Wieści z OSP Prostki

aktualizacja: 2015-01-16 15:36:44     nr wiadomości: 24040     przeczytano: 3805     Ilość komentarzy komentarze: 1

KOLEJNY POŻAR SADZY

14 stycznia 2015r. około godziny 6 rano doszło do pożaru sadzy w przewodzie kominowym w budynku mieszkalnym przy ulicy Zielonej w Prostkach. Strażacy po przybyciu na miejsce zdarzenia działania rozpoczęli od wygaszenia paleniska. Następnie przy użyciu mierników wielogazowych sprawdzili pomieszczenia na obecność niebezpiecznego tlenku węgla. Działania zakończyliśmy gdy pożar został wygaszony.
Najczęściej pożary sadzy spowodowane są zaniedbaniami przez użytkowników kominów. Podstawowym i najważniejszym błędem jest brak czyszczenia przewodów dymowych. Jednak to nie wszystko. Palenie w piecu śmieciami, mokrym drewnem również prowadzi do osadzania się cząsteczek sadzy, która powstaje w wyniku niepełnego spalania stałego materiału palnego. Dlatego przed sezonem grzewczym jak również w trakcie niego należy rzetelnie przeprowadzać kontrolę stanu technicznego przewodu kominowego. Sprawdzajmy drożność oraz szczelność komina. Gdy nagromadzona jest sadza, należy ją niezwłocznie usunąć, a jeżeli napotkamy na pęknięcia przewodu należy go naprawić lub zgłosić to kominiarzowi, który sprawdzi stan komina. Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować pęknięcia i nieszczelności w przewodzie kominowym. Wysoka temperatura lub ogień wydobywający się z szczelin komina może doprowadzić do zapalenia się materiałów otaczających przewód kominowy. Przez pęknięcia do pomieszczeń mieszkalnych może dostać się również dym oraz dwutlenek węgla.


POŻAR SŁUPA ENERGETYCZNEGO


W dniu 13.01.2015 r. oficer dyżurny z KP PSP w Ełku po godzinie 06:17 zaalarmował naszą jednostkę do pożaru budynku mieszkalnego w miejscowości Marchewki. Do akcji udaliśmy się  GCBA Scanią z sześcioosobową załogą. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy zamiast pożaru domu zastali palącą się instalację elektryczną słupa energetycznego. Działania zastępu OSP Prostki polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu jednego prądu wody w natarciu na palący się słup. Z uwagi na treść zgłoszenia do działań zadysponowane zostały znaczne siły i środki nawet z poza naszego powiatu (dwa pojazdy gaśnicze z JRG z Grajewa). Po godzinie 9:19 zostaliśmy zadysponowani ponownie do pożaru tego samego słupa energetycznego. Tym razem do pożaru doszło na wyższej konstrukcji słupa, a do akcji udaliśmy się GBA Mercedesem Atego. W działaniach udział brali również pracownicy zakładu energetycznego.

 

 

 

Początki działalności naszej Ochotniczej Straży Pożarnej w Prostkach sięgają już okresu powojennego, kiedy to 10 lutego 1947 roku odbyło się zebranie organizacyjne. Pierwszym prezesem jednostki wybrany został Władysław Tombacher, naczelnikiem-Szczepan Lepak. Pierwsze kroki działalności były bardzo trudne: do dyspozycji strażaków była niewielka strażnica, pompa ręczna (do obsługi której potrzebnych było 8 osób),kilka odcinków węży tłocznych,parciane węże i prądownice. To jednak nie zraziło naszych dzielnych druhów. Działali z użyciem tego co mieli, dzielnie walcząc z pożarami. Ich trud i ofiarność budziły wdzięczność ludzi i przyczyniły się do budowania zaufania dla tej chwalebnej służby.

W latach sześćdziesiątych jednostka otrzymała pierwszy samochód gaśniczy-był to Star przekazany przez straż z Grajewa. Lata mijały, jednostka doposażana była w coraz lepszy i nowocześniejszy sprzęt i samochody.

W roku 1987, z inicjatywy nieżyjącego już prezesa zarządu gminnego ZOSPRP druha Tadeusza Kadłubowskiego, ufundowany został jednostce sztandar. Sztandar ten w 1995 roku udekorowany został Srebrnym Medalem za „Zasługi dla Województwa Suwalskiego”.

 

Dwutlenek węgla nie jest szkodliwy dla zdrowia ale jak się dostanie nieszczelnym przewodem kominowym tlenek węgla CO to już zagraża życiu i zdrowiu.
Napisał: czytelnik dodano: 2015-01-18 21:39:57

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.