Szczyt choroby przed nami

aktualizacja: 2018-11-15 15:56:59     nr wiadomości: 37752     przeczytano: 2482     Ilość komentarzy komentarze: 0

W przychodniach kolejki do lekarza, na ulicach, w sklepach, mijają nas kaszlące i kichające osoby. Trwa sezon grypowy. W październiku 2018 r. w województwie podlaskim zgłoszono 5 033 zachorowania oraz podejrzenia zachorowań na grypę. Z chorobą najczęściej zmagają się mieszkańcy powiatu białostockiego (2072 osoby), sokólskiego (885 osób) oraz łomżyńskiego (582 chorych).

W październiku br. w naszym powiecie odnotowano 101 zgłoszeń, średnia dzienna zapadalność na 100 tys. osób wyniosła 6,8. W porównaniu z październikiem ubiegłego roku mamy o połowę mniej odnotowanych zachorowań.

Warto dodać, że na Podlasiu są miejsca gdzie mieszkańcy nie zmagają się z ostrymi chorobami układu oddechowego, np. w powiecie hajnowskim i suwalskim nie odnotowano żadnego przypadku zachorowania, w powiecie monieckim i kolneńskim zgłoszono ich po 1.

W Polsce sezon zachorowań trwa od września do kwietnia następnego roku, przy czym szczyt zachorowań przypada na luty i marzec. Grypa atakuje osoby w każdej grupie wiekowej. Najbardziej narażone są osoby z osłabioną odpornością. Są to ci, którzy skończyli 65 lat, mają chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie tętnicze lub są chorzy na przewlekłą chorobę płuc, czy inne przewlekłe choroby układu oddechowego i krążenia. Bardziej narażeni są też przybywający w większych skupiskach ludzi. Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, więc w takich miejscach ryzyko zarażenia się zwiększa.

Specjaliści są zdania, że najskuteczniejszą metodą uniknięcia zachorowania jest profilaktyka. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny podkreśla, że najbardziej skutecznym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy są szczepienia. Szczególnie rekomenduje je dzieciom w wieku 6-59 miesięcy, osobom starszym, przewlekle chorym, a także pracownikom służby zdrowia. Poza szczepieniami ważne jest także regularne i częste mycie rąk wodą i mydłem oraz wystrzeganie się bliskiego kontaktu z osobami chorymi. Warto unikać tłumu i masowych zgromadzeń, a podczas kaszlu i kichania zakrywać usta i nos - najlepiej chusteczką.

Choroby nie powinniśmy lekceważyć. Utrzymująca się gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo - stawowe, kaszel to sygnał, by zgłosić się do lekarza.

 
Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.