czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 1 komentarzy
  • 10997 wyświetleń

Terapia logopedyczna w ZSM

Z inicjatywy dyrektora Zespołu Szkół Miejskich nr 1 w Grajewie Dariusza Latarowskiego szkoła złożyła wniosek do Ministerstwa Edukacji o otrzymanie funduszy z na wyposażenie klas integracyjnych. Projekt został zaakceptowany, dzięki czemu na potrzeby placówki zostanie zakupiony sprzęt do prowadzenia terapii metodą wyspecjalizowanej techniki komputerowej - Biofeedback oraz specjalistyczne oprogramowanie do diagnozy i terapii logopedycznej. Spora grupa dzieci jest już objęta terapią logopedyczną, a nowy sprzęt urozmaici i uatrakcyjni zajęcia.

EEG Biofeedback umożliwia trening mózgu w celu poprawienia jego efektywności i uzyskania kontroli nad procesami fizjologicznymi zachodzącymi w naszym organizmie. Osoba poddawana treningowi "uczestniczy" w różnego rodzaju grach komputerowych, sterowanych wyłącznie własnym umysłem. Ta bezpieczna metoda jest zalecana zarówno ludziom zdrowym, pragnącym poprawić efektywność pracy  jak i przy wybranych jednostkach chorobowych. Trening stwarza duże możliwości w leczeniu różnego rodzaju zaburzeń.

Na podstawie wyświetlanych na monitorze przebiegów, można odpowiednio motywować uczestnika do osiągania coraz lepszych wyników. W ten sposób "uczy" on swój mózg pracy na korzystnych dla niego częstotliwościach. Uzyskiwanie dobrych wyników przez osobę poddawaną terapii nie następuje od razu. Wymaga to koncentracji, uspokojenia emocji oraz co najmniej kilku treningów.

- Dzięki elektrodom umieszczonym na głowie badanego badający dokonuje pomiaru aktywności poszczególnych obszarów części mózgu. Tę aktywność wywołuje gra komputerowa. Uczestnik kieruje grą wyłącznie swoim umysłem, bez użycia klawiatury i myszki. Podczas gry pomiarów aktywności dokonuje osoba prowadząca zajęcia - terapeuta. Metoda jest niezwykle atrakcyjna przede wszystkim polecana w przypadkach ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej), nerwic, dysleksji, zaburzeń emocjonalnych, zaburzeń pamięci, koncentracji. Jest to sprzęt bardzo potrzebny. - tłumaczy A. Doliwa nauczyciel z ZSM nr 1

Ciekawostką jest fakt, że metoda narodziła się w amerykańskim ośrodku szkoleniowym NASA, w latach 60-tych. Służyła do szkoleń astronautów i pilotów, którzy w warunkach dużego stresu byli zmuszani do wykonywania nałożonych na nich skomplikowanych czynności. Dziś metoda jest popularna również w innych dziedzinach - pomaga sportowcom, biznesmenom, uczniom, studentom. Jest również bardzo pomocnym narzędziem dla psychologów.

e-Grajewo.pl

czwartek, 28 marca 2024

Kronika policyjna

Komentarze (1)

szacuneczek dla pana Latarowskiego, podziwiam, ze zdobyl dla szkoły coś takiego, aż żałuję, ze moje dziecko nie chodzi do tej szkoły, bo podobno - jaki pan tak kram -:) ale w pozytywnym kontekście, powodzenia Dyrektorze, oby więcej takich inicjatyw. Trzymam kciuki!!!!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.