Wiadomości

  • 4 komentarzy
  • 12556 wyświetleń

Ulica bez błędu

W 2004 roku Rada Miasta Grajewo przyjęła uchwałę: o zmianie nazwy ul. Towarowej na ul. Ks. J. Popiełuszki.

Przedsięwzięcie to spowodowało wiele komentarzy i wątpliwości, chociażby w sposobie zapisu ortograficznego nowo utworzonej ulicy. Zarówno Urzędnicy jak i Pan Krzysztof Borawski mają rację, gdyż przyjęte przez nich zasady pisowni, mają odzwierciedlenie w „Słowniku ortograficznym języka polskiego” Wydawnictwa Naukowego PWN.

W rozdziale o używaniu wielkich liter czytamy: „jeżeli w skład członu określającego nazwy wielowyrazowe wchodzi skrót, to piszemy go małą literą, np. ul. gen. Władysława Andersa, ul. ks. Ściegiennego, ul. św. Barbary, kościół o. Jezuitów.”

Jednak to nie wszystko, bo wystarczy przewrócić kilka kartek i dowiadujemy się o kolejnej zasadzie, mianowicie o używaniu wielkiej litery ze względów uczuciowych i grzecznościowych: „bardzo często wielką literą piszemy wyrazy ze względów uczuciowych i grzecznościowych. Chodzi tu o wyrażenie postawy uczuciowej piszącego w stosunku do tych, do których się pisze, w stosunku do tych, o których się pisze lub w stosunku do tego, o czym się pisze. Pisząc wielką literą wyrazy zabarwione uczuciowo, uwydatniamy w ten sposób nasz szacunek, miłość, podziw, uszanowanie lub jakikolwiek inny pozytywny związek uczuciowy lub grzecznościowy. Stosowanie wielkich liter ze względów uczuciowych i grzecznościowych jest w dużym stopniu sprawą indywidualną piszącego.”

Aby jednak utwierdzić się w prawidłowości tych słownikowych zasad, postanowiliśmy zapytać specjalistę dr Wandę Szulowską z Instytutu Filologii Polskiej w Olsztynie, która stwierdziła, że „owszem, skróty pisze się małą literą, ale w tym konkretnym przypadku chodzi o Księdza Jerzego Popiełuszkę, który jest postacią znaczącą i napisanie skrótu wyrazu ksiądz wielką literą podkreśli uczucia i szacunek do tego człowieka.”



"Ulica Towarowa (pisało się ul. Towarowa) jest teraz nazwana ulicą Księdza Jerzego Popiełuszki. Urzędnicy z Magistratu i ze Starostwa każą pisać na dokumentach: ul. Ks. J. Popiełuszki i w żadnej innej wersji (np. tak jak napisałem wyżej). Jest to błąd, gdyż w tym wypadku skrót ks. (ksiądz) należy pisać z małej litery. Wykonuję pieczątki i ludzie żądają ode mnie pisania tej nazwy z błędem. Nie jest to też chwalebne, by na oficjalnych tablicach były błędy ortograficzne. Pytanie: Kiedy błąd zostanie naprawiony i czy będzie można używać nazwy ulicy w jej pełnym brzmieniu? Poprawnie: ul. ks. J. Popiełuszki lub ul. ks. Jerzego Popiełuszki, lub ul. Księdza Jerzego Popiełuszki (Nowy słownik ortograficzny PWN)" - Krzysztof Borawski (firma "Belfer" Grajewo)


Magdalena Kosobudzka e-Grajewo.pl

Komentarze (4)

najpierw krasickiego miało sie tak na zywac a tak nazwali targową!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

To jest fakt. Mnie również zadziwił skrót Ks. pisany dużą literą. Wydaje mi się, że wynika to z nadgorliwości i pośpiechu urzędników. A to że ulica, która nie jest zbytnio reprezentacyjna została nazwana imieniem tak wielkiego Polaka to inna sprawa.

Zastanawia mnie w jakim celu została zmieniona nazwa tej ulicy. Od dawien dawna była Towarowa. Nasz dworzec był wbrew pozorom poważnym węzłem przeładunkowym tychże towarów. Bywam na posiedzeniach RM, radni wyraźnie się nudzą. Nie zazdroszczę ludziom i firmom byłej ulicy Towarowej, ale przynajmniej p. Borawski zarobi. Pozdrawiam mieszkańców i p. Borawskiego, ale radnych już nie.

ul. ks. J. Popiełuszki tak powinni pisać

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.