W weekend śpimy dłużej

aktualizacja: 2018-10-25 09:30:42     nr wiadomości: 37551     przeczytano: 1892     Ilość komentarzy komentarze: 0

W najbliższy weekend czeka nas przejście z czasu letniego na zimowy. W nocy z 27 na 28 października przestawimy zegarki o godzinę do tyłu - z 3.00 na 2.00.

Zwyczajowo zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się w październiku, zaś z zimowego na letni w marcu. Zmiana czasu dwa razy w roku ma przyczynić się do bardziej efektywnego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii. Nie ma jednak jednomyślności czy rzeczywiście korzyści są na tyle duże, by zrównoważyły spowodowane zamieszanie. W środowisku naukowym opinie są też podzielone. Zmiana czasu nawet o godzinę zaburza rytm dobowy, przybywa osób cierpiących na tzw. depresję zimową. Dostosowanie się do nowego rytmu zajmuje kilka, czasem kilkanaście dni. Chociaż organizm nie lubi zmian to musi się do nich przystosować.

Od dłuższego czasu toczy się dyskusja, jaki jest zysk z tego, że dwukrotnie w ciągu roku przestawiamy wskazówki zegarów. Powyższe ustalenia wprowadzone w ubiegłym wieku miały na celu oszczędność energii, zwłaszcza w czasie wojny i podczas kryzysu naftowego w latach 70. XX w. Od 1980 roku stopniowo przyjmowano przepisy znoszące rozbieżne harmonogramy krajowych zmian czasu.

Obecnie cel zmiany czasu jest mniej oczywisty, przeprowadzone badania sugerują, że oszczędności energii są obecnie marginalne, a obywatele coraz bardziej narzekają na negatywny wpływ zmian na zdrowie. Pojawia się coraz więcej głosów, aby zrezygnować z tego posunięcia. Parlament Europejski przyjął rezolucję, która zobowiązuje Komisję Europejską do przeprowadzenia analizy opłacalności wymienionego rozwiązania. Instytucja proponuje, by przestawienie zegarków odbyło się ostatni raz w 2019 r. Każdy kraj Unii miałby wybrać, czy na stałe będzie stosować czas zimowy, czy letni. Ostatnia obowiązkowa zmiana czasu na letni odbyłaby się 31 marca 2019 r., zimowego 27 października 2019 r. Po tym terminie sezonowe zmiany czasu nie byłyby już możliwe.

Dziś zmianę czasu stosuje dzisiaj blisko 70 krajów na całym świecie. Obowiązuje we wszystkich państwach starego kontynentu oprócz Islandii, Białorusi, do 2014 r. również w Rosji. Czas letni i zimowy stosują Stany Zjednoczone, Kanada, Meksyk. W Ameryce Południowej zegarki przestawiają mieszkańcy Chile, Paragwaju oraz niektórych regionów Brazylii. W Afryce czas letni wprowadza się m.in. w Maroku, Libii i Namibii. W większości krajów azjatyckich, w tym w Japonii, Indiach i Chinach, czasu letniego nie stosuje się, zmiany czasu obowiązują tylko w niektórych krajach Bliskiego Wschodu, np. Izrael, Iran.

 

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.