Wieści z PG 1

aktualizacja: 2017-03-09 20:25:56     nr wiadomości: 31102     przeczytano: 3660     Ilość komentarzy komentarze: 1

Dzień „Żołnierzy Wyklętych” w PG nr1

 

„przysięgali na orła i krzyż,

na dwa kolory, te najświętsze w Polsce barwy,

na czystą biel i na gorącą czerwień krwi,

na wolność żywych i na wieczną chwałę zmarłych…”

 

    Od 2011 roku obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Społeczeństwu polskiemu przywraca się pamięć o ludziach, którzy podjęli walkę z narzucanym obcym nam kulturowo i mentalnie ustrojem ze wschodu. Dla większości z nich była to ta sama walka, na podjęcie której zdecydowali się w 1939 roku – walka o niepodległość ojczyzny. Zmienił się tylko wróg.  

    Historycy określają powojenny ruch oporu w latach 1944-1956 jako II konspirację niepodległościową lub powstanie antykomunistyczne. Szacuje się, iż komuniści zamordowali od 20000 do 50000 patriotów polskich, a około 200000 przeszło przez polskie więzienia i sowieckie łagry. Ostatni partyzant Józef Franczak - „Lalek”, zginął w walce z SB i ZOMO 21 października 1963r. - osiemnaście lat po wojnie!

Przez ponad pół wieku komunistyczna propaganda próbowała zniesławić i wymazać pamięć o bohaterach. Narodowe Siły Zbrojne, Wolność i Niezawisłość, Konspiracyjne Wojsko Polskie, Armia Krajowa Obywatelska czy Ruch Oporu Armii Krajowej to tylko niektóre organizacje, o których pamięć miała zginąć. Setki patriotów torturowanych w katowni UB na ul. Rakowieckiej czy mordowanych przez MO w całej Polsce miały na zawsze zniknąć z polskiej historii.

    Dziś groby przemówiły. Szczątki bohaterów są identyfikowane, rodziny mogą je zgodnie z katolicką tradycją pogrzebać. Ukazuje się wiele publikacji, utworów muzycznych, powstaje wiele inicjatyw poświęconych Żołnierzom Wyklętych.

    Członkowie Koła Historycznego PG nr 1 w Grajewie przy pomocy chóru działającego przy ZSM nr1 przygotowali montaż słowno-muzyczny poświęcony Żołnierzom Wyklętym. Podstawowe informacje o okolicznościach ukształtowania powojennej konspiracji oraz o losach byłych żołnierzy AK, NSZ, członków WiN czy NZW przeplatane utworami muzycznymi i poezją przybliżyły gimnazjalistom tę trudną i bolesna tematykę. Ta swoista lekcja historii przyjęta została przez uczniów z ogromną uwagą, należytym szacunkiem, ale i wzruszeniem. Losy ludzi, dla których Bóg, Honor, Ojczyzna, stanowiły najwyższe wartości, mogą dziś poruszać, skłaniać do refleksji i rozpalać wyobraźnię młodych ludzi. Okazuje się, że jeszcze dziś mają moc słowa Łukasza Cieplińskiego, ostatniego prezesa IV Zarządu Głównego WiN, zamordowanego 1 marca 1951 roku: „Odbiorą mi tylko życie. A to nie najważniejsze. Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą, jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość (…)”.

    Cześć Waszej Pamięci Żołnierze Wyklęci!

 

Wielki szacunek dla kółka historycznego,było to piękne i bardzo wzruszające przedstawienie.
Napisał: Widz dodano: 2017-03-11 07:09:21

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.