czwartek, 28 marca 2024

Kultura i rozrywka

Wielki Dzień Pszczół 8 VIII

Wielki Dzień Pszczół w Biebrzańskim Parku Narodowym

8 sierpnia 2014 r. w Biebrzańskim Parku Narodowym odbędzie się kolejne spotkanie poświęcone pszczołom i ich ochronie. W ramach obchodów Wielkiego Dnia Pszczół zostanie zbudowane „mieszkanie zastępcze” dla dzikich owadów. Park serdecznie zaprasza mieszkańców, odwiedzających i inne osoby zainteresowane pomocą pożytecznym zapylaczom do wspólnej pracy, zabawy i nauki. Wstęp wolny.

W piątkowe popołudnie 8 sierpnia br. odbędzie się spotkanie przyjaciół pszczół, którzy wspólnie zbudują „mieszkanie zastępcze” dla dzikich owadów zapylających. Posłużą do tego materiały z recyklingu: używane palety drewniane, nadtłuczone cegły dziurawki czy dachówki ceramiczne oraz materiały naturalne takie jak trzcina, glina, gałęzie, słoma. Podczas spotkania zostanie wykonane wspólne pamiątkowe zdjęcie przyjaciół pszczół. W tym celu prosimy uczestników o zaopatrzenie się w żółty element stroju. Każdy z uczestników otrzyma nasiona rodzimych roślin pokarmowych dla owadów. Na zakończenie zostanie podany słodki poczęstunek godzien pszczelej królowej.

Organizowane przez Biebrzański Park Narodowy zajęcia praktyczne mają za zadanie pokazać, że pomoc pożytecznym owadom jest potrzebna, a nie jest ani trudna, ani kosztowna. Zbudowany „domek” stanie na obszarze śródleśnej remizy na uroczysku Barwik w sercu Biebrzańskich Bagien. Do tej pory Park przeprowadził już kilka edycji warsztatów budowy małych domków dla pszczół samotnic, a dla dzikich pszczół miodnych zainstalowanych zostało 8 kłód bartnych
i wydziane 2 barcie w drzewach.

Potrzeba budowy sztucznych siedlisk dla owadów, podobnie jak budek lęgowych dla ptaków czy nietoperzy wynika z faktu, że przekształcenia środowiska na skutek intensywnej działalności człowieka, pozbawiają te pożyteczne zwierzęta naturalnych miejsc do rozmnażania się, żerowania czy schronienia. Do takich zagrożeń należą np. zasypywanie naturalnych oczek wodnych, wycinanie śródpolnych drzew, niszczenie miedz, tworzenie rozległych monokultur, wycinanie dziuplastych drzew. Dzikie zwierzęta lubią różnorodność i nie służy im ujednolicanie przestrzeni. Dodatkowo bardzo poważnym zagrożeniem jest stosowanie w rolnictwie i ogrodnictwie pestycydów szkodliwych dla pszczół i innych owadów (szczególnie neonikotynoidów).

Różne konstrukcje „mieszkań zstępczych” dla owadów można samodzielnie wykonać i umieścić w swoim ogrodzie, sadzie, na działce, a nawet na balkonie. Trzeba też zadbać, by pszczoły miały dostatek kwiatów w okolicy i oczywiście zapewnić im bezpieczeństwo przez rezygnację ze szkodliwych oprysków chemicznych. Na zmianie praktyki rolniczej, ogrodniczej i działkowej zyskają nie tylko owady i inne zwierzęta, ale także ludzie. Zdrowa, ekologiczna żywość produkowana bez oprysków i sztucznych nawozów jest coraz bardziej poszukiwanym towarem luksusowym, a widok barwnych kwiatów i towarzyszących im motyli i innych owadów na każdego wpłynie relaksująco. Od ilości owadów zapylających zależy także skala produkcji (i zysk!) producentów warzyw i owoców. Szacuje się, że w samej Europie od zapylania przez owady uzależnione jest ponad 4000 odmian warzyw.

Zasady Przyjaciół Pszczół:
 Nie wypalam traw i liści.
 Sadzę rośliny rodzime i unikam inwazyjnych. Im więcej kwiatów - tym lepiej!
 Pozostawiam miejsca półdzikie, gdzie dzikie owady i inne zwierzęta znajdą kryjówkę i pokarm.
 Używam nawozów naturalnych, nie stosuję sztucznych.
 Pomagam tworzyć gniazda dla pszczołowatych.
 Nie stosuję szkodliwych oprysków (szczególnie neonikotynoidów).
 Nie kupuję żywności genetycznie modyfikowanej.
 Kupuję żywność ekologiczną i lokalnie produkowaną.
 Wspieram lokalne pszczelarstwo i kupuję miód z mojego regionu.


Zbiórka: Centrum Edukacji i Zarządzania Biebrzańskiego Parku Narodowego w Osowcu-Twierdzy, 8 sierpnia 2014r., godz. 14.30, planowane zakończenie ok. godz. 18.00. Przejazd własnym transportem ok. 17 km w jedną stronę.

Co należy zabrać: własny sekator lub mocne, ostre nożyce do cięcia trzciny; żółty element stroju; opcjonalnie: popękane/potłuczone doniczki ceramiczne, dachówki ceramiczne, cegły dziurawki o otworach do 1-1,2 cm, tektura falista.

Zgłoszenia:
Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłoszenie uczestnictwa do dnia 7 sierpnia, godz. 15.00 na adres: rzalewska@biebrza.org.pl lub tel. 85 738 30 15.



Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.