czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 6 komentarzy
  • 11692 wyświetleń

Wieści ze szpitala w Grajewie

Wypadki przy pracy, zdarzenia drogowe, nagłe choroby – w naszym życiu nie brakuje sytuacji, kiedy wymagana jest natychmiastowa pomoc medyczna. Zdarza się, że brak profesjonalnego sprzętu, bądź specjalistów skutkuje podjęciem decyzji o przetransportowaniu pacjenta do innej placówki medycznej, niż ta położona najbliżej.

Szybkim środkiem lokomocji jest helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Kiedy dojdzie do wypadku lub nagłego zachorowania śmigłowce mogą lądować jak najbliżej miejsca zdarzenia, natomiast realizując transporty międzyszpitalne - na lądowiskach, które znajdują się w instrukcji operacyjnej LPR (wykaz miejsc przystosowanych do lądowania). 

Rozporządzenie ministra zdrowia z 2011 r. na szpitale, które chcą prowadzić oddział ratunkowy, nakłada obowiązek urządzenia do końca bieżącego roku, odpowiednich miejsc na przyjęcia śmigłowców ratunkowych. Szpital Ogólny w Grajewie stara się o środki finansowe na budowę lądowiska. - Złożyliśmy wniosek i czekamy. Myślę, że we wrześniu zapadną decyzje czy otrzymamy wsparcie na tę inwestycję – powiedział nam Grzegorz Dembski, dyrektor Szpitala Ogólnego w Grajewie.

Sprawa przyszpitalnych lądowisk od dawna budzi kontrowersje. Wielu twierdzi, że lądowisko nie jest potrzebne przy każdym SORze, gdyż śmigłowiec transportuje pacjentów do ośrodków referencyjnych. Zarządzający nie chcą też wydawać ogromnych pieniędzy na lądowiska, które wykorzystane zostaną raz na kilka lat. Należy zaznaczyć, że resort zdrowia, w związku z problemami dotyczącymi lądowisk, przeprowadził dokładne badanie lotów (ratunkowych i transportów lotniczych). Wyniki wskazują miejsca o bardzo małej ilości lotów. Ministerstwo prowadzi analizy nad zniesieniem obligatoryjnego obowiązku posiadania lądowiska przez SORy.
 

Z grajewskiej placówki odszedł dotychczasowy zastępca dyrektora dr Sławomir Cymek. – Obecnie nie ma wicedyrektora w naszym szpitalu. Rozważamy czy zostanie powołany nowy zastępca, na razie nie widzę takiej potrzeby. W przypadku kiedy dyrektor szpitala jest lekarzem nie musi mieć zastępcy. -  stwierdził G. Dembski


e-Grajewo.pl

 

Komentarze (6)

Radni powiatu jak by swoje wynagrodzenie w połowie przeznaczyli na ten cel to lądowisko do końca roku mamy bez wsparcia obcych.

Szkoda ze Dyrektor dopiero teraz doszedł do wniosku że zastępca jest nie potrzebny a tyle by pieniążków by było zaoszczędzonych

Ludzie, w tym szpitalu jest wiele oszczędności. Ile osób pracuje mimo,że mają emerytury, a na podwyżki NIE MA!!!

Jednego aroganta mniej - .

/ Proszę o wymienienie jednego oddziału szpitalnego w którym ludzie chcą się leczyć? Nawet trudno wymienić jednego lekarza, który wiąże swoją przyszłą karierę zawodową z tym szpitalem. O ściągnięciu specjalisty z tytułem naukowym nawet nie ma co marzyć! O infrastrukturze nie chce mi się nawet pisać. Lądowisko dla śmigłowca musi być zbudowane. Mamy 21 wiek! Dajmy szanse przeżywalności ludziom, choćby po wypadkach. Rozumiem, że loty będą "one way ticket". W tej sytuacji bardziej będzie potrzebne lądowisko niż sam szpital. A jakie oszczędności będą?

Dopiero po latach dochodzi Pan do wniosku,ze nie potrzeba zastepcy skoro dyrektor jest lekarzem!? S/

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.