wtorek, 16 kwietnia 2024

Wiadomości

Triduum Paschalne

Wielki Post dobiegł końca. Katolicy na całym świecie wspominają Mękę i Zmartwychwstanie naszego Pana. Triduum Paschalne - to najważniejszy czas w całym roku liturgicznym.


Pierwszy dzień Triduum Paschalnego rozpoczyna się w wielki Czwartek i trwa do liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek. Wtedy też rozpoczyna się drugi dzień Triduum i trwa do sobotniego wieczoru rozpoczęcia uroczystej liturgii Wigilii Paschalnej. Wigilia Paschalna rozpoczyna trzeci dzień Triduum - Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.


Wielki Czwartek
Sprawowana w każdym Kościele wieczorna Msza jest  na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus ofiarował Ojcu swoje ciało i krew pod postacią chleba i wina. Z liturgią łączy się wymowny obrzęd umycia nóg, który symbolizuje służebny charakter kapłaństwa i realizację Chrystusowego testamentu "wzajemnej miłości". Po Wieczerzy Pańskiej Najświętszy Sakrament jest przenoszony do Ciemnicy, gdzie odbywa się Jego adoracja. Po zakończeniu czwartkowej liturgii w kościołach milkną dzwony.

Wielki Piątek
To dzień upamiętniający Mękę i Śmierć Jezusa Chrystusa na Krzyżu. Jest jedynym dniem w którym nie sprawuje się Eucharystii tylko Liturgię Męki Pańskiej. Centralnym wydarzeniem tego dnia jest Adoracja Krzyża, podczas której kapłani, służba liturgiczna oraz wierni składają pocałunek na figurze Jezusa zawieszonej na krzyżu. Wielkopiątkowy obrzęd charakteryzuje się zwyczajem używania szat liturgicznych w kolorze czerwonym, stosowaniem drewnianych kołatek oraz brakiem pieśni na wejście. Na zakończenie, Jezus pod postacią eucharystyczną zostaje przeniesiony do specjalnie przygotowanej kaplicy adoracji  - Grobu Pańskiego.

Wielka Sobota
Ostatni dzień Wielkiego Tygodnia. To dzień wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystusa. Tradycja katolicka mówi, że to właśnie tego dnia Chrystus zszedł do piekieł, by obdarzyć zbawieniem zmarłych, którzy trafili tam przed Jego przyjściem. Tego dnia wierni odwiedzają Grób Pański i adorują Najświętszy Sakrament. Przed południem błogosławione są pokarmy na wielkanocny stół, wieczorem zaś w trakcie liturgii Wigilii Paschalnej święcony jest ogień i woda. Wierni przynoszą świece i odnawiają obietnice chrzcielne. Po uroczystym Alleluja zostaje odczytana Ewangelia o Zmartwychwstaniu Pańskim. Po raz pierwszy od rozpoczęcia Wielkiego Postu śpiewany jest hymn "Chwała na wysokości Bogu" oraz ponownie rozbrzmiewają dzwony i organy.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
Ostatni dzień Triduum Paschalnego jest pełen radości, u której podstaw odnajdujemy cud zmartwychwstania. Poranną Mszę rezurekcyjną  poprzedza uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem wyniesionym z grobu Pana Jezusa. Podkreśla to tajemnicę, że ten sam zmartwychwstały Chrystus jest obecny pod postaciami eucharystycznymi. Triumfalne bicie dzwonów ma przypomnieć wiernym trzęsienie ziemi towarzyszące zmartwychwstaniu. Wesoły nam dzień dziś nastał bo Pan zmartwychwstał -  radosna nowina dobiega z każdej świątyni.  

 

wtorek, 16 kwietnia 2024

Kolejny sukces "Jedynki"

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.