Warto przeczytać

  • 1 komentarzy
  • 6636 wyświetleń

Umowy na czas określony – zmiany w prawie

Umowy na czas określony – zmiany w prawie

Od 22 lutego 2016 r. osoby zatrudnione na czas określony zyskują uprawnienia zrównujące je z osobami zatrudnionymi na czas nieokreślony w kwestii długości okresu wypowiedzenia umowy. Ponadto zmieniły się warunki zatrudnienia na czas określony, pracodawca może zawrzeć z jednym pracownikiem nie więcej, niż 3 takie umowy, na okres nie dłuższy niż 33 miesiące.


Nie więcej niż 3 umowy 

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadza maksymalny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony między tymi samymi stronami stosunku pracy - 33 miesiące. Jednocześnie łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech. Po upływie 33 miesięcy, umowa automatycznie przekształca się w umowę na czas nieokreślony. Jeśli nie upłyną 33 miesiące, w tym czasie kończy obowiązywać trzecia umowa na czas określony i pracodawca chce zawrzeć czwartą umowę, to ta umowa również musi już być zawarta na czas nieokreślony.

Ta zasada nie ma zastosowania, gdy umowa zostaje zawarta:

a) w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
b) w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
c) w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,
d) w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie (pracodawca ma obowiązek powiadomić okręgowego inspektora pracy o zawarciu umowy o pracę z podaniem  przyczyn zawarcia takiej umowy, w terminie 5 dni roboczych od dnia jej zawarcia).


Okresy wypowiedzenia dla umów zawartych na czas określony

Dotychczas umowy na czas określony mogły być wypowiadanie, jeśli umowa zawierana była na okres dłuższy niż 6 miesięcy i strony dopuszczały w umowie taką możliwość. Wówczas okres wypowiedzenia trwał 2 tygodnie.

Od 22 lutego 2016 r. obowiązujące przepisy zrównują okresy wypowiedzenia dla umów zawieranych na czas określony i umów na czas nieokreślony. Obecnie okres wypowiedzenia zależy od stażu pracy i wynosi:

 2 tygodnie przy stażu krótszym niż 6 miesięcy, 
 jeden miesiąc przy stażu od pół roku do trzech lat,
 trzy miesiące, gdy staż przekracza trzy lata. 

Trudny okres przejściowy

Zarówno dla pracodawców, jak i pracowników sytuacja ta jest dość jasna, w przypadku, gdy umowę zawierają po raz pierwszy po 22 lutego 2016 r. Co jeśli pracownik jest zatrudniony od wielu miesięcy i zawarł już kilka umów z jednym pracodawcą? Od kiedy liczy się 33 miesiące? Kiedy dochodzi do podpisania czwartej umowy? Odpowiedzi na te pytania jest tak wiele, jak wiele jest osób pracujących na podstawie tego rodzaju umowy. Najlepiej swoją sytuację skonsultować z osobami profesjonalnie zajmującymi się problematyką zatrudnienia, m.in. kadrowców i prawników

(dobrego prawnika znaleźć możesz np. wyszukując w Google frazę "adwokat Kraków")

 

Komentarze (1)

Spoko loko, tylko po 3 umowie, pracodawca może zmienić spółkę przez którą zatrudnia pracownika i odnowa rypaj za grosze, bez większości praw.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.