piątek, 29 marca 2024

Kultura i rozrywka

Szlachetna Paczka po raz siódmy

"Szlachetne Paczki" po raz siódmy dotarły do potrzebujących rodzin w powiecie grajewskim.

"Szlachetna Paczka" jest jednym z największych projektów społecznych w Polsce. W miniony weekend odbyła się już XIX ogólnopolska edycja, a VII w powiecie grajewskim. W tym roku na terenie Grajewa w akcję włączyło się 10 wolontariuszy oraz kilka osób wspomagających - warto pomagać, są ludzie, którzy potrzebują pomocy, a jeżeli można znaleźć czas i chęci to warto coś zrobić dla drugiego człowieka - mówią.

Bez wolontariuszy i Darczyńców, ludzi o wielkich sercach, ta akcja byłaby niemożliwa. Sam proces dostarczenia paczki potrzebującym rodzinom trwa kilka miesięcy. Wyłanianie rodzin zaczyna się od zgłaszania ich przez instytucje, ale też osoby fizyczne. Później wolontariusze odwiedzają  te rodziny w ich domach przynajmniej dwa razy i rozmawiają o ich potrzebach. To praktyka, która ma na celu rzeczywiste zdiagnozowanie pomocy. Nastepnie ustalana jest lista potrzeb, z czym niejednokrotnie są pewne trudności - niektórzy, mimo widocznego niedostatku, wstydzą się przyjąć pomoc.

W miniony  weekend w budynku przeznaczonym dla organizacji pozarządowych przy ul. Wojska Polskiego, 10 wolontariuszy oraz osoby wspomagające przyjmowało paczki od darczyńców, które następnie były dostarczane do 22 rodzin na terenie naszego powiatu.  Wsparcie zostało udzielone głównie osobom niepełnosprawnym, w wieku starszym oraz samotnym. Akcja nie kończy się jednak na oddaniu paczek. Jeszcze kilka miesięcy po przekazaniu pomocy wolontariusze będą monitorować ekonomicznie i gospodarcze rezultaty. Pomoc materialna jest bardzo ważna, szczególnie ludzie starsi potrzebują kontaktu z drugim człowiekiem, choćby samego sygnału, że ktoś o nich pamięta. Buduje to w nich pewność siebie i wzmacnia poczucie własnej wartości.

W tym roku "Szlachetna Paczka" znalazła  wspaniałych Darczyńców z Grajewa i powiatu grajewskiego, Białegostoku, Knyszyna, Augustowa i innych miast podlaskich, ościennych województw oraz z Warszawy. Były to zarówno osoby prywatne, szkoły jak i firmy. Cieszymy się, że wszystkie 22 rodziny włączone do projektu znalazły swoich Darczyńców. W ubiegłorocznej edycji "Szlachetnej Paczki" pomoc rodzinom potrzebującym w skali kraju osiągnęła wartość 54. milionów złotych, łącząc tym samym ponad milion osób.

Serdecznie dziękujemy wszystkim udzielającym wsparcia,
podziękowania Burmistrzowi Miasta Grajewo za użyczenie budynku na czas trwania projektu.

Wolontariusze Szlachetnej Paczki z rejonu Powiatu Grajewskiego
 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.