Wadliwe szczepionki ?

aktualizacja: 2018-02-05 16:54:53     nr wiadomości: 34258     przeczytano: 3677     Ilość komentarzy komentarze: 1

Media informują, iż w kraju odnotowano przypadki podawania wadliwych szczepionek pacjentom w różnym wieku, nawet noworodkom.

Mieszkańcy naszego regionu mogą być spokojni, Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny nie wykrył żadnych nieprawidłowości.

Większość szczepionek wymaga przechowywania w lodówkach, w określonej temperaturze, to tzw. zimny łańcuch. Jak informuje Jan Chlabicz, Podlaski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Białymstoku, pacjenci z naszego województwa nie mają powodów do obaw. Żadna z kontroli nie wykazała nieprawidłowości. Szczepionki na terenie województwa podlaskiego są bezpieczne. Farmaceuci i lekarze są świadomi zagrożenia, jakie niesie za sobą zerwanie "łańcucha zimna". W przypadku zaś zgłoszenia przerwania tego łańcucha, przeprowadzana jest kontrola w danej przychodni. Inspektorzy farmaceutyczni sprawdzają, zabezpieczają i wydają decyzje dotyczące utylizacji specyfików. Nie ma możliwości użycia tego typu szczepionek u pacjentów.

Wspomniana sprawa dotyczy szczepionek Euvax B, Engerix B, Bexsero, Clodivac, Boostrix, Typhim VI, Verorab, a także szczepionek przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, meningokokom, pneumokokom, tężcowi, gruźlicy, wściekliźnie i ospie wietrznej. Dziennik Gazeta Prawna informuje, że mowa minimum o 300 przypadkach złego przechowywania (m.in. z powodu awarii dostaw prądu), ale liczba może sięgać nawet tysiąca w całej Polsce. W ostatnich miesiącach w Podlaskiem zutylizowano kilkaset szczepionek w przychodniach, gdzie były nieodpowiednio przechowywane.

 
/e/
 

haha a co mieli napisać wszystkie są do d..
Napisał: !! dodano: 2018-02-05 21:14:08

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.