piątek, 19 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 6 komentarzy
  • 10820 wyświetleń

TBS -budujemy domy

Zadaliśmy kilka pytań panu Jerzemu Dereszkiewiczowi Prezesowi Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Grajewie.


e-Grajewo.pl :
Czy są już podjęte jakieś działania co do budynku na ul. Targowej (obecnie Gimnazjum nr3)?

J.D. :
- 30 września 2004 złożony został w Banku Gospodarstwa Krajowego wstępny (w trzyetapowym systemie rozpatrywania tychże wniosków) wniosek kredytowy na przebudowę budynku Gimnazjum nr 3 na budynek mieszkalny. Według opracowanej koncepcji architektonicznej znajdzie się w nim 30 nowych mieszkań. Wniosek otrzymał bardzo wysoką ocenę punktową, więc do końca kwietnia br. Komitet Kredytowy KFM określi termin złożenia kolejnego wniosku o promesę kredytu.


Czy będzie duże opóźnienie z oddaniem budynku po tzw. "zakaźnym", z powodu kłopotów finansowych firmy Eko-Bud oraz na kiedy planowane jest ewentualne wydanie kluczy lokatorom?
- Renegocjowana umowa kredytowa przewiduje zasiedlenie budynku w miesiącu czerwcu br.


Ile rodzin zamieszka w w/w budynkach?
- 43 rodziny oraz 7 osób samotnych w kawalerkach.


Jaka jest wysokość wkładu własnego obecnie?
- W TBS nie ma wkładu własnego jako takiego. Istnieje jedynie kaucja gwarancyjna. Wyniesie ona 66,00zł za jeden metr kwadratowy powierzchni użytkowej.


Jakie należy spełniać warunki, aby zakwalifikować się i zapisać na listę oczekujących na mieszkanie z TBS?
- Złożenie wniosku o przydział mieszkania w TBS nie jest obwarowane żadnymi warunkami, a jedynym kryterium jest wysokość dochodu gospodarstwa domowego w chwili rozpatrywania wniosku. Oblicza się go zawsze na podstawie aktualnej najniższej emerytury krajowej. Najprościej - w chwili zasiedlenia lokatorom TBS nie powinien przysługiwać dodatek mieszkaniowy, który, jak wiadomo, przyznawany jest rodzinom niżej uposażonym. Wnioski rozpatrywane są w kolejności złożenia przez społeczną, pięcioosobową komisję powoływaną każdorazowo przez Zgromadzenie Wspólników TBS Sp. z o.o. w Grajewie. Tak więc rola komisji ogranicza się praktycznie do stwierdzenia czy dany wniosek spełnia kryterium dochodowe, czy też nie. Wnioski rozpatrzone negatywnie pozostają w TBS i rozpatrywane są ponownie przy zasiedlaniu kolejnego budynku, aż do zrealizowania.


Czy są planowane inne budynki TBS w dalszej perspektywie?
- Na trudnej ścieżce realizacji inwestycji z funduszy KFM znajduje się też drugi, zatwierdzony wstępnie wniosek o kredyt na kolejny 32 - rodzinny budynek na Osiedlu Południe II. Promesę kredytu, TBS powinien otrzymać jeszcze w tym roku.

Pozdrawiam
Jerzy Dereszkiewicz

e-Grajewo.pl

Komentarze (6)

czy ktoś mi w prosty sposób wytłumaczy dlaczego nikt nie chce budować mieszkań dla normalnych ludzi w naszym kochanym mieście?.

jakto dla normalnych__ja sie nie znam,ale nie wiem dlaczego ten budynek mialby byc dla nienormalnych ludzi??moze mi to "lokatorze wyjasnisz"??

"Lokatorze" chcesz mieć blok dla "normalnych"? zbierz ich tzn. "normalnych" wyłóżcie kase i budujcie do woli! Powodzenia!

No nareszcie Grajewo sie rozrasta jakos, a wiadomo im nas wiecej tym weselej, zaproszenia na parapetówy proszę przysyłać na maila :D

Nie budują, lecz przebudowują i remontują, bo budynki wybudowano kilkanaście lat temu.

BRAWO-BRAWO- Panie Prezesie Dereszkiewicz. Może być Pan prawdziwym wzorem zaradności dla innych Prezesów Spółdzielni w Grajewie. Garaże które Pan ma zamiar wybudować-będą prawdziwą perełeczką w stosunku do tych zasyfionych -gospodarskim sposobem postawionych już garaży przez możnych naszego zadupiałego Grajewa. Jak będzie to w całości wybudowane,ogrodzone i oświetlone - to wszyscy malkontenci ze skóry wyskoczą. Bo jeszce taki się nie narodził co wszystkim dogodził.Tak trzymać PANIE PREZESIE. ROBI PAN DOBRĄ ROBOTĘ. Jak Pan to wykończy to nawet ci niezadowoleni ,będą przyprowadzać swoich znajomych, aby im pokazać jak można z garaży zrobić wizytówkę m-ta Grajewa.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.