Wiadomości

  • 4 komentarzy
  • 24557 wyświetleń

Walczą o szkołę muzyczną

Państwowa Szkoły Muzycznej I stopnia im. J. S. Bacha w Grajewie Filia w Szczuczynie, po blisko 30 latach działalności ma zostać zlikwidowana?

Postanowień nie rozumie i nie popiera Artur Kuczyński, Burmistrz Szczuczyna. Wobec zaistniałej sytuacji podjął działania, które ma nadzieję odwrócą złe decyzje i dadzą szczuczyńskiej Filii nową szansę. 

Kto podjął decyzję dotyczącą likwidacji placówki?

Niestety do dnia dzisiejszego nikt formalnie mnie o takim zamiarze nie poinformował. Informacje o planowanej likwidacji szczuczyńskiej filii otrzymałem kilka dni temu od jednego z jej pracowników. Skontaktowałem się z panią dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Grajewie, która potwierdziła mi taki zamiar uzasadniając go zmianami w prawie, wprowadzonymi przez Ministerstwo Kultury, których celem jest jakoby likwidacja wszystkich oddziałów filialnych szkół artystycznych w kraju, ale też niewielkim zainteresowaniem potencjalnych uczniów kształceniem muzycznym.

Czy samorząd partycypował w kosztach utrzymania placówki?

No cóż szczerze mówiąc to właściwie od samego początku Urząd Miejski współfinansował funkcjonowanie Filii, nigdy jednak nikt o tym głośno nie mówił, ponieważ nie było takiej potrzeby. Kiedy w 2012 roku rozpoczęliśmy remont budynku Urzędu Miasta to w sposób oczywisty zakresem prac objęliśmy również pomieszczenia użytkowane przez Szkołę Muzyczną. O zmianie warunków najlepiej mogą powiedzieć Ci, którzy kształcili się w niej na przełomie roku 2013 i 2014, gdy oddaliśmy do użytku nowe pomieszczenia. 

Jak się układała współpraca samorząd - szkoła?

Podczas, gdy funkcję kierownika filii w pełnym zakresie pełniła p. Elżbieta Jerulank wszystko układało się bardzo dobrze. Szkoła nie ponosiła kosztów użytkowania pomieszczeń w budynku Urzędu Miasta, pokrywaliśmy koszty nawet centralnego ogrzewania. Wszystko po to, by mieszkańcy miasta i gminy mieli dostęp do tej formy kształcenia artystycznego. Pani kierownik wraz z nauczycielami, uczniami i rodzicami organizowała wiele wydarzeń, koncertów, pokazów, przesłuchań. Filia tętniła życiem. Jestem przekonany, że wiele osób pamięta ten czas. Wspieraliśmy filię w wielu różnych wymiarach, bo często brakowało pieniędzy, począwszy od krzeseł i stolików, a na innych meblach kończąc. Nie chcę teraz tego "rozdrapywać". 

Zdaniem samorządu, jakie działania organizacyjne przyczyniły się do zmmniejszenia liczby uczniów? 

Pierwszym krokiem ku końcowi funkcjonowania Filii była rezygnacja z pełnego cyklu kształcenia i wprowadzenie cyklu krótszego oraz ograniczenie liczby instrumentów. Drugim - niepowołanie kierownika na stanowisko, które zwolniło się po odejściu na emeryturę p. Jerulank. Jedna z nauczycielek pełniła tę funkcję na zasadzie powierzenia obowiązków, ale to nie było to samo. Skończyła się aktywność, koncerty, poszukiwanie współpracy, promocja szkoły, współpraca z nasza orkiestrą dętą. Nie ma się więc co dziwić, że zainteresowanie uczniów również spadło. Taka sytuacja trwa od trzech lat! Jak widać to wystarczyło! Smutne jest to, że poza przyjęciem wyremontowanych pomieszczeń p. dyrektor nigdy nie pofatygowała się z najmniejszą rozmową na temat trudności, poszukiwania rozwiązań, czy wsparcia. Ponad trzydziestoletnia historia Filii w Szczuczynie Państwowej Szkoły Muzycznej w Grajewie dobiega końca, bo mówiąc wprost uważam, że dla wielu tak jest wygodniej. Dla mnie osobiście to skandal i działanie wręcz na niekorzyść rozwoju PSM w Grajewie. 

Mimo wielkiego rozgoryczenia zaistniałym zamieszaniem (delikatnie mówiąc), deklaruję pełnię współpracy na rzecz dalszego rozwoju Fili w Szczuczynie Państwowej Szkoły Muzycznej w Grajewie z każdym, kto będzie miał cokolwiek pozytywnego do powiedzenia lub zrobienia w tej sprawie - przekazał red. e-Grajewo.pl Artur Kuczyński, Burmistrz Szczuczyna!

 

2 czerwca br. została złożona w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego iterpelacja w sprawie utrzymania Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Jana Sebastiana Bacha w Grajewie - Filii w Szczuczynie.

piątek, 19 kwietnia 2024

Głos na TAK - Dariusz Latarowski

piątek, 19 kwietnia 2024

Zablokowana droga S61 Guty-Szczuczyn

Komentarze (4)

Do likwidacji Filii Szkoły Muzycznej w Szczuczynie przyczyniło się bardzo złe zarządzanie samą szkołą w
Grajewie i zupełny brak promocji nauczania muzycznego.

Burmistrz ma rację, że nie godzi się na takie działanie. Po co coś robić, działać, martwić się, szukać rozwiązań, lepiej zlikwidować i po sprawie. Ciekawe czy dodatek funkcyjny zmniejszą pani dyrektor jak zamknie filie, czy tylko ubędzie zmartwień?

Na podlasiu takie szkoły nie mają racji bytu. Tutaj od małego dzieci przez pół dnia oglądają Polo TV a przez drugie pół kiepskich i szkołę. Nie wiedzą nawet co to muzyka, więc nie mają szans rozbudzić w sobie tego pierwiastka. Dla nich muzyka to bolesławy z farbowanymi łbami, udający, że śpiewają i udający, że grają i czasem kilku linoskoczków pajacujących w tle. Jak taki jeden z drugim ma polubić dźwięki fortepianu czy wiolonczeli, skoro ich nawet nie słyszał. Inna sprawa rodzice. Zero ambicji aby dziecku zaszczepić trochę zamiłowania do prawdziwej sztuki. Wiem jak jest, sam się tu wychowałem. Jeżeli dzieciak nie zadba sam o siebie, nikt o niego nie zadba. Pozdrawiam

Brak promocji nauczania? To dlaczego tak ciężko się dostać?

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.