Kultura i rozrywka

Sztywny Pal Azji w Ełku

20 kwietnia 2012 r.
(piątek)
godz. 19.00
sala ZEBRA
Ełckiego Centrum Kultury
bilet: 20/25 zł
(przedsprzedaż/w dniu koncertu)
 
 
 
Konkurs:
wejściówki otrzymują: Jacek Rogowski oraz Bogdan Żywno!

Sztywny Pal Azji to zespół, którego lata świetności przypadły na lata 80. i początek 90. Obok Brygady Kryzys, Kobranocki, czy Daabu Szpala zalicza się do czołówki alternatywnych grup przełomu tamtej dekady. Zespół powstał na początku 1986 roku w Chrzanowie, założony przez gitarzystę i głównego twórcę repertuaru Jarosława Kisińskiego. Zasłynął dzięki występowi na Festiwalu Muzyków Rockowych Jarocin '86, a jej piosenka "Nasze reggae" zyskała miano wręcz hymnu imprezy. "Nasze reggae" było również pierwszym radiowym przebojem zespołu, którego popularność rosła z koncertu na koncert.

Sztywny Pal Azji to zespół, którego lata świetności przypadły na lata 80. i początek 90. Obok Brygady Kryzys, Kobranocki, czy Daabu Szpala zalicza się do czołówki alternatywnych grup przełomu tamtej dekady. Zespół powstał na początku 1986 roku w Chrzanowie, założony przez gitarzystę i głównego twórcę repertuaru Jarosława Kisińskiego. Zasłynął dzięki występowi na Festiwalu Muzyków Rockowych Jarocin '86, a jej piosenka "Nasze reggae" zyskała miano wręcz hymnu imprezy. "Nasze reggae" było również pierwszym radiowym przebojem zespołu, którego popularność rosła z koncertu na koncert.W roku następnym Sztywny Pal Azji przedstawił debiutancki album "Europa i Azja", na którym nie zabrakło przebojów, spośród których szczególnym uznaniem cieszyły się "Kurort", "Spotkanie z..." i przede wszystkim "Wieża radości, wieża samotności". Lata 1986-88 okazały się szczytem popularności Sztywnego Pala Azji i zarazem artystycznej formy muzyków. Jednak w kolejnych latach grupa stopniowo traciła popularność. Z formacji odchodzili kolejni muzycy. W 1992 roku ukazał się album "Emocje", który okazał się totalnym niepowodzeniem, podobnie jak kolejny - "Dewiacje na wakacje".

W roku 2000 muzycy Szpala znów weszli do studia, z zamiarem nagrania kilku utworów w wersji demo. Ostatecznie nagrali jednak nową płytę "Szpal". Na albumie znalazło się m.in. instrumentalne tango, znane z filmu "Sara", a także "Piosenka dla B.", poświęcona pamięci lidera Chłopców z Placu Broni, Bogdana Łyszkiewicza, który zginął w wypadku samochodowym. W czerwcu 2001 roku w Chrzanowie odbył się koncert z okazji 15-lecia grupy, w którym wzięli udział także byli członkowie Sztywnego Pala Azji. Zespół cały czas aktywnie koncertuje, mimo, że na jej występy przychodzą raczej starzy fani.
źródło: www.rmf.fm

Aktualny skład:
Bartosz Szymoniak – vokal
Jarosław Kisiński – gitara, teksty, chórki
Krystian Różycki – gitara basowa, chórki
Zbigniew Ciaputa – perkusja
Wojciech Wołyniak – gitara, instrumenty klawiszowe

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.