Uprawianie sportu wymaga odpowiedniego przygotowania

aktualizacja: 2019-09-27 12:44:35     nr wiadomości: 40323     przeczytano: 3286     Ilość komentarzy komentarze: 0


Uprawianie sportu wymaga odpowiedniego przygotowania. Najczęściej mowa tutaj o wyposażeniu się w odpowiedni sprzęt, bez którego uprawianie niektórych dyscyplin było by niemożliwe. Poza sprzętem często koniecznym elementem wyposażenia jest odpowiednie ubranie. Poza wyglądem ubrań przeznaczonych do uprawiania sportów, przede wszystkim liczy się ich funkcjonalność, którą zapewniają nowoczesne tkaniny.

 
Tkanina softshell

Nazwa softshell (pochodzi od angielskiego soft, czyli miękki, delikatny) powstała jako alternatywa dla nazwy hardshell (hard – twardy, mocny), czyli ubioru sportowego składającego się z trzech warstw: bielizny termoaktywnej, warstwy ocieplającej (polaru, swetra) oraz kurtki zewnętrznej z membraną. Współcześnie softshellem nazywamy praktyczną, oddychającą i wiatroodporną tkaninę, która stanowi alternatywę dla tradycyjnych trzech warstw (hardshell). Odzież uszyta z tej tkaniny dopasowana jest do większości warunków klimatycznych. Dobrze sprawdza się w okresie przejściowym – wiosennym i jesiennym, a przy odpowiednim dociepleniu – również w okresie zimowym. Odzież softshellowa znajduje zastosowanie podczas uprawiania różnego rodzaju aktywności (jogging, trekking, kolarstwo, narciarstwo). Podstawową funkcjonalnością odzieży z tkaniny softshell jest zachowanie prawidłowej termoregulacji przy ograniczeniu ilości warstw odzieży. Pod softshell zakłada się zwykle tylko bieliznę termoaktywną, funkcyjną lub bawełniane elementy garderoby.

Budowa tkaniny softshell

Materiał softshellowy zbudowany jest z trzech warstw: zewnętrznego poliestru, membrany oraz wewnętrznego, krótko przystrzyżonego polaru (fleecu) lub dzianiny zapewniającej komfort termiczny i zapobiegającej wyziębieniu organizmu. Dzięki takiej technologii materiał, a co za tym idzie odzież z niego uszyta, jest całkowicie nieprzewiewny (wiatroodporny), oddychający oraz do pewnego stopnia wodoodporny. Przed wilgocią chroni odzież softshellową warstwa impregnacji, dzięki której tkanina nie chłonie wody, brudu i zanieczyszczeń. Impregnację odzieży z tkaniny softshell należy co jakiś czas odnawiać. Na rynku dostępne są preparaty dedykowane do tego celu. Poza impregnacją odzież softshellowa wymaga prania w środkach do tego przeznaczonych. Pomimo tego, że softshell nie posiada membrany, pierze się go tak, jak odzież membranową. Jest to konieczne, gdyż pot, brud i kurz mogą wpływać na „zatykanie porów” i funkcyjne właściwości odzieży. Odpowiednie pielęgnowanie tkaniny softshell ma na celu zachowanie jak najlepszych właściwości tkaniny przez cały okres użytkowania.

Softshell na narty

O ile używanie odzieży softshellowej w okresach przejściowych – wiosną i latem, kiedy temperatury nie spadają znacznie poniżej zera, wydaje się zasadne, pojawia się pytanie co z okresem zimowym. W tym przypadku warto wyposażyć się nie tylko w kurtkę, ale i w spodnie typu softshell. Taki komplet poradzi sobie z trudniejszymi warunkami pogodowymi. O tym na jakie warunki pogodowe przeznaczony jest konkretny model odzieży decydują parametry fleecowej ociepliny. Na rynku dostępne są kurtki i spodnie softshellowe dedykowane aktywnościom zimowym. Softshell na narty będzie zatem bardzo dobrym rozwiązaniem. Natomiast osoby, które są mniej odporne na niższe temperatury, poza bielizną termiczną, softshell mogą „docieplić” polarem lub swetrem. Im niższa temperatura, tym cieplejsza warstwa termoizolacyjna będzie niezbędna.

Producenci ubrań sportowych coraz częściej wykorzystują do ich tworzenia nowoczesne technologie, które nadają materiałom odpowiednie właściwości. Przykładem takiego rozwiązania jest tkanina softshell, wykorzystywana do produkcji kurtek, spodki, rękawiczek i nie tylko. Ubrania   takie zapewniają komfort, wygodę i dobre samopoczucie podczas uprawiania ulubionych aktywności fizycznych.
 

Nie jesteś jeszcze przygotowany na sezon narciarski 2019/2020?
Kup w sklepie online    -->    snowshop.pl/polary-softshelle
lub odwiedź jeden z naszych punktów stacjonarnych: 

1 i 2) Warszawa, ul. Wrocławska 25 oraz ul. Ostrobramska 38b

3) Gdynia, ul. Chwaszczyńska 68

 

Źródło: Sklep narciarski i snowboardowy SnowShop.pl

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.