Wiadomości

  • 4 komentarzy
  • 12743 wyświetleń

Taniej, sprawniej, szybciej

Niski czynsz, niezależność finansowa, remonty na czas, sprawne zarządzanie – to zalety Wspólnot Mieszkaniowych. Jedną z nich od 1999 r. administruje Spółdzielnia Mieszkaniowa „Zgoda” w Grajewie.

Wspólnota Mieszkaniowa powstaje z mocy prawa w momencie wyodrębnienia własności pierwszego lokalu w nieruchomości. Członkiem wspólnoty jest każdy właściciel, którego lokal został wyodrębniony, przysługują mu określone, przewidziane ustawą uprawnienia oraz spoczywają na nim wspólne obowiązki, związane z utrzymaniem lokalu.

Na przełomie 1998/99 r. zakład płyt wiórowych w Grajewie wysprzedawał swoje lokale mieszkaniowe. Bloki nr 4,6,12,13,16,17 na os. Południe oraz budynki kolejowe nr 14 i 16 na ul. Piłsudskiego nabyła Wspólnota Mieszkaniowa. Od 1999 r. nieruchomościami administruje SM „Zgoda”.  Jakie plusy dla mieszkańców przyniosło powstanie WM ? Członkowie widzą na co przeznaczają pieniądze w ramach funduszu remontowego i mogą dowolnie zarządzać przeznaczanymi środkami. 

- Pieniądze, które ludzie zbierają na fundusz remontowy idą konkretnie na remont bloku. To uczciwy układ, jeśli potrzeba wymienić okna, członkowie przekazują na ten cel środki i od razu mają nową stolarkę okienną. Inną zaletą jest fakt, że WM skupia małe grono członków, wówczas łatwiej dojść do porozumienie w sprawach remontów, co oznacza szybkie i sprawne zarządzanie - mówi Aleksander Wierzbicki, prezes SM „Zgoda” w Grajewie.

Odpowiednio ocieplony budynek, sprawna instalacja CO, szczelne okna to niskie koszty eksploatacji nieruchomości, a to oznacza tani czynsz. Koszt administracyjny jednego mkw. dla Wspólnoty wynosi 0,65 zł.

Jednak problemy Wspólnot Mieszkaniowych są takie same, jak w innych Spółdzielniach. Część lokatorów nie płaci regularnie czynszów, odnotowuje się również straty na wodzie.

- Niestety są mieszkańcy, którzy lekceważą obowiązek opłacania czynszu. Rocznie na blok brakuje średnio ok. 20 tys. zł. Są także problemy z niekontrolowanym ubytkiem wody, cały czas próbujemy ustalić gdzie tkwi przyczyna tego zjawiska – dodał Aleksander Wierzbicki.   


Adam Mazurek, e-Grajewo.pl

 


 
 

 

piątek, 19 kwietnia 2024

Głos na TAK - Dariusz Latarowski

piątek, 19 kwietnia 2024

Zablokowana droga S61 Guty-Szczuczyn

Komentarze (4)

Gdybym wiedział ile kosztuje czynsz w spółdzielni własnościowej bym nigdy tu miesdzkania nie kupił mieszkam w bloku wybudowanym w latach 90 to jest blok postawiony za pieniądze mieszkanców do tej pory spółdzielnia nie odała nam nadwyżki budowlanej kazali zakładać sprawe jak założyć sprawe kiedy połowa mieszkanców mieszka poza naszym województwewm a złodziejem się panoszą ... Podpowiedzcie jak założyć wspólnote ?

Panie Prezesie byłbym ostrożny w w formułowaniu stwierdzeń ,że lokatorzy lekcewazą opłacanie czynszu.Być może ,jest to marginalna sytuacja we wspólnotach.Po prostu ludziom zwyczajnie brakuje pieniędzy, w wyniku sytuacji na rynku pracy i wzrostu obciażeń finansowych w postaci podwyżek cen energii cieplnej i elektrycznej itp.We Wspólnotach Mieszkaniowych właściciele mieszkań staraja sie dbać o swój majątek.Inwestują w cały blok.Różnice w iwestycjach stanowi zasób pieniedzy wynikający z wysokości funduszu remontowego,wysokość którego jest rózna w różnych blokach.Panie Prezesie ważne ,że panuje zgoda i dobra współpraca między zarządami wspólnot a Administratorem,czyli SM ZGODA.I oby tak było zawsze.Z poważaniem,mieszkaniec jednej ze WM.

Zauważcie proszę taką ciekawostkę. Podjazd dla wózków na stałe zablokowany łańcuchem. Kiedyś chciałam wjechać wózkiem z dzieciem i niestety nie pozolono mi. Taka fikcja

ja mieszkam w swoim domu jednorodzinnym i też ponoszę 100% kosztów eksploatacji, remontów i modernizacji swojej nieruchomości. Na szczęście nie mam nikogo kto nie płaci czynszu.
Pozdrawiam blokowców,

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.