piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

  • 6 komentarzy
  • 13003 wyświetleń

Trwa budowa sieci gazowej

Zaawansowane prace trwają przy budowie stacji regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego przy ul. Ekologicznej w Grajewie oraz sieci dystrybucyjnej w mieście. Inwestycja ma być gotowa w tym roku. Gaz do stacji będzie dowożony cysternami, a po przetworzeniu trafi do odbiorców. W przyszłości zasilanie miasta w paliwo planowane jest w sposób liniowy, z planowanego gazociągu Polska – Litwa.

Podobnie jak większość polskich miast borykamy się z problem czystości powietrza w okresie jesienno - zimowym. Budowa stacji i sieci gazociągu umożliwi likwidację przydomowych kotłowni, opalanych miałem węglowym i zastąpienie ich kotłami na gaz ziemny. W Grajewie powstanie ponad 5 km sieci gazowej. Główna nitka będzie przebiegała m.in. ulicami: Ekologiczną, Konstytucji 3 Maja, częścią Wojska Polskiego, Cmentarną oraz dalej do części przemysłowej i na os. Szkolna. Planuje się także doprowadzenie gazu na os. Huta. Realizacja przedsięwzięcia to szansa dla mieszkańców i przedsiębiorców na skorzystanie, zdaniem wielu, z tańszego źródła energii. Dzięki inwestycji poprawie ulegnie także wizerunek miasta i wzrośnie atrakcyjność inwestycyjna.

Chętni przyłączeniem swoich gospodarstw domowych do sieci gazowniczej mogą składać wnioski w Urzędzie Miasta. Należy podkreślić, że złożona deklaracja w żaden sposób nie jest wiążąca, służy jedynie wskazaniu zapotrzebowania i zainteresowania mieszkańców przyłączeniem do sieci.

Budowa stacji LNG oraz sieci dystrybucyjnej dla Grajewa będzie kosztować około 12 mln zł. Dziś Podlasie jest najsłabiej zgazyfikowanym regionem Polski. Do 2022 roku PSG planuje wydać na infrastrukturę gazowniczą w naszym województwie ponad 360 mln zł.

 
/e/
 

Komentarze (6)

Ale to nie zasługa obecnego włodarza

Corleone , lobbujesz skład węgla czy sprzedawcę piecy opalanych węglem

Huta, zagazowana super nie najlepiej u nas z powietrzem

Zagazować Ciepłownię i będzie wymierny zysk dla ekologii.Ale pewnie ani PEC ani Sóułdzielnia M nie jest zainteresowana obniżaniem kosztów mieszkańców.

Corleone masz rację, aczkolwiek z innej strony odpowiedni węgiel nie wytwarza takich zanieczyszczeń, ale wówczas jest druga strona medalu taki węgiel to jest wielokrotność ceny węgla ze wschodu. A jak wiadomo naszego społeczeństwa na to nie stać, zaś z drugiej strony mieszkańcy palą czym popadnie.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.