czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 11 komentarzy
  • 11257 wyświetleń

Szkolna czy publiczna?

Biblioteka publiczna będzie mogła wykonywać funkcje biblioteki szkolnej i na odwrót.
„W wyniku opinii zebranych w toku konsultacji zmieniamy założenia do ustawy w częściach dotyczących bibliotek, ośrodków pomocy społecznej i powiatowych centrów pomocy rodzinie" - poinformowało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Chodzi o założenia do projektu ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego.

Zapis z projektu założeń: „Stworzenie możliwości wykonywania zadań biblioteki szkolnej przez bibliotekę publiczną" będzie zastąpiony zapisem „Stworzenie możliwości łączenia funkcji bibliotek szkolnych i publicznych. Biblioteka publiczna będzie mogła wykonywać funkcje biblioteki szkolnej (posiadając filię w danej szkolę), biblioteka szkolna będzie mogła pełnić również rolę biblioteki publicznej. Ponadto możliwe będzie na podstawie porozumienia wykonywania wspólnie zadań przez bibliotekę publiczną i szkolną".

Dziś każda gmina ma obowiązek prowadzić bibliotekę publiczną, jednocześnie każda szkoła musi zapewnić uczniom dostęp do książek. Od 2001 r. obowiązuje formalny zakaz łączenia obu instytucji. MAC proponuje współpracę bibliotek, „ale tak, by w szkole musiała być taka placówka".

Czy to oznacza, że w szkole nie będzie musiała funkcjonować biblioteka o statusie "szkolnej", tj. takiej, w której są zatrudnieni nauczyciele-bibliotekarze? Wystarczy, że będzie tam filia biblioteki publicznej? Czy pracownicy filii bibliotek publicznych będą zatrudnieni na podstawie Kodeksu pracy?


Komentarze (11)

Tylko mała uwaga !!! Biblioteki Publiczne czynne są od godziny 10:00 do18:00 i w soboty od 8:00 - 15:00 całe wakacje i całe ferie biblioteka jest czynna
zaś szkolne prawie pół roku nieczynne

Ludzie chodzą do biblioteki chyba od święta i to wielkiego.W Miejskiej Bibliotece zatrudnionych jest 7 osób.Ciekawi mnie co one czyli te osoby robią przez cały dzień ???

książki czytają

Faktycznie bywa pan Kazik w bibliotece od wielkiego święta. Siedem osób prowadzi oddział dla dorosłych, oddział dla dzieci (w innym budynku), czytelnię. Poza tym biblioteka jest czynna w wakacje, ferie a dziennie średnio przychodzi ok. 40 osób. Ale skąd pan Kazik o tym ma wiedzieć?

Kazik dobrze gada polać mu !

Do Kazika - Chyba nie chodzisz do biblioteki, ja chodzę i w miejskiej jest ciągle dużo ludzi, na szczęście wielu Grajewian czyta.Byłam w np. w tą sobotę, stojąc w kolejce aby oddać przeczytane książki naliczyłam tam 6 osób na raz ( czytelników oczywiście)

Kazik,Ty z całą pewnością w tej bibliotece nie bywasz,skoro takie bzdury wypisujesz.Nie należy innych sądzić swoją miarą.To,że Ty nie bywasz nie oznacza,że inni postępują tak samo

Kaziu, bądź chłopem- i nie rób obciachu sobie i swoim najbliższym-zacznij czytać! Będą miały Panie Bibliotekarki więcej roboty , co Ciebie zapewne bardzo ucieszy a Panie poczucie spełnionej misji. A, że straż nad polską kulturą w naszej bibliotece nazywasz "nicnierobieniem" to prawdziwy horror!!

Książka jest naszym towarzyszem
w samotności. Łatwo wziąć ją ze sobą
i czytać gdziekolwiek. Z biblioteki
można ja wypożyczyć za darmo
i nie trzeba podłączać jej do prądu.
Książka dla dzieci to pierwsze spotkanie
z literaturą - nieograniczonym światem,
z którego czerpiemy przez całe życie.
To bardzo ważne spotkanie, gdyż,
jeśli nie zostanie zmarnowane, pokaże,
ile może dać dobra literatura.
Tych , którzy nie czytają nic albo niewiele, bardzo łatwo poznać .

Biblioteki Publiczne są bardzo potrzebne . Po pracy , w oddziale dziecięcym wyporzyczam książki dla mojego 5 letniego syna . Godziny otwarcia biblioteki od 11:00 do 18:00 pozwalaja ludziom pracujacym także skorzystać z oferty biblioteki.

Tylko mała uwaga !!! Biblioteka musi mieć specjalistę.Jak w Grajewie, u nas wszystko sto razy lepiej.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.