Kultura i rozrywka

  • 1 komentarzy
  • 7450 wyświetleń

Wieści z PG 1

Dzień „Żołnierzy Wyklętych” w PG nr1

 

„przysięgali na orła i krzyż,

na dwa kolory, te najświętsze w Polsce barwy,

na czystą biel i na gorącą czerwień krwi,

na wolność żywych i na wieczną chwałę zmarłych…”

 

    Od 2011 roku obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Społeczeństwu polskiemu przywraca się pamięć o ludziach, którzy podjęli walkę z narzucanym obcym nam kulturowo i mentalnie ustrojem ze wschodu. Dla większości z nich była to ta sama walka, na podjęcie której zdecydowali się w 1939 roku – walka o niepodległość ojczyzny. Zmienił się tylko wróg.  

    Historycy określają powojenny ruch oporu w latach 1944-1956 jako II konspirację niepodległościową lub powstanie antykomunistyczne. Szacuje się, iż komuniści zamordowali od 20000 do 50000 patriotów polskich, a około 200000 przeszło przez polskie więzienia i sowieckie łagry. Ostatni partyzant Józef Franczak - „Lalek”, zginął w walce z SB i ZOMO 21 października 1963r. - osiemnaście lat po wojnie!

Przez ponad pół wieku komunistyczna propaganda próbowała zniesławić i wymazać pamięć o bohaterach. Narodowe Siły Zbrojne, Wolność i Niezawisłość, Konspiracyjne Wojsko Polskie, Armia Krajowa Obywatelska czy Ruch Oporu Armii Krajowej to tylko niektóre organizacje, o których pamięć miała zginąć. Setki patriotów torturowanych w katowni UB na ul. Rakowieckiej czy mordowanych przez MO w całej Polsce miały na zawsze zniknąć z polskiej historii.

    Dziś groby przemówiły. Szczątki bohaterów są identyfikowane, rodziny mogą je zgodnie z katolicką tradycją pogrzebać. Ukazuje się wiele publikacji, utworów muzycznych, powstaje wiele inicjatyw poświęconych Żołnierzom Wyklętych.

    Członkowie Koła Historycznego PG nr 1 w Grajewie przy pomocy chóru działającego przy ZSM nr1 przygotowali montaż słowno-muzyczny poświęcony Żołnierzom Wyklętym. Podstawowe informacje o okolicznościach ukształtowania powojennej konspiracji oraz o losach byłych żołnierzy AK, NSZ, członków WiN czy NZW przeplatane utworami muzycznymi i poezją przybliżyły gimnazjalistom tę trudną i bolesna tematykę. Ta swoista lekcja historii przyjęta została przez uczniów z ogromną uwagą, należytym szacunkiem, ale i wzruszeniem. Losy ludzi, dla których Bóg, Honor, Ojczyzna, stanowiły najwyższe wartości, mogą dziś poruszać, skłaniać do refleksji i rozpalać wyobraźnię młodych ludzi. Okazuje się, że jeszcze dziś mają moc słowa Łukasza Cieplińskiego, ostatniego prezesa IV Zarządu Głównego WiN, zamordowanego 1 marca 1951 roku: „Odbiorą mi tylko życie. A to nie najważniejsze. Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą, jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość (…)”.

    Cześć Waszej Pamięci Żołnierze Wyklęci!

 

czwartek, 25 kwietnia 2024

Krówka Matylda Poznaje Meksyk

środa, 24 kwietnia 2024

Rajd Pojazdów Zabytkowych

Komentarze (1)

Wielki szacunek dla kółka historycznego,było to piękne i bardzo wzruszające przedstawienie.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.