Kultura i rozrywka

Wieści z SP 4

„Czwórka” w ogólnopolskich akcjach Ministra Edukacji Narodowej 
W listopadzie społeczność szkoły z wielkim zaangażowaniem wzięła udział w realizacji  dwóch ogólnopolskich akcji: „Szkoła pamięta” i  „Szkoła do hymnu” ogłoszonych przez Ministra Edukacji Narodowej. Celem pierwszej inicjatywy była organizacja dużej ilości różnorodnych  działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia tuż przed Świętem Zmarłych, natomiast drugiej - 8 listopada przed Narodowym Świętem Niepodległości o godzinie 11:11 wspólne, symboliczne odśpiewanie czterech zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego”.   

 „Wiwat Niepodległa”
Dzień 11 listopada to dla każdego Polaka ważna data – symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Dla upamiętnienia tej ważnej rocznicy 8 i 12 listopada 2019 w szkole odbyły się dwie uroczyste akademie z udziałem klas I-III i klas III-VIII.    
W przygotowanie pierwszej z nich według scenariusza pań Arlety Krawczyk, Moniki Kuryś,  Renaty Wierzchowskiej zaangażowani byli uczniowie klas młodszych, Anita Witkowska kl. III d (prowadząca), Zuchy oraz wychowawczynie Joanna Rydzewska, Monika Kuryś, Anna Gryczkowska, Arleta Krawczyk, Renata Wierzchowska, Jadwiga Laszczkowska, Anna Bukowska, Członkowie  Klubu Seniora wraz z panią Dorotą Zelman, pani Paulina Wiśniewska (śpiew), pan Wiesław Jerulank (poczet sztandarowy). Pani wicedyrektor Joanna  Szymanowska nagrała filmik w ramach akcji „Szkoła do hymnu”, zaś p. Lilla Pietrzykowska wykonała pamiątkowe zdjęcia. Drugą akademię dla klas starszych przygotowali: p. Anna Bukowska, p. Jadwiga Laszczkowska, p. Sabina Łempicka i p. Wiesław Jerulank.
Pan dyrektor Karol Choynowski i pani wicedyrektor Aleksandra Monika Kuczyńska na każdej z uroczystości  witali  uczniów i przybyłych gości. W tych dniach swoją obecnością zaszczycili nas: Przewodnicząca Rady Miasta Grajewo – pani Halina Muryjas – Rząsa, Główny Specjalista ds. Oświaty – pani Julita Wiluk, delegat z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej – pani Olga Sztachelska, seniorzy i rodzice.
Podczas uroczystości nie zabrakło wierszy i pieśni patriotycznych oraz informacji historycznych.  Wszystko po to, aby wszczepić w młode serca uczucia do własnego kraju i przedstawić tragiczne losy naszej Ojczyzny i trudną drogę do odzyskania wolności. 
11 listopada w dzień Narodowego Święta Niepodległości delegacja naszej szkoły:  Dyrektor szkoły - pan Karol Choynowski, nauczyciele, harcerze i poczet sztandarowy wzięli udział w miejskich obchodach tego święta.  
Rzecznik Praw Ucznia
Rzecznikiem Praw Ucznia w naszej szkole został pan Grzegorz Cudny, nauczyciel wychowania fizycznego. 
V Powiatowy Konkurs Poezji Patriotycznej 
7 listopada 2019 r. w Grajewskim Centrum Kultury odbył się V Powiatowy Konkurs Poezji Patriotycznej „Tu nasze miejsce, to nasz kraj”.  Oto sukcesy naszych recytatorów:
II miejsce - Oliwia Dzięgielewska kl. VIII b (opiekun – p. H. Muryjas-Rząsa)
III miejsce -  Igor Borawski kl. VII b (opiekun – p. U. Bołonkowska) i Zofia Stankiewicz kl. VI e (opiekun – p. B. Szewczyk). Gratulujemy!  

Lekcji otwarta z matematyki w klasie IV c 
18 października 2019 r. odbyła się lekcja otwarta w klasie IV c „Kolejność wykonywania działań”, którą przeprowadziła pani Alicja Sulima - nauczyciel matematyki i doradca metodyczny w Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach. Celem lekcji było opanowanie umiejętności obliczania wartości wyrażenia arytmetycznego zgodnie z zasadą kolejności wykonywania działań. Lekcję obserwowało sześcioro nauczycieli matematyki z grajewskich szkół podstawowych i dwie panie wicedyrektor. 
Do realizacji zaplanowanego celu nauczycielka wykorzystała symulację pracy konduktora w pociągu, jako główną metodę pracy. Aby zapobiec zmęczeniu i rozproszeniu uczniów w trakcie trwania lekcji pani Alicja zorganizowała gimnastykę do słów wierszyka o Matematycznym Asie. 
 
Nietypowa lekcja fizyki 
,,W nauce istnieje tylko fizyka, reszta to zbieranie znaczków” (E. Rutherford). 29 października 2019 r. uczniowie klas VII a i VIII b wraz z panią Joanną Danielą Zalewską-Grochowską uczestniczyli w zajęciach na Wydziale Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku potwierdzających zacytowaną wypowiedź wielkiego uczonego. Jak zwykle pokazy z mechaniki przeprowadził profesor Dariusz Satuła, któremu uczestnicy dziękują za przybliżenie podstawowych praw fizycznych i zmuszenie do refleksji, dlaczego pewne rzeczy w życiu człowieka są tak istotne. Liczymy na dalszą owocną współpracę i życzymy wielu sukcesów w kształtowaniu młodego pokolenia.

 Obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2019  
„Wyobraź sobie” – pod takim hasłem w październiku obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji panie bibliotekarki Lilla Pietrzykowska i Iwona Bukrejewska zaprosiły czytelników do udziału w akcji ph. „Co teraz czytasz?”; konkursu czytelniczego „Literacki Detektyw”; do świetnej zabawy w „Akademii Gier Logicznych” i „Relaksu w bibliotece”. Tu w czasie wolnym od nauki każdy czytelnik zawsze może miło spędzić czas na kreatywnej kanapie i wypełnić go czytaniem albo projektowaniem okładki do nieistniejącej lub istniejącej w naszej wyobraźni książki. Można też zająć się kolorowaniem ilustracji do książek. Nie zapominajmy, że biblioteka to przybytek na oścież otwarty, zapraszający każdego w swoje progi.
Koło Przyjaciół Biblioteki – „Pomagaj z nami”
Dziewczęta z Koła Przyjaciół Biblioteki: Oliwia Czaplicka, Patrycja Kuczyńska i Joanna Popowska z opiekunem p. L. Pietrzykowską przeprowadziły spotkanie czytelnicze z cyklu „Poranek z bajką” na temat: „Pomagaj z nami” w grupie przedszkolnej „Biedronki”.  Jego celem było wyrabianie u dzieci opiekuńczego stosunku do zwierząt oraz kształtowanie wrażliwości społeczno- moralnej.

Korowód Świętych 
27 października 2019 r. uczniowie z SP 4  z panią Marzenną Czajkowska wzięli udział w Korowodzie Świętych, który przeszedł ulicami Grajewa z Parafii pw. Św. Ojca Pio w Grajewie do Parafii pw. Św. Jana Pawła  II . Wśród postaci świętych mogliśmy tradycyjnie zobaczyć Maryję z Dzieciątkiem, św. Barbarę, św. Mikołaja,  św. Józefa oraz naszych grajewskich patronów: Jana Pawła II i  Ojca Pio.

Oddziały przedszkolne 
W oddziałach przedszkolnych panie wychowawczynie dla swoich podopiecznych  podejmują różnorodne działania służące realizacji podstawy programowej. Do takich należy zaliczyć Dzień Kundelka z udziałem  pań z „Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami”. W ostatnim czasie dzieci z grup przedszkolnych „Biedronki” i „Muchomorki” wraz z paniami wychowawczyniami A. Stradczuk i E. Gulan radośnie obchodziły Dzień Postaci z Bajek. Natomiast ,,Skrzaty'' i ,, Słoneczka" wraz z paniami: B. Antropik, J. Dzięgielewską, J. Propier, B. Kulikowską, K. Górską i K. Olszewską wspólnie obchodziły ,,Dzień Jeża".  Prawie każde dziecko miało na sobie przepiękne przebranie. To były radosne, pouczające i pełne wrażeń dni. 

 „Hobbit” – widowisko w Teatrze Dramatycznym 
 Uczniowie klas VI b, VI d i VIII b wybrali się wraz z nauczycielami: p. A. Sokołowską, p. E. Gołaszewską, p. A. Mioduszewską i p. L. Pietrzykowską do Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku  na widowisko teatralne „Hobbit” – sceniczną wersję popularnej książki J. R. R. Tolkiena. To opowieść o przyjaźni oraz współpracy często diametralnie różnych nacji, które potrafią  zjednoczyć się przeciwko złu. W teatrze zauroczyła oglądających gra aktorów, specjalnie napisana muzyka oraz przygotowane z ogromnym rozmachem kostiumy, scenografia i choreografia. Uczniowie oglądając wydarzenia na scenie byli angażowani przez aktorów i z nieukrywaną radością czynnie brali udział w opowieści.

„Kuchenny teatrzyk” w klasie II c 
Na zajęciach wychowania technicznego uczniowie klasy II c z wychowawczynią p. Renatą Wierzchowską wykonali kukiełki z kuchennych narzędzi. Nadali im cechy ludzkiego wyglądu. Dokleili oczy, namalowali usta, wykonali włosy z włóczki. Do wyciętych z bibuły ubrań dołożyli guziki i kolorowe piórka. Kukiełki posłużyły dzieciom jako rekwizyty do teatrzyku kukiełkowego. Dzieci zainspirowały się wierszem „Przy stole” Karoliny Olczedajewskiej. Odgrywały scenki, które zaobserwowały w restauracji i ze wspólnych rodzinnych posiłków. Zamawiając dania za dwa miliony złotych zaciekawiały i rozśmieszały  widzów.

Klasa I a pomaga zwierzętom
 Z okazji Dnia Kundelka obchodzonego 25 października klasa I a wraz z wychowawczynią p. Joanną Rydzewską włączyła się do akcji  „Zbieramy karmę dla bezdomnych zwierząt” z grajewskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Niemal wszyscy uczniowie klasy posiadają  w swoich domach mniejsze, bądź większe zwierzęta. Potrafią się nimi opiekować, doskonale rozumieją ich potrzeby. Dzieci spontanicznie włączyły się do akcji przynosząc mokrą i suchą karmę oraz różne przysmaki, nie tylko dla piesków, ale też i kotków. Udowodniły, że myślą i pamiętają o zwierzętach skrzywdzonych i chociaż w ten sposób pomogą poprawić nieco ich los.

Szkolny Klub Wolontariusza 
Od września w SP 4 działa  Szkolny Klub Wolontariusza pod opieką pani M. Czajkowskiej. Efektem pracy klubu są przeprowadzone w ostatnim czasie akcje: „Na cztery łapy” (zbiórka karmy na rzecz Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami), zbiórka datków na rzecz misji oraz zbiórka zabawek. Szkolny Klub Wolontariusza dziękuje zaangażowanym uczniom i nauczycielom za udział w podjętych działaniach. 

Samorząd Uczniowski 
Przeglądając kartki w kalendarzu specjalnych świąt i uroczystości pojawia się Dzień Noszenia Spódnic. Przypuszczamy, że wymyślili go obrońcy tradycji w trosce o to, aby ten strój damski nie odszedł w całkowite zapomnienie i  został wyparty przez kuszącą wygodę noszenia spodni na co dzień. 30 października z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w  naszej szkole widać było wiele pań i uczennic, które tego dnia założyły spódnice. Zachęcamy wszystkich do propagowania tego święta.

Więcej wydarzeń: sp4.grajewo.com
Zapraszamy – SP 4 Grajewo

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.