powstanie funkcjonalny parking, plac targowy oraz budynek, który swoim stylem będzie nawiązywał do przekazu o drewnianych kramicach funkcjonujących przed wiekami w centrum naszego miasta.

  • Modernizacja oświetlenia ulicznego w Szczuczynie – to działanie, które zakłada wymianę 100% oświetlenia w granicach miasta Szczuczyn oraz w obu parkach miejskich na nowoczesne oświetlenie LED zużywające o wiele mniej energii elektrycznej. Ważnym elementem tych prac będzie wykonanie nowoczesnego systemu sterowania tym oświetleniem.

  • Budowa świetlic wiejskich w miejscowościach: Lipnik, Świdry Awissa, Guty, Kurki. Ukończenie prac w Brzeźniu  i Niedźwiedzkich – świetlice wiejskie to ośrodki kultury i aktywności dla mieszkańców naszych sołectw. Zadania te realizujemy dzięki wsparciu środków z UE.

  • Wykonanie nowej nawierzchni na ul. Stodolnej, Wiśniowej i Spokojnej na os. Pawełki.

  • Zakup nowoczesnego sprzętu komputerowego dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Zesłańców Sybiru w Niedźwiadnej.

  • Montaż instalacji solarnych i fotowoltaicznych – to działanie doskonale znane naszym mieszkańcom, przecież jest to już trzecia jego edycja. Solary „wylądowały” na naszych dachach, a tym razem dołożymy jeszcze panele fotowoltaiczne, co spowoduje, że z energii słonecznej popłynie nie tylko ciepła woda, ale również prąd.

  • Przebudowa i zakup wyposażenia w części przedszkolnej budynku Szkoły Podstawowej w Szczuczynie – w związku z powrotem do szkół ośmioklasowych oraz planem wykorzystania dwóch budynków (ul. Kilińskiego oraz Plac 1000-lecia) w jednym będą kształcili się uczniowie z klas 4 – 8, a drugi chcemy dostosować do potrzeb uczniów najmłodszych. Stąd potrzeba prac remontowych, zakup mebli i innego wyposażenia. Stąd też próba pozyskania odpowiedniej do tego celu dotacji. Poprawa oferty różnorodności zajęć dla najmłodszych uczniów – to projekt, który zakłada chociażby naukę nowoczesnych technologii i rozwój umiejętności kluczowych poprzez naukę programowania.

Oto wybrane z działań, które chcę wprowadzić w 2018 roku, wspomniałem o tych ważniejszych, chciałbym jednak poinformować, że działamy wciąż nad kolejnymi modernizacjami dróg (Zacieczki – Bęćkowo, Niedźwiedzkie – Niećkowo, Niećkowo – Milewo, kolonia Dołęgi, wieś Niedźwiadna). Tworzymy kolejne projekty i wnioski, aplikujemy o dotacje z różnych źródeł, by jak najlepiej gospodarować publiczną złotówką.

Równie ważnym, a może wręcz najważniejszym elementem naszej szczuczyńskiej rzeczywistości jest rozwój lokalnego rynku pracy, do którego droga prowadzi według mnie przez nasze tereny inwestycyjne. 2017 rok miał być i był czasem wejścia pierwszych inwestorów. Rok 2018 będzie czasem uruchomienia pierwszych miejsc pracy. ​Mam nadzieję, że powyższe informacje chociaż w skrócie przybliżyły Państwu to, czym zajmuję się ja i kierowany przeze mnie zespół ludzi. Zapowiada się pracowity rok, trzymajcie więc kciuki za powodzenie naszych wspólnych przecież starań.

Na zakończenie chciałbym dodać jeszcze jedno, żadnym odkryciem i zaskoczeniem nie będzie spostrzeżenie, iż 2018 rok, to rok wyborów samorządowych. Pragnę Wszystkich mieszkańców miasta i gminy Szczuczyn poinformować i zapewnić, iż moim priorytetem jest rozwój naszej Małej Ojczyzny. Nie czuję jeszcze zmęczenia jej problemami, czuję natomiast wciąż nieustanny zapał do pracy i wielość pomysłów oraz możliwości. Dlatego już dzisiaj oświadczam, iż planuję kandydowanie na kolejną kadencję w wyborach samorządowych na stanowisko Burmistrza Szczuczyna. Liczę na Państwa wsparcie i współpracę.

Z wyrazami szacunku ​​Artur Kuczyński

 

Komentarze (1)

takie wzorce powinny nasladowac włodarze Grajewa, ilość inwestycji unijnych w Szczuczynie w porównaniu do G-wa niech bedzie przykładem , moze mobilizacja dla urzędu z ul. Strażackiej

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.