czwartek, 28 marca 2024

Kultura i rozrywka

Wieści z ZS nr 2

Na zaproszenie Dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi – gen. bryg. dr Jarosława KRASZEWSKIEGO z BBN  klasa mundurowa z Zespołu Szkół Nr 2 im. 9. PSK w Grajewie złożyła wizytę w dniu 30 marca 2017 r. w Dowództwie Garnizonu Warszawa,  w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, w Pałacu Prezydenckim oraz w Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz uczcili pamięć poległych  przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego organizuje takie wizyty dla wybranej klasy  w województwie. Jesteśmy zaszczyceni, że właśnie naszych uczniów wybrano, aby mogli w nieco innej formie poznać wyższy szczebel dowodzenia i zwiedzić ważne instytucje państwowe.

Pierwszym punktem programu wycieczki było odwiedzenie Grobu Nieznanego Żołnierza. Uczniowie byli również świadkami zmiany warty przy grobie. W tej części wycieczki naszym przewodnikiem był  pan Adam Stasiński z Oddziału Wychowawczego DGW,  zapoznał uczniów z historią Grobu Nieznanego Żołnierza,  dalsza część lekcji historii odbyła się w Sali Tradycji Dowództwa. W trakcie poznawania historii wojskowości  w Dowództwie Garnizonu odbyło się krótkie spotkanie z ppłk Arturem Wysockim z Oddziału Wychowawczego, który zachęcał uczniów, planujących swoją przyszłość związać z armią, do służby w jednostkach DGW, zwłaszcza w Batalionie Reprezentacyjnym.

Kolejna część  wizyty w Warszawie przewidywała pobyt w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, jak się później okazało dość skromny budynek, w którym obowiązują bardzo rygorystyczne przepisy jak na BBN przystało. Spotkanie w Biurze zostało zorganizowane w ramach promowania postaw proobronnych oraz edukacji dla obronności i bezpieczeństwa skierowanego do szkół prowadzących klasy z innowacją pedagogiczną o profilu mundurowym. Głównym celem wizyty w BBN było zapoznanie uczniów z rolą Prezydenta RP jako Zwierzchnika Sił Zbrojnych, zadaniami i funkcjonowaniem Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz przybliżenie tematyki bezpieczeństwa na poziomie państwa, przedstawienie założeń ogólnej strategii bezpieczeństwa Polski, ogólnej sytuacji geostrategicznej, implementacji postanowień szczytu NATO w Warszawie z 2016 roku.

Po wizycie w BBN uczniowie mieli możliwość zwiedzenia Pałacu Prezydenckiego, znajdującego się przy Krakowskim Przedmieściu. Pałac zrobił na zwiedzających duże wrażenie. Oglądaliśmy najpiękniejsze wnętrza pałacowe, poznaliśmy miejsce pracy Prezydenta RP, które na co dzień nie jest dostępne dla zwiedzających, co dodatkowo wyróżnia naszą wycieczkę do Warszawy  Podczas zwiedzania poznaliśmy reprezentacyjne pomieszczenia Pałacu Prezydenckiego, m.in. Salę Rokoko, która ze względu na wystrój, nazywana jest damską. Gdy głowy państw prowadzą rozmowy w Sali Białej, w Sali Rokoko oczekują na zakończenie rozmów ich małżonki. Przyległa do Sali Rokoko,  Biała Sala im. Lecha Kaczyńskiego jest jedną z najważniejszych sal w Pałacu Prezydenckim. Tu Prezydent RP przyjmuje głowy państw i szefów rządów z innych krajów. Na piętrze budynku pałacowego obejrzeliśmy największe  (286 m 2) i najbardziej prestiżowe pomieszczenie Salę Kolumnową. Aktualnie w tej Sali odbywają się najważniejsze wydarzenia rangi państwowej  z udziałem Prezydenta RP. Sala Kolumnowa, to świadek wydarzeń z najnowszej historii naszego państwa, tutaj podpisano akces Polski do NATO, a w lipcu 2003 przystąpienie do Unii Europejskiej. To tu Prezydent RP powołuje rządy, wręcza ordery oraz nominacje na najwyższe stanowiska w państwie. Salę olśniewa niezwykły monumentalny żyrandol, który składa się z 5 obręczy, 80 świec i zawieszonych 3600 kryształów. Do ciekawostek można również zaliczyć, fakt, iż na podłodze sali  znajduje się największy dywan o wielkości 185 m2.

Ostatni punkt wycieczki  w stolicy, to wizyta w  Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa. W sposób uroczysty przed Pomnikiem Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa,  została  złożona wiązanka kwiatów, następnie przy Ścianą Pamięci z nazwiskami wszystkich żołnierzy poległych w misjach, zostały zapalone znicze. Dalsza część naszej wizyty odbyła się w środku budynku i tu spotkało nas prawdziwe wyróżnienie.  W tym samym czasie w Centrum Weterana był obecny gen. bryg. Stanisław Woźniak  człowiek o bogatej historii zawodowej. Gen. bryg. S. Woźniak od 1 kwietnia 1995 roku do 30 września 1997 roku dowodził Tymczasowymi Siłami Narodów Zjednoczonych w Libanie (UNIFIL), w stopniu funkcyjnym generała dywizji  i tytułem Zastępcy Sekretarza Generalnego ONZ. Był drugim polskim generałem w ponad 50-letniej historii ONZ, który dowodził drugimi co do wielkości, siłami utrzymania pokoju tej organizacji. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, generał  podzielił się z nami swoimi wspomnieniami. Ta część wycieczki była niezaplanowane, ale jak się okazało wzbudziła wiele pozytywnych emocji.

Powrót do domu był w godzinach  wieczornych, trzeba również podkreślić, iż zorganizowana wycieczka była w całości finansowana przez szkołę, a uczniowie nie  ponosili kosztów wyjazdu.  

fot. ZS nr 2

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.